Bez hormonu

Magdalena Urbánková je inženýrka, která ráda pracuje s čísly, fakty a studiemi. Zároveň je to ale také žena, díky které se téměř 13 000 lidí denně vzdělává v oblasti ženské cykličnosti, způsobů ochrany při pohlavním styku nebo vlivu hormonální antikoncepce na tělo. Co ji k těmto tématům přivedlo, jaký je život bez hormonů nebo na co by si žena v případě vysazení HA měla dát pozor?

Bez antikoncepce ani krok

Tento příběh se začal psát už před několika lety. Tehdy bylo Magdě patnáct a hormonální antikoncepce se hojně předepisovala každé slečně, která chtěla začít sexuálně žít. „Užívala jsem ji úplně stejně slepě, jako všechny holky v mém okolí. Vzpomínám si, že když ji nějaká kamarádka nebrala, měly jsme pocit, že určitě hned otěhotní.“

Debaty o způsobech ochrany i tom, jak nejen hormonální antikoncepce, ale kompletně celé tělo vůbec funguje, byly totiž ve společnosti velkým tabu. „Věděli jsme jen, co je menstruace, ovulace, ale dál jsme to neřešili. Dneska už je to všechno jinak, spousta informací na vás vyskočí automaticky na sociálních sítích a vy tak nad nimi můžete hned začít přemýšlet.“

Větší problémy, lepší život

Zhruba po šesti letech užívání začala nejen Magda, ale i další kamarádky zjišťovat, jak HA i celý ženský cyklus vlastně funguje, načež většina z nich prášky vysadila. „Mě osobně trval tento krok zhruba půl roku. Pořád jsem přemýšlela, jak se budu chránit nebo jestli budu mít nějaké problémy s cyklem. Definitivně mě přesvědčil až rozhovor s kamarádkou, která mi řekla, že ji po vysazení diagnostikovali PCOS (syndrom polycystických ovarií, pozn. red.), a proto je ráda, že už prášky nebere. Mě v tu chvíli došlo, že i když má problémy a její život je teď vlastně v uvozovkách horší, je vděčná, že se potíže projevily a může je řešit, ne jen zase oddalovat uměle dodávanými hormony.”

Bez hormonu
Foto: se souhlasem Magdaleny Urbánkové
Bez hormonu
Foto: se souhlasem Magdaleny Urbánkové

Magda proto dobrala své poslední platíčko, přičemž reakce těla byla nakonec nad její očekávání. Nedostavil se žádný problém s cyklem ani akné, a tak se tuto zkušenost rozhodla sdílet i se svými dalšími kamarádkami. U poslední z nich došla k závěru, že by se o tématu vlivu HA na tělo mělo mnohem více mluvit, zejména mezi mladými slečnami, které se rozhodují, jakou formu ochrany zvolí.

„Dostala jsem nápad založit svůj projekt, díky kterému by vzniklo místo pro sdílení zkušeností s HA i jejím vysazením. Hledala jsem tehdy na internetu, jestli už něco podobného existuje, ale kromě diskusí na různých portálech jsem nic nenašla,“ vzpomíná Magda.

Cesta Bez hormonu

Rozhodla se proto založit profil na Instagramu s příhodným názvem Bez hormonu, který nejdříve opravdu sloužil pouze pro sdílení zkušeností, nicméně postupem času došla Magda k závěru, že by příspěvky mohla obohatit také o informace, jak cyklus vůbec funguje, co je to hormonální antikoncepce nebo jak se v případě vysazení chránit.

„První příspěvek na profilu je právě má zkušenost s vysazením, po které se začaly nabalovat také zkušenosti nejbližších kamarádek. Další jsem nasbírala díky mému druhému profilu (@nosimtasku), kde byla komunita zhruba jednoho tisíce sledujících. Bylo toho tak moc, že jsem přidávala až 5 příspěvků týdně. Později jsem trochu zvolnila, nicméně zpráv mám pořád víc než dost. Na jednu stranu mě sice mrzí, že je nemůžu vydávat hned po tom, co mi je ženy zašlou, na druhou stranu jsem ale ráda, že i kdyby mi třičtvrtě roku nikdo nic neposlal, pořád mám co sdílet.“

Od „ezo“ po skripta

Aby mohla Magda předávat v osvětových příspěvcích pravdivé informace, rozhodla se v tomto tématu více vzdělávat. „Začala jsem pozvolna – nejdříve ženskými knížkami, které mají takový lehký ezo nádech. Tím, že jsem si ale prošla studiem na vysoké škole, úplně mi to nesedlo. Jsem spíše na fakta. Na druhou stranu chápu, že všechno nezjistíme pouze studiemi a tvrzeními doktorů, a tak se na téma ráda podívám z více úhlů. Dále jsem čerpala informace z různých odborných profilů na IG (např. @bagniari) a začala i s prvními kurzy, tehdy například STM. Momentálně se vzdělávám i prostřednictvím vysokoškolských zdrojů, snažím se shánět si skripta a také procházím kurzem o sexu a reprodukci od jedné australské univerzity.”

Bez hormonu
Foto: se souhlasem Magdaleny Urbánkové

Pravda pro každou ženu

A jak to tedy s tou menstruací, cyklem a hormonální antikoncepcí je? „Každá žena, ať už HA bere nebo se teprve rozhoduje, by měla být dle mého názoru obeznámena s tím, že prášky:

  • zastavují přirozené fungování cyklu, a tak mají ženy pouze tzv. pseudomenstruaci,
  • zhušťují cervikální hlen, a proto se spermie dostávají do dělohy mnohem hůř,
  • omezují funkce vaječníků,
  • mění strukturu děložní výstelky, kvůli čemuž se (mimo jiné) snižuje šance na uhnízdění oplodněného vajíčka, což znamená, že může docházet k tzv. minipotratům.

Dále by měly ženy vědět, že hormony, které se jinak během cyklu různě střídají v dominanci, dáme vlivem HA do jedné roviny, čímž se problémy, kvůli kterým se prášky mimo jiné úplně běžně předepisují (např. bolestivá či nepravidelná menstruace), rozhodně nevyřeší, pouze oddálí,“ vysvětluje Magda.

Pokud ale patříte mezi ty, které se už hormony rozhodly vysadit, měly byste dle Magdy dbát zejména na kvalitní a pestrou stravu tak, aby obsahovala všechny potřebné živiny. Dále je třeba mít dostatek pohybu i spánku, a hlavně se nestresovat, pokud menstruace nepřijde včas. Stres by ji totiž mohl zase jen oddálit. Tělo můžete také podpořit různými doplňky stravy (např. hořčíkem, zinkem, vitaminem D, macou, ostropestřcem) i dalšími bylinkami. „Rozhodně ale platí pravidlo: všeho s mírou. Některé ženy mají například tendenci objednat si krabici prášků a ty pak zobat během dne, což je ve výsledku spíš na škodu.“

Svět online i offline

Intimní ženské zdraví je ale tak rozsáhlé téma, že se bohužel nedá shrnout do jednoho článku. Naštěstí Magda ve sdílení nepřestává (spíše právě naopak), a tak můžete její hodnotné příspěvky, které vám dají ucelenější a podrobnější pohled na věc, sledovat hned na několika platformách. „Kromě IG profilu @bezhormonu mám i profil na TikToku, kde vydávám spíše delší videa. Dále nahrávám podcasty Bez ostychu, ve kterých rozebírám témata jako jsou záněty močového měchýře, neplodnost nebo sexuální trapasy. Také mám společně se Zdeňkou z profilu @zenska.cyklicnost projekt na platformě Herohero s názvem Cyklicky, kde na měsíční bázi řešíme různá témata od menstruace až po doplňky stravy. V neposlední řadě jsem také začala jezdit na různé offline akce, protože moc ráda komunikuji s lidmi. Jedním z těchto eventů je i beseda, kterou pořádáme s MUDr. Kamilou Žižkovou z profilu @moje_gynpor. Nese název Vulva není vagína: Boření genitálních mýtů a řešíme na ní různé mýty ohledně ženského těla, sexu apod. Nejbližší setkání nás čeká už za týden, 28. července v Praze v Komunitním centru Jasoň a přijít může každý, komu je nad 15 let a zakoupí si předem vstupenku.“

Koncept Bez hormonu je o tom, aby ženy věděly, že v problémech nejsou samy. Aby mezi sebou sdílely zkušenosti a návrhy řešení. Často nám totiž k tomu, abychom nad sebou začaly více přemýšlet, stačí pouze slyšet příběh někoho dalšího.

– Magdalena Urbánková

Autorka: Barbora Štarhová

Foto: se souhlasem Magdaleny Urbánkové

Tagy:
4 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 4 měsíce ago

    Díky za tenhle článek. Je fakt dobré o tomhle mluvit. Každá jsme jiná. Líbí se mi třeba tvorba aplikace startup, kterou mám v telefonu a ukazuje mi právě cyklus. A když se podívám do historie, kde to mám zaznamenané, tak vidím, že to fakt je všechno možné, jen ne podle pravítka. 🙂

  2. NelaVávrová 4 měsíce ago

    Děkuji. Bohužel jsem byla mladá a blbá. Nebo spíše jak píšete, tenkrát se předepisovala antikoncepce jak Ibalgin, i na zlepšení menstruačního cyklu, akné atd… V mladém věku si každý řekne, lepší antikoncepce než být mladá nezkušená matka. Jenže nikdy nikdo v tom věku neuvažuje, ze může být taky bezdětná.

  3. Lenka Hudečková 4 měsíce ago

    Díky za článek, věřím, že mnoha ženám pomůže…. dobré téma 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account