Okrasný česnek je velmi dekorativní, a přitom naprosto nenáročná cibulovina s nápadně velkým, nejčastěji kulovitým květem, složeným z mnoha drobných kvítků. Většinou jsou v odstínech vínové, fialové a růžové, ale mohou být bílé či žluté a zdobí zahradu od května do července, některé druhy až do srpna. Dobře se kombinují s jarními i letnímu cibulovinami, letničkami i trvalkami. Nízké druhy jsou vhodné do skalek, vysoké na záhony, skvěle vypadají ve skupinách i jako solitéry. A dalším bonusem je jejich snadné pěstování, které zvládne i naprostý začátečník, okrasné česneky jsou totiž rostliny odolné, vděčné a trvanlivé.
Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků. Některé okrasné česneky mají květy veliké, jiné drobné a jemné, vždy v odstínech fialové, růžové, lila i bílé, žluté i modré. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma, které ale nemusí každému sedět. Listy po poranění voní po spíše cibuli a často odumírají ještě před rozkvětem.
14 pravidel pěstování okrasného česneku
Okrasné česneky, stejně jako tulipány, modřence, hyacinty, ladoňky, narcisy a další jarní cibuloviny vysazujeme na podzim až do listopadu, někteří pěstitelé doporučují dát je do země až po prvních mrazících
Většina druhů okrasného česneku není na pěstování nijak nenáročná.
Okrasnému česneku vyhovuje takřka každé stanoviště, daří se mu v polostínu, ale nejbohatěji kvete na slunném místě.
Má rád půdu dobře propustnou, vlhkou, zásaditou. Na promáčených a špatně propustných půdách česnek nebude správně prospívat.
Vykopeme jednu jámu pro skupinu nebo vytvoříme samostatné jamky a sázíme jednu květinovou cibulku po druhé.
Dno zkypříme hráběmi a dáme na něj trochu kompostu. Do zeminy můžeme přidat písek, abychom zlepšili odvodnění půdy.
Cibulky vložíme do zeminy špičkou nahoru. Dáváme pozor, abychom při sázení na květinové cibulky nezatlačili příliš silně, protože bychom je mohli poškodit.
Obecně velké květinové cibule sázíme 7 až 20 cm od sebe, malé cibulky 3 až 7 cm.
Okrasné česneky sázíme dostatečně hluboko, do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky, což je zhruba 15 cm pod úroveň země.
Cibulky zahrneme zeminou a trochu je zalijeme, pokud není půda vlhká. Přidáme asi centimetrovou vrstvu mulče, třeba borovicové kůry. Tím cibulkám zajistíme ochranu před vysoušením půdy i silným mrazem.
Když okrasný česnek odkvete, neodstraňujeme květenství hned. Jeho jednotlivé květy vytvoří mini semeníky s překrásnou siluetou a jsou dekorativní dál.
Okrasné česneky můžeme nechat na stejném místě několik let. Cibule jsou mrazuvzdorné, takže je na zimu můžeme ponechat v zemi a na jaře nám znovu vyraší.
Po 3–5 letech se doporučuje cibule česneku po odkvětu vyndat ze země, očistit je a uskladnit na tmavém, suchém místě.
Okrasné česneky na jaře přihnojíme.