Lucie Hron

Lucie Hron je zakladatelkou tréninku Boj jako Workout. Má přes dvacet let zkušeností v Muay thai a specializuje se zejména na ženy, které zažily či zažívají domácí násilí nebo se setkaly s napadením na ulici. Učí je bránit se, aby si dokázaly v takových situacích samy pomoci. Jaká zkušenost ji dovedla k tomuto zaměření a kde čerpá všechny informace?

Žena jako rovnocenný soupeř

Lucie se věnuje bojovým sportům téměř celý svůj život. Začínala s nimi v době, kdy ještě v České republice nebyly vůbec populární, natož mezi ženami. „Bohužel jsem již v dětství byla svědkem toho, jak občas muži mlátí ženy. Rovněž jsem byla svědkem dětské šikany, kdy parta kluků roky týrala spolužáka za to, že byl silný. Tyto situace mě logicky motivovaly začít dělat právě tenhle sport.”

Její odhodlání bylo tak velké, že se brzy dokázala ubránit jak svým vrstevníkům, tak i starším lidem. „Někteří trenéři to ale viděli jinak, považovali dívky za exoty, kteří se chtějí vybít. Stejně tak tomu bylo u mnohých cvičenců. Situace se už naštěstí změnila, dnes jsou ženy v bojových sportech naopak uznávané. I přesto ale někteří muži nevidí skutečné důvody, které dívky do tělocvičny táhnou. Často to není pouze touha po vybití nebo pevné postavě. Proto by měli ke svým žačkám přistupovat vždy profesionálně a rozhodně je svým přístupem nedemotivovat.”

Nízká váha se nerovná prohře v boji

I přes obrovské zkušenosti se ale s násilím ve svém životě nepřestala setkávat – právě naopak. Zažila obtěžování na zastávce nebo v MHD i hromadné napadení. „Jedno z nich se mi stalo asi v 17 letech. Nastoupila jsem do tramvaje, sedla si a měla kolem sebe ještě další 3 místa. V tu chvíli přistoupili čtyři Romové a jeden z nich už si neměl kam sednout, tak si z něj ostatní začali dělat srandu, ať si sedne na mě. On to chtěl opravdu udělat, tak jsem ho žduchla, ale ti další mě chytli a začali bít, tak tramvaj zastavila. Naštěstí přistoupili dva cizí kluci, kteří mi pomohli zvrátit útok v náš prospěch.“

Lucie Hron
Foto: se souhlasem Lucie Hron

Díky letitým zkušenostem ze sebeobrany jak na tréninku, tak v praxi, se začalo kolem Lucie objevovat stále více žen, které se ji ptaly, jak v takových situacích reagovat. Rozhodla se proto pro trenérskou licenci, díky které dnes trénuje vybrané klientky se zkušeností s napadením či domácím násilím. Doporučená minimální délka tréninku je zhruba půl roku, nicméně mnoho žen zůstává pod jejím vedením i několik let. I když má nyní kapacitu naplněnou, chystá se svým kolegou Davidem rychlokurz pro veřejnost, ve kterém budou učit nejdůležitější techniky vhodné pro lehké váhy.

„Ze začátku se snažím klientku dostat do kondice, protože pokud nikdy nesportovala, nemá ani pevné postavení těla, které je opravdu důležité třeba už i při ústní konfrontaci. Vysvětluji ji, jak chodit nebo stát. Při tréninku nám pak velmi pomáhají prvky thajského boxu, protože ženy motivují a vzbuzují v nich drive. To sebeobranné techniky samy o sobě neumí.“

Lucie chce zároveň dodat ženám sebevědomí, že i když jsou malé, dokážou se adekvátně ubránit. Proti tomuto tvrzení se sice staví mnoho mužských trenérů, nicméně právě Lucka je důkazem, že i s 59 kilogramy je možné dostat se ze sevření muže s dvojnásobnou váhou.

Svou teorii převádí i do běžného života. „Jednou za rok si dávám za úkol někomu pomoci. Není to ale tak, že bych tyhle situace vyhledávala. Většinou prostě přijdou samy. Jako příklad mohu uvést minulý rok, protože ten si pamatuji asi nejvíce. Moje kamarádka byla tehdy napadena v Brně zezadu asi 100 kg mužem, který ji dal ránu tak, že spadla ze židle. Paradoxně u toho sedělo dalších 7 mužů a přátel, kteří se útočníka báli natolik, že se jí nezastali. Já jsem toho člověka ale znala, tudíž jsem se té odplaty po nějaké době ujala sama. Úder jsem mu vrátila proto, abych ukázala, že tohle se prostě nedělá.“

Boj jako Workout
Foto: se souhlasem Lucie Hron

Běh jako prevence

Narůstající počet klientek i nahlášených znásilnění v roce 2022, který byl nejvyšší v historii, nakonec dovedl Lucii až k napsání e-booku s názvem 10 rad, jak jednat při napadení na ulici, který je zdarma dostupný na jejích webových stránkách Boj jako Workout. „Další motivací byl také fakt, že na internetu vidím často opravdu nesmysly, které bohužel nevědomky šíří i samotní trenéři sebeobrany. Jednoduše se na problematiku nedívají z pohledu šedesátikilové ženy a ukazují záběry, kdy muž leží na ženě, škrtí ji a doporučují v nich, aby se žena bránila tak, že dá muži pěstí úder třeba do hlavy a on padne. V praxi ale takový úder s násilníkem nic neudělá.“

„Další chybou je také to, že má hodně lidí zafixováno bouchat tvrdým do tvrdého. Ale pokud se malá žena postaví proti obrovskému muži, musí naopak bouchat do měkkého, jinak ji hrozí zlomenina ruky nebo prstů. Takovou oblastí jsou třeba oči, uši nebo jiná část krku. Hlavně v případě uší se pak vyplatí používat celou dlaň, kterou propnete. Útočníka tento úder velmi šokuje a na pár sekund také vykolejí. Po těchto ranách pak dochází ke krátkému polevení, kdy má oběť možnost utéct nebo znovu zasáhnout. Já vždy doporučuji pokračovat v útoku dál, což v praxi znamená například kop do genitálií nebo zasažení krku. Hodně záleží na tom, jak je celá situace vyhrocená, každopádně běh bych za sebe doporučila až jako závěr, na který si každá oběť musí získat dostatek času. Každý totiž neumí běhat tak dobře, aby útočníkovi stačil po jedné ráně utéct. Proto doporučuji všem ženám, aby v rámci prevence běhaly a budovaly si tak kondici.“

Učte se od těch nejlepších

Cílem Lucie je naučit všechny ženy bránit se takovým způsobem, aby se dokázaly dostat i z těch nejprekérnějších situací. Inspiraci bere od těch nejlepších. „Mým učitelem je David Sýkora, lektor Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a trenér Systemy v ČR. Je to zároveň žák Sergeje Borščeva, specialisty tréninku vojenských týmů, boje proti zbraním a expert taktiky a psychologie v extrémních situacích. Takoví lidé vás naučí, že dokážete položit člověka na zem dvěma prsty, pokud víte, kam sáhnout. Nicméně jsou to opravdu profesionálové, kteří se tyto techniky učí roky.“

Mým cílem je pomoci ženám a vůbec všem lidem, aby věděli, že se mohou ve vyhrocených situacích ubránit. Chci je naučit, že sebeobrana by měla být jednoduše součástí jejich životního stylu.

– Lucie Hron

 

Autorka: Barbora Štarhová

Foto: se souhlasem Lucie Hron

Tagy:
6 Komentářů
  1. Jana SakalováSakalová 8 měsíců ago

    Veľmi ma to zaujalo.

  2. ŠárkaMariana 8 měsíců ago

    Paní učí užitečné věci 😉

  3. Romana Mlynářová 8 měsíců ago

    Zajímavý článek.

  4. NelaVávrová 8 měsíců ago

    Ano, velmi nápomocné… Jen zrovna mohu všechen sport, ale dělám ho pro zábavu, a tohle by mě asi nenamotivovalo 🙁

  5. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

    zajímavé a poučné…to se může hodit 🙂

  6. Jaroslava Korpášová 8 měsíců ago

    Určitě je fajn, když člověk ví, co a jak dělat, když by byl v ohrožení….

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account