-
Veronika Čerňanská – Architektka osobních financí added a new article – Jak přemýšlet o investování? před 2 roky, 3 měsíců
V dnešní době vysoké inflace hodnota našich peněz ztrácí rychle hodnotu. Nejvýhodnějším zhodnocením peněz jsou tak investice. Jak jste na tom vy? Využíváte spořicí účty, máte stavební spoření, možná penzijní připojištění? Ale investujete? Mnoho lidí má obavy z investování, protože mají pocit, že je to riskantní, jen pro bohaté, dosaďte si cokoliv. Investovat a zhodnocovat své peníze může ale každý. I s pár set korunami měsíčně.
Pojďme se podívat na to, proč a jak uvažovat o investování.Jak jsme na tom s investováním
Většina Čechů má uložené peníze na běžných účtech. Polovina z nich ukládá peníze na spořící účty a jen pětina Čechů investuje. V investování ve srovnání s jinými evropskými zeměmi stále zaostáváme, i když v posledních třech letech zájem o investování stoupá.
Lidé investují většinou proto, aby zvýšili hodnotu svých peněz, nebo alespoň zabránili snižování jejich hodnoty. Investování je dlouhodobě nejlepší alternativa k uložení úspor.
Stále jen necelá polovina Čechů má zkušenost s nějakým investičním produktem. Cílem těch, kdo investují je vytvořit si finanční polštář na stáří, na bydlení, prostě mít naspořeno.
Ti kdo investují z 57 % dávají přednost pravidelnému investování. Tedy tomu, že každý měsíc posílají určitou částku na investice. Jednorázové investice preferuje 14 % lidí a zbytek kombinuje pravidelné investování s jednorázovými investicemi.Češi jsou v investování konzervativní
Mnoho mých klientů má svůj osobní bankovní účet a k němu spořicí účet, který nabízí bankovní domy. Zhodnocení peněz na spořicích účtech se v současné době pohybuje okolo 5 %. Když si vezmeme dnešní výši inflace, která je okolo 17 %, tak kupeckými počty zjistíme, že peníze zde uložené se nezhodnocují.
I tak bychom měli mít na spořicím účtu uložené peníze ve výši 3 až 6 platů. Je to jistota pro případ jakékoliv nečekané situace. Tzv. máme kam sáhnout. Rozbije se pračka, musíme opravit auto atd. Každý tyto situace známe. Spořicí účet je krátkodobá rezerva.
Populární jsou u nás v Čechách také stavební spoření. Měli bychom si ale uvědomit, že průměrný podíl stavebka na úsporách postupně klesá. Stavební spoření je konzervativní produkt, který se státní podporou zhodnotí vklady okolo 4 až 5 %. Ovšem stát může kdykoliv příspěvky zrušit, o čemž momentálně vláda i uvažuje. Chcete se na to spoléhat?Proč se bojíme investovat?
Investičních nástrojů je v dnešním světě mnoho a je těžké se ve všech vyznat.
Investovat můžeme do akcií, kryptoměn, komodit, podílových nebo ETF fondů, podnikových nebo státních dluhopisů, nemovitostí, alternativních projektů, drahých kovů atd.
Právě široká nabídka investičních nástrojů mnoho lidí odrazuje. Mají pocit, že se v takovém množství nabídek nikdy nemohou zorientovat. Nemusíte však dané problematice rozumět úplně do detailu. Od toho jsou na trhu investiční poradci, investiční společnosti.
Mnoho lidí se bojí, že o své úspory přijdou. Ano, investování má svou míru rizika, ale trh se neustále mění, vyvíjí a koriguje. Občasné výkyvy trhu jsou tu od nepaměti. Můžete nastavit konzervativní investiční strategii, ale i odvážnější. Záleží jen na vás.
Dívejte se na investice jako na dlouhodobou záležitost. Kdy křivky v krizích klesají, ale pak opět rostou. V dlouhodobém časovém horizontu tak své peníze neustále zhodnocujete.
Dalším mýtem je obava z toho, že se k penězům nedostaneme. Investice nejsou nedobytným hradem s dlouhodobě vázanými penězi. Ke svým úsporám se můžete dostat v řádu několika dní. Samozřejmě je ale výhodnější peníze “nechat pracovat” dlouhodobě.
Přemýšlejte o investování jako o dlouhodobé záležitosti, kdy si tvoříte finanční rezervu, polštář na časy, kdy nebudete třeba moci pracovat. Nebo abyste s prací mohli skončit dřív než po šedesátce odchodem do důchodu.
Setkávám se i s lidmi, kteří mají dojem, že na investování nemají prostředky. Další z mýtů, který bych vám ráda vyvrátila. Investovat můžete začít s malými částkami a nemusíte vkládat žádný velký kapitál. Stačí posílat pravidelně několik stovek měsíčně. A věřte, že když si uděláte přehled o svých příjmech a výdajích a jen zkorigujete například všechna předplatná, která máte a nevyužíváte, peníze na investování najdete.
Nebojte se investování. Stačí se jen zamyslet nad možnostmi, které investování nabízí. Ekonomika funguje v cyklech. Mění se a nikdy není stejná, ovlivňuje ji inflace, úrokové sazby a mnoho dalších faktorů. A proto i my musíme s penězi pracovat.
Chcete se vrhnout do investování a nemáte to s kým probrat? Hledáte někoho kdo vás povede? Pojďme prodiskutovat vaše obavy a možnosti investování. Jsem Veronika Čerňanská, architekt osobních financí. Ráda s vámi proberu investiční možnosti.
Foto: Shutterstock