Zůstat v jistém světě čísel a financí, nebo se vrhnout do barev, vzorů a tolik se měnícího světa módy? Markéta Folberová toho o práci s kůží moc nevěděla, ale měla sen, že jednou navrhne kabelku, která se svou nadčasovostí a barvami stane chloubou v šatníku žen. Dnes má svoji značku kožených kabelek a doplňků FOLBEUR a ženy si nemohou vybrat, kterou kabelku by chtěly víc.
Mít sen je jedna věc, ale převést ho ve skutečnost druhá. Markéta Folberová chtěla stejně jako řada z nás perfektní kabelku, která s ní zvládne udržet krok. Bude dostatečně prostorná, vydrží, bude záviděníhodná a nadčasová. Když ji nemohla najít, tak se ji rozhodla navrhnout. Jednoduché? To je si koupit kabelku v obchodě. Tehdy si Markéta uvědomila, co vše stojí za tím kabelku navrhnout, a hlavně ji zrealizovat.
 

                                          Ruční krájení usňových dílců  

                                            

 
 

                                          Zašití bombírovaných držadel

 
 „O kůži a výrobě z ní jsem nevěděla skoro nic, kromě základních poznatků, a proto se nejspíš ukázalo, že některé mé návrhy kabelek byly příliš komplikované nebo některé komponenty vůbec nefungovaly. Zjistila jsem, že stav brašnářského řemesla v ČR je žalostný, a když už jsem někoho našla, buď neměl čas, nelíbily se jim návrhy, neměl chuť nebo schopnosti. A do toho materiály. Chtěla jsem šít z barevných kůží, ale narazila jsem na chudou nabídku. Všichni raději šili nebo ještě šijí převážně z klasických odstínů, jako černá a hnědá. Než jsem objevila materiál, ze kterého aktuálně šijeme, nakoupila jsem spoustu hloupostí a nesmyslů. Plus jsem narážela na to, že “tříslo” ze kterého bylo třeba kabelky ušít, aby držely tvar, bylo velmi těžké. Takže kabelky, leč prázdné, samy o sobě vážily asi “tunu”.“ vzpomíná na své začátky Markéta Folberová. Bez barevných kůží, peněz, kterých ubývalo, snad vidina dobrých zpráv? Ani omylem.
 
 „Odborník na práci s kůží, který má malou dílničku pod Nuselským mostem mi otevřel oči. Jednak byl k mým návrhům dost krutý, kritizoval, co šlo, v podstatě mi řekl, že na nich nechce pracovat, protože se mu vůbec nelíbí.“
 

 
 
 
Změny jsou nutné
Nastal čas začít poslouchat zkušené a pozměňovat. A taky trochu vypnout, jinak si Markéta uvědomovala, že to odnese její zdraví. Vyslechla výtky brašnáře Otakara Müllera a přemluvila ho k tomu, že zkusí vylepšit velkou kabelku Grand. „Byl to první člověk, který měl na stole katalog kabelek značek jako Luis Vuitton, “opisoval” od nejlepších a dokázal mi poradit. Držadla se udělala bombírovaná, změnili jsme stranice, ztenčili paspule, a především to bylo ušito tak, aby se dal model multiplikovat, což byl kámen úrazu většiny modelů. Díky němu mi došlo, že nechci dělat kabelky šité po “brašnářsku”, tedy s neohrabanými a masivními detaily, bez podšívky, ale že chci vyrábět kabelky na světové úrovni. Vše mi najednou začalo dávat smysl.“  Návrhy a výroba dostávaly obrysy a posouvaly se dál. Ale další překvapení měla ještě přijít.
 
 
„Tehdy jsem pochopila, že tohle je to, co chci opravdu dělat, že svět módy miluji a chci být jeho součástí. Do té doby to byly jen kabelky. Slíbila jsem si, že jednoho dne bude mít FOLBEUR reklamu v módních časopisech, i zahraničních.“
 
Dvě nové “děti”
Avšak kabelky byly stále jen koníček při práci, do které Markéta musela chodit, ale už ne moc ráda. „Dostala jsem velmi zajímavou profesní nabídku v oblasti obchodu a rozhodla se pro změnu. V tu samou chvíli jsem se dozvěděla, že jsem těhotná a pro mé kabelky se našla česká výrobna v Třebechovicích pod Orebem. Za pár měsíců se na mě usmála moje dcera Agáta, a zároveň jsem držela v rukách svou první malou várku velkých barevných kabelek jménen Grand.”
 
 
„Oranžová a zelená byla boží a já věděla i podle rozzářených očí mých kamarádek a nejen jich, že jdu správným směrem. Od té doby jsme s Elegou rozšířili portfolio o nové kabelky. Sama jsem v sobě našla odvahu a začala jsem navrhovat další modely, jako je Macaronka, na kterou jsem vážně pyšná. A pracujeme na dalších. Ne vždy se zadaří přetvořit představu do reálného tvaru, ale vím, že je to, co chci v životě dělat.“
 
 
V době, kdy Markéta začala spolupráci s Elegou, události zásadně ovlivnil ještě jeden nadšený člověk, pan Štěpán Rind, prodejce usní.  „Když viděl mojí oranžovou Folbeurku, byl nadšený. Rozhodl se kontaktovat koželužnu a přemluvil je k tomu, aby mi kůže v barvách, které jsem potřebovala vyrobili na zakázku, ovšem v nižším minimálním objemu, než jaký vyžadují. Dnes k výrobě používáme 100 % italskou hovězí třísločiněnou useň. Proč tento materiál? Protože reprezentuje to, co mám na kůži nejraději. Zemitost, hutnost, strukturu, zrání, osobitost, ušlechtilost, tvárnost a výdrž. Zachovává si své přírodní vlastnosti, je to pořád kůže nikoli štípenka s nalepenou fólií na povrchu. Voní, pracuje, zraje a dává majitelce možnost vtisknout kabelce další rozměr. A v neposlední řadě ty barvy!  Samozřejmě, že by bylo jednodušší vyrábět jen černé a hnědé kabelky, ale to nechci. Barvy do módy patří, ovlivňují to, jak se nositelka cítí a dávají možnost ukázat, kým je, ale hlavně nám umožňují si s módou hrát a objevovat nové kombinace.“
 
 
Velká kabelka Grand stála u zrodu značky FOLBEUR. Od té doby se Markéta ve svých návrzích posunula dál a v její nabídce najdete středně velké kabelky Petit, malé cross body kabelky Macaron, malé a velké peněženky Tartelette a taštičky Etue. A že barvy opravdu miluje, by ráda představila v podzimní kolekci větších kabelek Macaron s barevnými podšívkami. Co šedá se žlutou? Nebo fialová s hnědou? Je na co se těšit!
 
  
 
Foto: archiv značky FOLBEUR

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account