67

Největší rozdíly v průměrných platech mužů a žen jsou v Praze a na Moravě.
Nejspravedlivěji jsou placeny ženy ve středních Čechách a na Karlovarsku. Zde jsou rozdíly mezi mzdami žen a mužů nejmenší, i když stále dosahují 125, respektive 126 % ve prospěch mužů. Naopak nejvíce jsou nůžky rozevřeny v hlavním městě a na Moravě. Platy obou pohlaví v různých krajích Česka porovnala aktuální analýza služby Platy.cz, kde svůj příjem, zkušenosti a pracovní pozici anonymně svěřilo více než 100 tisíc uživatelů.
Největší rozdíly průměrných platů mužů a žen dělají až 7 tisíc korun. Na jedné straně spektra stojí střední Čechy a Karlovarský kraj se čtvrtinovým rozdílem (tedy necelými 5 tisíci korunami), na straně druhé jižní a severní Morava se 32, respektive 33% výhodou pro muže. „Jde zřejmě o tradiční pojetí role ženy, pokud se bavíme o výsledcích z moravských krajů, a vlivu platů vysokých manažerů velkých firem, pokud se zaměříme na  Prahu,“ vysvětluje Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.
Nejspravedlivěji naopak vypadá odměňování ve Středočeském a Karlovarském kraji. „O důvodech musíme spekulovat. U Středočeského kraje to může být jak přítomností nadnárodních technických koncernů, kde jsou mzdy stanovovány taxativně pro danou pozici (Škoda MB, kolínská TPCA, velké nemocnice v kraji), tak může pomáhat i fakt, že část obyvatel středních Čech pracuje v Praze. U Karlovarského kraje mohou být menší rozdíly způsobeny tradicí drobných podniků, lázeňství a zdravotnictví s tradičně vysokým zastoupením žen s nízkými platy,“ doplňuje Zdeněk Němec. Získaná data (rozdíl 25 % ve Středočeském kraji a 35 % v Praze nebo v Moravskoslezském kraji ve prospěch mužů) portál porovnal s  dalšími ukazateli. „S nezaměstnaností rozdíly v odměňování nesouvisí. Nejvyšší rozdíly jsou i v Praze, kde je dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v republice. Naopak vyrovnanější platy jsou v Karlovarském kraji, kde se nezaměstnanost pohybuje již několik let kolem 10 procent,“ bilancuje Zdeněk Němec.
Hlubší analýzu odměňování podle pohlaví představí portál v rámci takzvaného Equal Pay Day, který se bude konat už 25. dubna. Den rovnosti platů pořádá v Clarion Congress Hotelu Praha organizace Business and Professional Women. Akce je výjimečná tím, že úspěšné manažerky a podnikatelky nezištně a zdarma předávají celý den své zkušenosti ostatními ženám, které o to mají zájem. Zúčastnit se tedy může každá z vás bez ohledu na profesi i věk. Potkat se na akci můžete mimo jiné i s naší První ŽENOU s.r.o. Evou Vaškovou Čejkovou.
Další informace naleznete zde.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account