Nejlepší léčba je prevence, říká se. Vše důležité o ní prozradí Kateřina Dušková.

Jak se vyvarovat bolestem kloubů a páteře

Asi dnes nenarazíte na člověka, který by nikdy nezažil bolest zad nebo kloubů. Tyhle obtíže jsou velice nepříjemné a dost často dokáží člověka vyřadit z běžného provozu. Přitom poměrně často si za ně můžeme sami. Kateřina Marie Dušková z firmy Orling, která vyrábí originální české doplňky stravy, pro vás sepsala pár jednoduchých zásad, jak bolestem můžete předcházet.

Nepodceňujte obuv
Vysoké podpatky sice vypadají na noze moc hezky, ale přinášejí s sebou také různá úskalí. Díky nim postava získává vadné držení a navíc tak dochází k přetěžování kloubů, svalů, vazů i chodidel. Ani celodenní nošení sportovní obuvi není příliš vhodné. Ideální je střídat boty podle účelu a dávat přednost širokému podpatku zhruba 4 cm vysokému.

Hýbejte se
Není žádnou novinkou, že nadbytečná kila výrazně zatěžují organismus, důsledkem jsou pak bolesti kloubů a páteře. Příliš nízká hmotnost pak způsobuje nedostatečnou tvorbu hormonů a špatný vývoj kostry. Pokud vám sport nebo spíš pohyb do teď nic neříkal, nastává teď ten pravý čas změnit to, ale opatrně. U lidí, kteří mají nedostatek pohybu, totiž postupně dochází k ochabnutí svalstva a zkracování vazů i šlach. Důležitá je také volba vhodného sportu, aby nedocházelo k přetěžování pohybového aparátu, neboť první podněty vzniku osteoartrózy často na první pohled vypadají bezvýznamně až banálně. Jedná se především o zcela běžné záležitosti jako je nevhodně zvolený sport, těžká fyzická práce nebo postupně narůstající váha. Avšak právě činnosti, které každodenně bezmyšlenkovitě a rutinně vykonáváme, se mohou stát tím, co nám v konečném důsledku nejvíce ublíží. Aktivity typu klečení, dřepy, sed na nízkých křeslech, prudké nárazy, dopady a výskoky nebo prudké změny pohybu a dlouhého stání mohou naše klouby nenávratně poškodit. S opatrností je proto třeba přistupovat ke sportům, v nichž se ve zvýšené míře vyskytuje pro klouby nevhodná zátěž či rotační pohyby. Mluvíme například o squashi, tenisu, běhu na tvrdém podkladu, aerobiku, fotbalu, volejbalu, golfu, úrazech při lyžování nebo hobby ježdění na koni, kde jsou úrazy velmi vážné. Rovněž se vyplácí nepodceňovat zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu či fyzické práci. Pozor bychom si měli dávat i na stereotypní zátěž kloubů, to se týká především fyzické práce.  Naopak, věnovat se můžeme bez rizika přetížení kloubů strečinku, józe, chůzi, nordic walkingu, plavání, jízdě na rotopedu nebo kole, pilates nebo cvičení na gymnastickém míči.

Seďte správně
Jelikož většina z nás sezením tráví poměrně velkou část dne, je nesmírně důležité hlídat si, zda sedíme správně. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo židle. Pokud sedíte u počítače, dávejte si pozor na to, aby monitor byl rovně před očima. Každé dvě hodiny je pak vhodná 15 minutová pauza na protáhnutí a cvičení, pokud to jde.

Vyvážená strava
Nesmírně důležité je také dodržování správného jídelníčku s dostatkem všech důležitých vitamínů, minerálů a živin. Důležitý je dostatečný příjem vápníku, hořčíku a dalších minerálních látek, které se podílejí na tvorbě kostního minerálu. Bohatým zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, ale také třeba brokolice a mák. Výhodné je užívání kolagenu ve formě kolagenních peptidů, neboť podporují tvorbu kostního kolagenu, na který se minerální látky v kostech vážou. Především tehdy, patříte li do rizikové skupiny, jež má v rodinné anamnéze problémy s kostmi a klouby, a rovněž v počátečním stadiu léčbu osteopenie, respektive osteoporózy. V pokročilejších stadiích léčby pohybového aparátu by tyto přípravky měly být součástí komplexní péče, neboť zajišťují správnou výživu poškozených tkání kloubů a páteře. Vhodné je užívání doplňků stravy s kolagenní bílkovinou, přesněji kolagenními peptidy, kterépřispívají k udržování normálních kostía podporují tvorbu kloubního kolagenu. Ten je nezbytně důležitý pro pevnost a pružnost chrupavek, meziobratlových plotének a kloubních tkání. K podpoře komplexní výživy pohybového aparátu jsou vhodné například doplňky stravy Calcidrink a Geladrink Forte.

Nezapomínejte pít
Důležité je nezapomínat ani na doplňování tekutin. 70% našich těl tvoří voda, která je nesmírně důležitá pro chrupavky a meziobratlové ploténky. Denně se doporučuje vypít cca 0,03 l vody na 1 kg hmotnosti.

Zdravý spánek
Spánek je třeba si naplno užít, aby duše načerpala ve spánku energii, kterou ve dne vyživuje tělo. Proto je důležitá kvalitní matrace a pod hlavu malý plochý polštářek nebo polštářek pod krk, třeba naplněný pohankovými slupkami. Při spánku je důležité, aby měla páteř oporu i v místě krčního prohnutí.

Co dělat, pokud už záda bolí?
V počátcích není vhodná samoléčba, důležitá je konzultace s lékařem. Vhodná je farmakoterapie, fyzioterapie a rehabilitace k odstranění bloků, vhodné a pravidelné léčebné cvičení, psychoterapie a podpůrná specifická výživa měkkých i tvrdých tkání páteře. Vhodné jsou doplňky stravy vyživující obratle, meziobratlové ploténky a chrupavky a tlumící zánětlivé procesy v kloubech páteře. Více najdete v doporučené kúře PÁTEŘ na www.orling.cz.

Zdroj: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account