119

Hroutíte se pokaždé, když otevíráte obálku s vyúčtováním za elektřinu a plyn? Už nemusíte!
Petra Wiesnerová ze společnosti Centropol Energy vám poradí, jak ušetřit za energie, aniž byste musela vybavit domácnost moderními spotřebiči, měnit počítač za notebook nebo investovat sta tisíce do zateplení domu. Je to jednoduché a nebude vás to stát nic víc než pár minut času.
Zhasínejte světla v místnostech, kde nikdo není.
Omezujte klidový režim u spotřebičů jako je televize nebo DVD. I tyto „pospávající“ přístroje totiž elektřinu odebírají. Vypínejte je proto úplně! Stejně tak nenechávejte v zásuvkách nabíječky, které nic nenabíjejí.
Pokud máte elektrický sporák, na kterém vaříte vodu na těstoviny, ohřejte ji raději v rychlovarné konvici a až pak ji nalijte do hrnce a dál vařte na sporáku. Vařte vždy s pokličkou, neohřívejte zbytečně moc vody a používejte tlakové hrnce.
Nezapomínejte často odmrazovat mrazák. Námraza vyšší než tři milimetry totiž zvyšuje spotřebu elektřiny až o 75 procent!
Že jste podobné rady četla už mnohokrát a ráda byste nějakou novou? V tom případě zní následovně: změňte dodavatele elektřiny a plynu. Úspora může být od stovek do tisíců korun ročně, to v případě elektrického nebo plynového topení.
Ačkoliv je to rada jednoduchá, hodně žen se jí bojí. Zavání totiž bojem s papíry, nekonečným vyplňováním, lítáním po klientských centrech, která mají otevřeno pouze ve vaší pracovní době. Někdo si dokonce s hrůzou představuje i výměnu drátů v novém nebo právě zrekonstruovaném bytě. Nic takového. Změnou dodavatele se technické zázemí nemění, distributor zůstává stejný (jako například koleje Českých drah), jen elektřinu nebo plyn vám „vozí“ jiný dodavatel (jako můžete jet do Ostravy například žlutými vlaky).
A jak takových přechod uskutečnit? U nového dodavatele, kterého si vyberete, stačí vyplnit smlouvu, podepsat, poslat a zhruba za tři měsíce už k vám pojede levnější energie. Proces změny sice trvá dlouhé tři měsíce, na základě vyplněné smlouvy si však tento proces vyřizují původní a nový dodavatel mezi sebou, a to bez vaší asistence. Vám přijde pouze sms, e-mail nebo dopis s informacemi, v jaké fázi se změna právě nachází. Další komunikace pak, je-li nutná, stačí e-mailově nebo telefonem, včetně aktivování nejrůznějších bonusů, které můžete využít, například slevy na výlety nebo nákupy.
Který dodavatel je cenově nejvýhodnější a nabízí pro vás nejlepší podmínky, zjistíte rychle prostřednictvím internetových kalkulaček energií, případně se podívejte do záložky Ušetři. Stačí vzít si do ruky poslední vyúčtování od stávajícího dodavatele a porovnat cenu za spotřebovanou silovou elektřinu (Kč za 1MWh) a měsíční poplatek za silovou elektřinu, případně – pokud máte – plyn. Ostatními cenami se zabývat nemusíte, jsou to tzv. regulované složky, které se platí za distribuci a jsou regulované zákonem.  
Během srovnávání cen vás určitě napadne otázka: je ten nejlevnější dodavatel zároveň i tím nejlepším, nejspolehlivějším, nejpřátelštějším, zkrátka uděláte dobře, když opustíte vody tradičního rybníka? Úžasné je, že máte na výběr, buď zůstat jednou z milionu, nebo podpořit konkurenceschopnost trhu s energiemi tím, že podpoříte snahu menšího dodavatele, který umí pružněji nakoupit levnější energii na burze nebo lépe reagovat na potřeby svých zákazníků. Jedním z takových je i společnost Centropol Energy (www.centropol.cz) Budete-li chtít využít naše služby, je to jednoduché. Smlouvu na převod dodavatele energií můžete vyplnit online. Nezabere vám to víc než patnáct minut.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account