111

Malé dítě = malé starosti, velké dítě= velké starosti. 
V přeneseném smyslu slova: Pro zabezpečení bezpečnosti kojence pořizujete elektronickou chůvičku, pro bezpečný svět adolescenta studujete dostupný software, který ohlídá, aby vaše dítě nepodlehlo nátlaku v síti a neposlalo někomu své intimní fotky. Zkrátka, svět se mění, a pokud pro své dítě chcete jistotu a bezpečí, měla byste myslet na všechna nebezpečí, se kterými se po dobu svého vývoje může potkat.
O tom, jak zabezpečit dětské krůčky, klidný spánek i další bylo popsáno mnoho papíru. O tom, jak seznámit dítě s internetem také. Jenže málokdy se oba světy protnou v tom, že nejde o zásobu pravidel, které by měl každý rodič umět zpaměti, ale také a především o jediné. Nezničit život dítěti neblahou zkušeností s ošklivým světem v době, kdy by vlastně žádné starosti mít nemělo, mělo by si hrát a užívat bezstarostného dětství.
Bezpečí dětí a jeho ochrana podle věku dítěte:
0 – 3 roky
V této době mějte na mysli především fyzické bezpečí dítěte. Zajistěte, aby ostré rohy byly nedostupné, stejně jako strmé schody, zbavte byt jedovatých květin, nenechávejte v dosahu zvědavých batolecích ruček žádné ostré, ani rozpálené předměty. Prolezte byt po čtyřech a podívejte se na svět z batolecí perspektivy. Nebezpečí uvidíte hned. 
3 – 6 let
Děti batolecího věku chtějí poznávat své limity, objevovat pohyb, který si užívají. A vy musíte myslet vždy o krok před nimi tak, aby kolo či koloběžku včas zabrzdili, musíte mít na paměti, že nastává doba, kdy je na místě učit je pravidlům silničního provozu. Asi už tolik nehrozí, že by děti bezmyšlenkovitě polykaly prášek do pračky, ale pokud před nimi čas od času zobnete Ibalgin, protože trpíte migrénou, může se stát, že i vaše dítě bude chtít ochutnat bonbonky, které si dopřáváte a jemu nenabídnete. Proto je dobré mít medikamenty pod dohledem a na místě, kam se ani zvídavý předškolák nedostane.
Mladší školní věk
Ve třetím tisíciletí se děti s nástupem do školy seznamují s mobilními zařízeními, počítač s připojením na WiFi není výjimkou. Což by nemělo být samozřejmostí. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo problémy s komunikací, sdělovalo o sobě informace, které jsou důvěrné, počítač ze sítě odpojte, sociální sítě zakažte, mobil mějte pod kontrolou vy.
Než vaše dítě bude větší a přístup na internet mu nebudete moci odepřít, nastudujte e- bezpečí. Tedy vše, co v síti může vaší ratolesti hrozit.
Kromě toho by měli mladší školáci absolvovat některé z možností nácviku bojových umění. Například školení Wing Tsun, tedy trénink, který dítě primárně učí, jak se vyvléknout z batohu, kdyby jej za něj někdo uchopil, proč se nevyplatí chodit zkratkou přes park, proč vykat útočníkovi – a to důsledně.
Mrkněte na ukázku z tréninku Wing Tsun!
Existuje tisíc jednoduchých triků, které mohou vašemu dítěti zachránit život a je na vás je potomka naučit. Tak do toho!
Klára Kotábová a anketa Česká máma

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account