121

Zářným příkladem je paní Alena T. 39 let, která se sama stará o dva syny. Mladší navštěvuje školku, starší 4. ročník základní školy. Alena chodí luxusně oblečená, nalíčená, má pěkné nehty a přepychově zařízený byt. Jak je to možné? Trochu jsem ji pro nás matky samoživitelky vyzpovídala, abychom se dozvěděly víc.
 
Jak dlouho jste s dětmi sama a co tomu předcházelo?
“Budou to čtyři roky. Rozchodu s jejich tátou jsem nedokázala zabránit. Hodně jsme se hádali. Každou chvíli měl nějaký poměr a několikrát mě i zbil. Hodně pil a to byl asi hlavní problém. Nechtěla jsem, aby naše děti vyrůstali v takovém prostředí.”
Muselo to být náročné, jaké byly začátky?
“Ze začátku jsem v první řadě neměla ponětí, co bude dál. Najednou mi vypadl druhý příjem a já musela nějak uživit sebe a dvě děti. Zaplatit nájem, elektřinu, nějaké splátky za půjčky co jsem měla psané na sebe. K tomu oblečení, základní hygiena atd. Najednou se zdálo, že nemám vůbec z čeho žít. Docela nerada na tu dobu vzpomínám.”
Nakonec jste to zvládla. Jak?
“Chvíli mi to trvalo. Nejdříve jsem se litovala a nevidlěa žádné řešení. Ale jak šel čas, zjistila jsem, kde všude můžu ušetřit. Oblečení kupuju v jednom “sekáči”, kam to vozí z Holandska. Je jako nové a za pár korun. Sbírám pivní lahve po městě a chodím je vracet. Nevěřila byste kolik se jich všude povaluje. Každá koruna je dobrá. Teď mi po dvou letech konečně vznikl nárok na přídavky na děti a na bydlení. Kosmetiku řeším pomocí vzorků zdarma. A co se týče jídla šetřím tak, že vařím ve velkém a zamrazuju. Prádlo peru v ruce (úspora za vodu a za elektřinu). Potraviny nakupuju výhradně v akcích a všude si zařizuju slevové karty.”
Kolik se dá takto v průměru ušetřit?
“To je různý. Okolo dvou až třech tisíc. Někdy i víc. Každopádně máme všechno co potřebujeme k životu.”
Co byste vzkázala našim čtenářkám samoživitelkám?
“Ženský nedejte se! Jde to i bez chlapa.”
A já rovněž dodávám, děvčata my to zvládneme 😉
*Foto je pouze ilustrační. Paní Alena si nepřála zveřejnit.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account