532

Úspěšná režisérka a spisovatelka právě vydala svou novou knihu Hvězdy na cestě a v televizi běží nový videoklip kapely Kryštof, který celý zrežírovala. Karin Krajčo Babinská je inspirativní ženou mnoha tváří. V exkluzivním rozhovoru pro ŽENY s. r. o. prozradila, o čem nová kniha je, kdo ji četl první a kde hledala inspiraci.

Vzpomenete si na ten pocit, když jste svou novou knížku Hvězdy na cestě poprvé držela v ruce?

Byl to pocit klidu a uvolnění, jako když z vás někdo sejme obrovský balvan. A zároveň pocit vzrušení z toho, jak bude kniha přijatá a jestli se bude čtenářům líbit. Protože kromě Richarda a lidí v nakladatelství knihu až do vydání nikdo nečetl.

Jak dlouho trval tvůrčí proces tvorby?

Půl roku jsem vymýšlela, o čas vlastně chci vůbec psát, jaký příběh budu vyprávět. Sžívala jsem se s hrdiny, pilovala vše do nejmenších detailů. Samotné psaní pak trvalo devět měsíců. 

Trvalo dlouho než jste našla po vydání své druhé knihy Za sny inspiraci pro tvorbu té třetí?

Po ukončení jakéhokoliv díla mám vždy pocit, že už nic dalšího nevytvořím. Vždycky jde o náročné hledání, vím, že práci obětuju spoustu času a chci, aby mě to maximálně naplňovalo.

Děláte si při psaní nějaké poznámky nebo necháváte své fantazii volný průběh?

Poznámky si dělám, tvořím si určité body, jak se z místa A dostanu do místo B a pak až do místa Z. Ale vždycky mě samotná kniha překvapí, jakými cestami si mě pak vede, situace se tvoří samy a žádná z cest nevede přímo. A já pak naskočím na tu tvůrčí vlnu a nechám se unášet inspirací. 

Jak vypadá váš běžný den, který věnujete psaní?

Ráno vstanu kolem půl sedmé a vypravím děti do školy. Potom odcházím do pracovny, kde poctivě píšu alespoň 5, 6 hodin. A pak se můj život opět točí kolem rodiny nebo jiných pracovních povinností. Jsou ale i dny, kdy děti tráví čas u druhých rodičů, a to jsem potom zalezlá v pracovně mnohem více času. Naštěstí jsem disciplinovaná a snažím se psát každý den, většinou i včetně víkendů.

Do jaké míry vaše poslední kniha vychází z vašeho života?

Je v ní zachycena spousta mých osobních prožitků a zážitků. Často říkám, že se odrážím v každé postavě. Samozřejmě čerpám ze svého života a z toho, co vidím kolem sebe. Ty střípky pak spojím do děje, který je sám o sobě fikcí.

Na co se v nové knize Hvězdy na cestě mohou vaše čtenářky těšit?

Knížka je emotivním vyprávěním o vině a odpuštění. O tom, že každý má svůj příběh, ale my ho nikdy nevidíme celý. Odhaluje nám historii jedné rodiny, kde dávná tragédie, obestřená tajemstvím, změnila životy všech aktérů. Hlavními hrdiny jsou Igor, slavný stárnoucí herec, a jeho dcera Vanda, úspěšná spisovatelka.

Já vím, že je to těžké říci, ale jaká část knihy je vaše nejoblíbenější?

Asi poslední třetina, kde všechno, co postupně připravuju, začne zapadat do sebe.

Natáčení filmů jste ale na hřebík nepověsila. Důkazem je nový videoklip kapely Kryštof a Karla Gotta. Bylo to pro vás výzva?

Tak byl to už čtvrtý klip pro kapelu Kryštof, ale výzva to určitě byla. Vlastně jako pokaždé. Celkem dlouho jsem se trápila tím, o čem by měl klip být. Nakonec jsem se rozhodla, že se pokusím zachytit tu pravou atmosféru Vánoc v kruhu jedné velké rodiny.

V klipu jste ukryla i příběh, takže vlastně jde o takový krátký film. Kde vznikl tento nápad?

V mé hlavě. (Směje se) Jsem vypravěč příběhů, nedokážu být „pouze“ ilustrátorem písní. Chtěla jsem klipem ukázat, že všichni ti, kteří tu s námi už nejsou, při nás přesto stojí dál. Jako naši dobří Andělé.

Co vlastně vy osobně považujete za symbol Vánoc?

Rodinné setkání plné lásky. Vánoční stromeček, koledy, dům plný svítících svíček, vůni cukroví.

Jak vypadají vánoční oslavy ve vaší rodině?

My Vánoce milujeme a vždy se snažíme, aby nás u štědrovečerního stolu bylo co nejvíce. A Richard všechny rád obdarovává a z toho mají největší radost naše děti.

Jak nejraději relaxujete?

Na procházce v lese, kde mi dělají společnost naši tři psi. Nebo ve své pracovně, která je plná minerálů, co sbírám už desítky let. A taky s Ríšou u dobrých seriálů a se skleničkou šampaňského v ruce.

Jaké je vaše životní motto?

Vyložené motto žádné nemám. Ale snažím se uvědomovat si, že každé mé rozhodnutí mě vede jinou cestu. A že žádné není dobré nebo špatné, všechno je zkušenost. 

Foto: Tomáš Nosil, make-up: Miriam Machová

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account