106

Vracíte se do práce a říkáte si, že byste nutně potřebovala mít o něco kratší pracovní dobu, protože prostě není nikdo jiný, kdo by se o vaše ratolesti postaral… Jaká je šance, že vám zaměstnavatel částečný úvazek poskytne, a jaké jsou s tím spojené problémy? 
„Vracím se, ale chci kratší pracovní dobu!“
Pokud pečujete o dítě mladší 15 let a potřebujete kratší pracovní dobu, je třeba o ni zaměstnavatele požádat. Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážně provozní důvody. Máte tedy právo dostat zpátky svou původní pozici (nebo minimálně takovou prac. pozici, která odpovídá vaší prac. smlouvě) i s upravenou pracovní dobou. 
To je ale ideální případ. S čím může přijít zaměstnavatel?
Zaměstnavatel může přijít s tím, že z vážných provozních důvodů nemůže vyhovět vaší žádosti o zkrácení úvazku. V takovém případě se můžete obrátit na soud, kde zaměstnavatel bude muset dokázat, že jeho důvody vám nevyhovět, jsou oprávněné. Pokud to neprokáže, musí vám úvazek zkrátit nebo mezi vámi musí dojít k nějaké jiné dohodě. 
Může také nastat situace, že vám zaměstnavatel nabídne částečný úvazek, ale na jiné pracovní pozici. Zde se mějte na pozoru! 
1. Pokud jinou pozici nechcete a trváte na zkráceném úvazku, je třeba se obrátit na soud, tak jak je zmíněno výše.
2. Pokud byste klidně jinou pozici brala, spočítejte si, jestli se vám vážně vyplatí! Jiná pozice může být totiž daleko hůř placená než vaše původní pozice. Je tady možnost, že by pro vás bylo výhodnější ukončit pracovní poměr a dostat několika měsíční odstupné (viz. Návrat z mateřské/rodičovské dovolené: Co je dobré vědět), než např. stejně dlouhou dobu (i delší) pracovat na té jiné pozici. Často je tedy lepší nejdřív ukončit starý úvazek, a teprve potom vyjednávat o novém. 
To není všechno…
Při návratu do práce mohou nastat všemožné situace. Není však třeba věšet hlavu, protože hlas matek sílí a na zaměstnavatele je vyvíjen čím dál tím větší tlak. Nejvyšší soud např. navrhuje zaměstnavatelům, aby žádosti matek na zkrácení úvazku řešili přijetím dalšího zaměstnance, jenž by zbytek úvazku pokryl. 
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account