99

My co již máme děti a řešily jsme hledání zaměstnání, to velmi dobře známe. Jakmile si potencionální zaměstnavatel přečte v životopise o dětech, z velké části automaticky ztratí zájem. Z části snad i pochopitelné, z části to lze považovat za diskriminaci matek. Proč však slovo dítě/děti působí jako magické zaklínadlo a co můžeme udělat, aby tomu tak nebylo? Téměř každý z nás potřebuje zaměstnání, ale s dětmi se shání mnohem hůř a máte šanci se dostat pouze na nižší pozice. Mě toto hledání čeká právě nyní. Nechala jsem se však inspirovat svojí kamarádkou Janou K., 33 let. Nenechla se odradit a nyní pracuje jako obchodní manažerka v jedné nejmenované, nadnárodní společnosti a má děti.
Jana má čtyřletého syna. Jakmile ji skončila rodičovská dovolená, začala si hledat zaměstnání. Neustále narážela na odmítání se slovy: „Vy máte dítě. Naše pozice je bohužel vhodná spíše pro svobodné, bezdětné. Potřebujeme někoho, kdo je časově flexibilní. Vám, když dítě onemocní, zůstanete doma a my vás nebudeme mít kým nahradit…“ apod. Pochopitelně byla z těchto zkušeností otrávená. Dítě zapřít nelze a když jej přiznáte, vaše šance se značně sníží. Jak to tedy Jana vyřešila? Zde jsou její typy.
Zajistěte si permanentní hlídání
Uvádíte-li do životopisu děti (což v dnešní době musíte), uveďte tam také Hlídání zajištěno. Samozřejmě je zapotřebí, abyste skutečně tuto možnost měla. Jinými slovy, v případě, že dítko onemocní, tak s ním nemusíte zůstat doma přímo vy. Postarat se může babička, dědeček, partner apod. Pokud máte dostatečný příjem, pomoci může i Babysitting (Hlídání dětí přes agenturu. V dnešní době se tato činnost značně rozmohla i v Čechách. Agenturu si však vždy pečlivě prověřte.).
Podepište bianco* výpověď
S tím je sice spojeno riziko, že vás zaměstnavatel může kdykoli propustit, nicméně on tím získá záruku, že s vaším případným odchodem nebudou problémy. Zaměstnavateli tak ukážete, že to s nástupem a docházkou myslíte skutečně vážně a čestně.
Jak se chovat při pohovoru?
Předně vypněte telefon a myšlenku na něj zcela vypuďte z hlavy. Budete-li nervózně pokukovat po kabelce, kde mobil máte, zaměstnavatel si lehce spočítá, že myslíte na to, co právě dělá vaše dítě a jste nervózní, protože s ním nejste. Zaměstnavatelé zpravidla umí dobře číst v lidech. Mluvte zásadně k nabízené pozici. Při dotazu na děti buďte velmi stručná a věcná. Jakmile se totiž rozpovídáte o dětech, jste matka na plný úvazek – tudíž nežádoucí.
 Já si nyní hledám práci, protože jsem měla dovolenou pouze na dva roky. Díky Janě se s odmítáním vůbec nesetkávám. Spíše naopak. Naštěstí mám ten dar, že umím být pro zaměstnavatele dostatečně přesvědčivá a budím v nich důvěru v dané sliby. Protože však nemám možnost permanentního hlídání, snažím se prozatím hledat práci na doma. Zatím si mne testují a tak je to pouze nárazové. Ale bude-li spokojenost oboustranná, práce přibude. Jsem důkazem, že to jde. Pokud tedy řešíte podobnou otázku, držím vám pěsti. Jak hledat práci se můžete inspirovat zde.
Miška optimistka

*Bianco výpověď – je tzv. čistá výpověď, která je oboustranně podepsána a v případě potřeby se pouze doplní datum ukončení pracovního poměru. Tím se tato výpověď stane právně platnou.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account