97

Kupí se v pokojíčku vašeho dítěte jedna hračka za druhou? Kamenné i internetové obchody se předhánějí v nabídce obrovského množství hraček a tak vy, babičky, dědečkové a tety jen těžko odoláváte nákupu „jen malé hračky pro radost.“ Určitě taková záplava hraček dítě potěší? Nákupy jsou na vás, a tak jako u jiných věcí i zde platí trochu přemýšlet.
 
Potřebuje vaše dítě desátou panenku a patnácté autíčko?
Kdo je tady sběratel? Nejste to vy? Opravdu vaše dítě bude rozvíjet desátá panenka? Další hračka, kterou dítě nepotřebuje, může mít za následek to, že si dítě hračky neváží, nemá pro něj hodnotu a „proto je třeba věci ničit a vyhazovat“.
  
Je hračka bezpečná a přiměřená věku? Jak dlouho vydrží?
Kvalitní hračky jsou základ. Vždy je nutné se ujistit, zda hračka neobsahuje jakékoliv toxické materiály nebo díly, které by mohly dítě ohrozit. Proto si vždy pečlivě přečtěte obal hračky, kde je napsáno věkové určení a certifikát bezpečnosti. Dřevěné hračky a hračky kvalitních prodejců s letitou tradicí jsou jistě dobrou volbou.
Hrajeme si společně, nebo to zvládneš sám?
„Obojí je užitečné,“ uvádí lékař a autor knihy Návod na přežití pro bejby Igor Bukovský, „ale je důležité, aby  mělo dítě jedno i druhé. Podporujeme jeho samostatnost i sociální vazby.“ Pozor na nakupování hraček, jen z toho důvodu, abychom vykoupily nedostatek pozornosti, kterou máme věnovat dětem, nebo abychom měly od dětí pokoj.

Jak dlouho tě bude hračka bavit?
Hračky předprogramované, většinou jen s jednou zvukovou volbou, velmi rychle omrzí. Dítě zaujmou na danou chvíli či na pár dní a pak se uklízí k ostatním hračkám koupeným z vášně, z rychlé pohnutky přinést dítěti dárek.
Inspirace, zábava a učení?
Ano, je důležité, aby hračka bavila i vás. Rozvíjíte tak bližší spojení s dítětem. Ale pozor. Nerozhodujte se při koupi hračky tím, co se líbí vám, nebo co jste kdysi vy samy nemohly mít. Dbejte zejména na to, aby hračka dítě bavila, byla mu inspirací a učila ho nové věci v oblasti motoriky, zrakového a sluchového vnímání… Zajímavou hračkou, kterou bude vaše dítě milovat, naučí ho nové a rozvine váš společný kontakt, je hračka Pejskovo chodítko Smart StagesTM od Fisher-Price. Naše testerky měly možnost se svými dětmi tuto hračku vyzkoušet. A jak testování dopadlo? Hráli si všichni, celá rodina a i sousedi.
Aldinland: „Jakmile jsme pejska donesli domů, zmocnil se ho tříletý syn a dva dny ho nechtěl dát z ruky. Mačkal, zpíval s ním a vodil tyčku. Až po dvou dnech si jej mohl otestovat mladší syn (8 měs), pro kterého byla hračka určena. Hraje si s ním každý den a zatím se neomrzel – což se často u hraček stává. Vodící tyč je pro kluky parádní věc nejen při začátcích chození, ale i jako možnost něco vozit (holky mají kočárky). Za mě tedy doporučuji a pokud máte i starší dítko, bude využití dvojí.“ Ostatní hodnocení naleznete ZDE.

 
Takže,  asi budeme všichni zpytovat svědomí, dobře přiznáme si řadu bezmyšlenkovitých nákupů, ale příště to napravíme. Už víme jak na to. A pro trochu inspirace na hračky a dětské vychytávky, které jsme s ženami testerkami vyzkoušely, se můžete podívat na naše testování z dětského světa a dobře vybírat.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account