Taťána Špaček

Určitou formou duševního onemocnění trpí v České republice téměř 10 % obyvatel. Této smutné statistiky si je vědoma i Taťána Špaček, která se rozhodla nemocným lidem ve spolupráci s odborníky pomoci. Propojila kreativitu, své znalosti z předchozího zaměstnání i tipy a rady z Akademie pro budoucí zakladatelky a vytvořila projekt Objevovna. Jakým překážkám musela na své cestě čelit a čím konkrétně její firma pomáhá?

Překonání sebe sama

Taťána bývala velmi společenským člověkem, nicméně poté, co jí byla diagnostikovaná agorafobie, se vše změnilo. Chuť trávit čas s ostatními lidmi ji opustila, vášeň pro kreativitu však nikoli. Proto si začala na internetu hledat kreativní potřeby, díky kterým by se mohla v této oblasti rozvíjet. Na kamarádech a známých se stejnými nebo podobnými problémy totiž viděla, že jim právě kreativita pomáhá i po psychické stránce. Časem dostala nápad propojit tuto oblast také s podnikáním a vytvořit ve spolupráci s českými odborníky projekt, který bude nápomocný jak jejímu blízkému okolí, tak i široké veřejnosti.

„Hledala jsem kurz, který mi dá rámec znalostí z každé oblasti, kterou budu v podnikání potřebovat. Dříve jsem pracovala v marketingu, takže jsem už věděla, jak třeba o projektu komunikovat nebo jej propagovat na sociální sítích, nicméně mi chyběly například znalosti z oblasti práva nebo dalších odborných odvětví. Nejdříve jsem nenašla nic, co by se mi líbilo a zároveň splňovalo mé požadavky jak v hmotné, tak i nehmotné formě. Nakonec jsem ale narazila na Akademii pro budoucí zakladatelky, do které jsem se přihlásila.“

Objevovna
Foto: se souhlasem Taťány Špaček

Dokázala tak doslova překročit svou komfortní zónu. Akademie se totiž neskládá jen z online lekcí, ale i offline. Musela proto ze své domoviny dojíždět do Prahy, kde se setkávala s ostatními ženami – budoucími zakladatelkami. V překonání sama sebe ji pomáhala zejména myšlenka, že může po dokončení studia pomáhat lidem na cestě za jejich duševním zdravím.

Osvěta především

„Na začátku jsem měla hlavní nosnou myšlenku, kterou jsem dávala dohromady po všech stránkách – od grafiky až po finanční plán. Občas to bylo poměrně velké sousto – člověk totiž vymýšlí něco vlastního, což už je samo o sobě docela velký risk a v kombinaci s duševním onemocněním to platí dvojnásob.“

S projektem to ale nakonec dopadlo skvěle – vznikla totiž Objevovna. Pod tímto názvem se skrývají kreativní sady, které vám pomohou zahnat stres. Kdykoli a kdekoli. První variantou je Kaligrafická sada, za kterou následuje ještě Dětská, Akvarelová či Dopisní. Všechny velké sady navíc obsahují unikátní pouzdro, a tak můžete bez problémů tvořit i na cestách a pomoci si tak ke svému duševnímu zdraví všude tam, kde se zrovna budete cítit dobře.

Taťána Špaček
Foto: se souhlasem Taťány Špaček

Pro Taťánu je ale kromě tvoření velmi důležitá také osvěta, a tak se na svém instagramovém účtu věnuje prevenci vyhoření i různým tipům týkajících se tvoření. Na webu pak najdete kromě e-shopu také články, díky kterým se můžete dále rozvíjet – například rozhovor s Michelle Losekoot nebo důvody, proč si psát deník. Do budoucna jsou v plánu také online kurzy.

Podpora skupiny

Akademie pro budoucí zakladatelky ale přinesla zakladatelce projektu Objevovna do života mnohem více než jen praktické znalosti. „V tomto projektu nedostanete jen sumář všech informací, které potřebujete vědět, ale i obrovskou podporu v rámci skupiny, a tak víte, že má váš projekt opravdu smysl. Navíc jsem během měsíců studia zjistila, že je dobré si nechat pomoct. Bývala jsem člověk, který si dělal spoustu věcí sám a snažil se to zvládnout za každé situace, nicméně teď už vím, že to není nutnost, ale volba. Kdo si chce projít trním, ať jde, ale když si necháte tu cestu trochu osekat, půjde se vám mnohem lépe.“

 

Autorka: Barbora Štarhová

Foto: se souhlasem Taťány Špaček

Tagy:
7 Komentářů
 1. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Moc pěkné. My jako děti jsme sbírali dopisní papíry. Nebo si psali dopisy a předávali. Psali si deníky, ale nyní už preferují najít si spíše čas a popovídat si o všem osobně.

 2. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

  Článek upoutal moji pozornost. Líbí se mi.

 3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Zajímavý článek, díky kterému vidím, že i já to dělám správně. Psaní mi hodně pomáhá k lepší psychické náladě, zrovna tak háčkování v posledních 4. letech, kdy nechodím do práce a někdy si připadám “zbytečná”. Není nad to být psychicky v pohodě.

 4. Jaroslava Korpášová 9 měsíců ago

  Věřím, že je to cesta, která může mnoha lidem pomoci…Já ji zatím nepotřebuji, ale nikdy neříkej nikdy!

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account