-
Zita Kolínská added a new article – Jak udržet psí a kočičí kožíšek bez parazitů před 16 dny
Jaro s sebou přináší nejen více slunečných dnů a delší procházky, ale také zvýšené riziko napadení klíšťaty, blechami, vešmi či roztoči. Tito paraziti jsou pro psy a kočky nejen nepříjemní, ale mohou být i nebezpeční – přenášejí totiž vážná onemocnění. Společně s odborníky vám přinášíme tipy na účinnou prevenci.Držte nevítané návštěvníky od těla
„Vnější paraziti přenášejí na domácí mazlíčky závažná onemocnění, jako jsou třeba lymská borelióza, klíšťová encefalitida, babezióza a další. Zásadní je věnovat se důsledné prevenci, a minimalizovat tak riziko přenosu infekce,“ upozorňuje MVDr. Kryštof Doležal ze Super zoo veterina. Klíšťata jsou nejaktivnější od jara do podzimu, ale v případě mírné zimy se vyskytují celoročně. Blechy, vši a roztoči jsou aktivní celoročně.
Na trhu je široká škála přípravků proti vnějším parazitům, jako třeba šampony, spreje, repelenty, pipety (takzvané spot-ony) nebo antiparazitární obojky. „Konkrétně proti blechám a klíšťatům existují i tablety a nově jsou na trhu také injekce s účinnou ochranou trvající 12 měsíců. Při výběru vhodného přípravku pro vašeho mazlíčka je nutné zohlednit jeho věk, hmotnost a zdravotní stav. Pokud si nejste jistí dávkováním nebo aplikací, neváhejte se obrátit na veterináře,“ uvádí MVDr. Kryštof Doležal.
Hlavní zásadou je přípravky nekombinovat, aby nedošlo k nežádoucí chemické reakci. Určitě dejte pozor také na složení – některé přípravky pro psy mohou například obsahovat látku permethrin, která je toxická pro kočky. Potřebnou frekvenci používání antiparazitik ovlivňuje také životní styl a prostředí, ve kterém se váš domácí mazlíček pohybuje. Například u psa, který žije celoročně venku v blízkosti volné přírody, je větší pravděpodobnost, že si v kožichu přinese nevítané hosty.
Existují přípravky vhodné i pro štěňata a koťata – na celé tělo jim lze aplikovat sprej s repelentním účinkem. Pokud štěně žije v bytě a chodí ven jen na procházky, můžete použít přírodní přípravek na bázi éterických olejů (a zároveň pravidelně prohlížet kožich). Se silnějšími antiparazitními prostředky lze vyčkat až na pozdější věk.Typy antiparazitních přípravků
Antiparazitní obojky patří mezi oblíbenou volbu díky svému dlouhodobému účinku. Působí až osm měsíců a jsou navíc voděodolné, což se hodí při nepřízni počasí nebo třeba koupeli vašeho psího kamaráda v rybníce. Účinné látky se z obojku uvolňují postupně, a chrání tak celé tělo domácího mazlíčka.
Pipety neboli spot-ony se aplikují přímo na kůži domácího mazlíčka mezi lopatkami. Jejich účinnost trvá kratší dobu – přibližně pět týdnů, ale existuje i spot-on s délkou účinku až 3 měsíce. Některé pipety nabízejí kombinovanou ochranu proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům. Důležité je mazlíčka po aplikaci týden nekoupat, protože šampony mohou účinnost přípravku snížit.
Antiparazitní spreje lze aplikovat nejen přímo na domácího mazlíčka, ale také na jeho pelíšek či koberce v domácnosti, tak aby se zabránilo šíření parazitů. Využít můžete také šampony, které mají hubící účinek a pomůžou vám s okamžitým odstraněním klíšťat či blech ze srsti mazlíčka. Neposkytují však dlouhodobou ochranu.
Mějte na paměti, že žádná ochrana proti parazitům není stoprocentní. Výběrem vhodného přípravku a správnou pravidlenou aplikací ale můžete účinnost zvýšit na maximum. Pokud se se svým psím parťákem často pohybujete v přírodě, zvažte také možnost očkování proti lymské borelióze. Po procházkách také pravidelně kontrolujte srst vašeho domácího mazlíčka a případné přisáté klíšťě co nejrychleji odstraňte pomocí pinzety a místo dezinfikujte. „Sledujte, zda se neobjeví zarudnutí pokožky, otok nebo změny v chování mazlíčka. Pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé reakce, neváhejte kontaktovat veterináře,“ uzavírá MVDr. Kryštof Doležal.
Zdroj: Superzoo.cz
Foto: se souhlasem Superzoo.cz