99

Všichni věnujeme obrovskou pozornost výběru autosedačky pro dítě, přece chceme co nejvíce zabezpečit tu naši malou ratolest. Ale nesmíme zapomenout, že autosedačkou to nekončí. Pro zajištění bezpečnosti musíme udělat víc. Jen si vzpomeňte na nedávnou tragickou událost zapomenutého dítěte v autě. Možná si nyní říkáte: “To by se mi stát nemohlo.” A právě tato doměnka nejčastěji způsobuje, že podceníme nebezpečí běžných situací. Stát se to bohužel může nejenom tatínkovi, ale také mamince, prarodičům, sourozencům… Stačí být z něčeho rozhozený a rázem se mnohem méně soustředíme.
Na co si dát pozor, pokud máme dítě v autě:
Autosedačka
Rozhodně nikdy nevozte dítě, v jakémkoli věku, bez autosedačky. A to ani v případě, že pojedete na krátkou vzdálenost. I na malém úseku může dojít k dopravní nehodě. V náručí dítě opravdu neudržíte.
Mobil, cigarety, jídlo
Pokud řídíte a nejen, vezete-li s sebou dítě, nikdy za volantem netelfonujte, nejezte, nepijte a už vůbec nekuřte. Vždy zastavte na nejbližším odpočívadle a teprve poté se věnujte těmto činnostem. Proč?
Telefon – soustředíte se na hovor a vaše vnímání dopravní situace je snížené. A to i v případě hands free. Nic není důležitejší, než bezpečnost vaše a vašeho potomka.
Jídlo – zaměstnáte minimálně jednu ruku jinou činností. Z jídla mohou odpadávat kousky, což vás může vyvést z míry.
Pití – pokud nepoužíváte brčko, musíte hlavu mírně zaklonit. Váš úhel pohledu na vozovku se zkreslí. Pokud pijete z lahve, může vám spadnout na podlahu a dostat se pod pedál.
Cigareta – hledání, zapalování i odklepávání – opět se soustředíte na něco jiného. O škodlivosti na zdraví dítěte ani nemluvě.
Parkování
Jakmile dojedete do cíle a zjistíte, že vaše dítko během cesty usnulo, vyčkejte, až se prospí nebo se smiřte se čtvrthodinkou pláče, popř. vztekání. Nikdy nenechávejte dítě zavřené ve vozidle, ať už jsou vedra nebo mrazy. Na počasí nezáleží.
Buďte vždy o krok napřed
V každodenním provozu buďte vždy o krok napřed. Přesto, že jedete předpisově, dodržujete předepsaný odstup (alespoň přibližně), vždy předpokládejte, že potkáte pravý opak řidiče. Nespoléhejte na to, že kde máte přednost vy, tak ji také dostanete.
Nespěchejte
Vjíždíte-li na hlavní silnici, je lepší si počkat. Kašlete na to, že za vámi řidiči gestikulují. Není jednoduché odhadnout, jak rychle jedou blížící se auta. Nic nespěchá natolik, aby to nepočkalo. Vyrazíte o vteřinu dříve a do cíle nemusíte vůbec dorazit.
Sama mám dvouletou dceru a také jsem již párkrát situaci podcenila. Naštěstí vždy s dobrým koncem. Ale nikdy už nedopustím, aby pro mne bylo něco důležitějšího, než Eliška. *heart*

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account