Porod doma, v Česku čím dál diskutovanější téma. Co si o něm myslíme my ŽENY s.r.o.?

Porod doma je v České republice sice volbou legální, nicméně hlavním proudem porodnictví nerespektovanou a ministerstvem zdravotnictví zatím nepodporovanou. V pravidelné pondělní anketě jsme tentokrát řešily, jak se díváme na domácí porody my a jestli bychom je samy podstoupily.

Eva Čejková, První Žena s.r.o.

Po dvoudenním porodu, který musel během minuty skončit císařským řezem, aby zachránili mě i dítě, mám na toto poměrně radikální názor. V mém případě se jednalo o těhotenství, které probíhalo naprosto v pořádku, v nemocnici v Podolí nádherný pokoj, příjemné prostředí včetně milého a trpělivého týmu sestřiček a doktorů. Nic mi tam nechybělo, těšila jsem se, přesto přišly komplikace a všechno bylo jinak. Jsem ráda, že jsem tam byla a dnes jsem já i syn zdraví. Takže i příště budu rodit určitě v porodnici pod odborným dohledem.  

Jana Benešovská, šéfredaktorka a patronka záložky Inspiruj (se)

Děti zatím nemám a respektuju volbu každého člověka. Některé radikální názory českých žen mě ovšem zvedají ze židle, obzvlášť poté, co jsem v roce 2011 navštívila africké Mali. V zemi pět hodin letu od Paříže ženy o doktora doslova prosily a daly by cokoliv za to, kdyby mohly rodit pod jeho dohledem. Moje volba, pokud na ni někdy přijde řada, bude rodit v porodnici a pod lékařským dohledem.

Helena Plívová, kreativní manažerka a patronka záložky Testuj

Rozhodně ať matky rodí doma, pokud si to přejí. Já sama bych se bála. I když nemocnice je pro mě přirozený strašák a  nesnáším tu sterilní atmosféru a otlučené záchody, vždycky bych raději jela s důvěrou tam, kde vím, že mně a mému miminku mohou zkušení lékaři a sestry pomoci.

Eliška Vyhnánková, krotitelka sociálních sítí

Velmi těžké téma, v poslední době často diskutované. Porod doma v klidném a přirozeném prostředí versus komplikace a nedostatečná příprava. Pravdou je, že jsem pro to, aby se matka mohla dobrovolně rozhodnout. Sama bych rodila v porodnici – ale pečlivě bych si vybrala, klidně připlatila a chtěla bych vedle sebe vlastní porodní asistentku.

Zuzana Pučoková, spolumajitelka Pracovny ŽENY s.r.o. Havířov

Každá žena má možnost se rozhodnout sama za sebe, což je dobře. Já osobně jsem při prvním porodu byla raději v péči sestřiček a lékařů. Zub si taky neopravuju sama doma a se zlomenou nohou taky zajdu raději do nemocnice. Vím, že dnes se argumentuje tím, že přeci porod není nemoc, ale podle mě je to i tak dost velký zásah do těla. Já bych tedy doma nerodila. Jediné, co zvažuji, je ambulantní porod.

Lucie Burdová, spolumajitelka Pracovny ŽENY s.r.o. Havířov

Tohle téma jsem řešila nedávno sama se sebou, protože jsem čekala svou holčičku. No a myslím si, že je to každého věc. Musí si však zvážit následky svého rozhodnutí. Doma bych nerodila, protože vím, jaká rizika mohou nastat.

Veronika Šubrtová, módní redaktorka a blogerka

Respektuji rozhodnutí každé ženy o tom, jak si přeje porodit své dítě. Já bych nešla do rizika, které by mohlo nastat, a to takové, že by miminko potřebovalo po porodu odbornou pomoc a já bych mu tuto možnost neposkytla. Nikdy bych si to neodpustila. Jsem pro rodit více přirozeně – s porodní asistentkou, v pohodové místnosti a mít doktora nablízku v případě komplikací.

A co vy? Rodila jste nebo plánujete rodit doma? Proč jste se tak rozhodla? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů!

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account