64

Vzpomínám si, jako dítě jsem měla na prvním stupni ZŠ strach přinést domů pětku. Ve čtvrté třídě (tuším) se to ale stalo. Už cestou ze školy jsem měla sevřený žaludek. Doma jsem pak přemýšlela, jak tragédii oznámit rodičům. A proč ? Táta mě strašil, že za pětku dostanu výprask. Překvapením pro mne potom bylo, když mi řekl: “Tak máš pětku. Pokaždé se to nepovede.” Strach byl pryč a ulevilo se mi. Proč mne předtím strašil netuším. Snad mě chtěl poněkud neobratně motivovat. A to jsem prožívala dětství v klidné době.
Ať už si to připouštíme nebo ne, dnes to mají děti mnohem složitější. Ani my rodiče jim to mnohdy neusnadňujeme. Jak dítě motivovat k lepším známkám, aniž bychom ho při tom stresovali? Pár typů pro vás mám. Nesmíte však zapomínat, že každé dítě je individualita a co je motivací pro jedno, nemusí být pro druhé. Většinou to ale funguje.
Co by od vás dítě nikdy nemělo slyšet a nejen kvůli známkám
Svého potomka neurážejte a neponižujte. Neměl by od vás nikdy slyšet, že je hloupý. Že z něj nic nebude. Nebo snad dokonce, že je k ničemu a neschopný, když se nedokáže naučit jednoduchou látku. Dokud nejsme dospělý, učíme se zpravidla z donucení a tak se to tu a tam nepovede. Něco jiného je lajdáctví, kdy dítě o učení nejeví sebemenší zájem.
Jak tedy motivovat k lepším známkám
Rozhodně ne uplácením. Nové kolo za jedničky na vysvědčení může způsobit i zdravotní potíže. Ne každé dítě je génius od narození a na lepší známky musí opravdu dřít. Odměnou by měl být dobrý pocit, že dítě něco dokázalo. Špatná známka v žákovské, není konec světa. Neměla by se však stát zvykem. Vysvětlete, že se nic neděje, protože mu pomůžete s učivem a příště si známku opraví. Naučte se látku, ve které neuspělo a ukažte, že to jde. Učení je vlastně zábava. Můžete například soutěžit, kdo se látku dříve naučí. Za dobrou známku pochvalte.

Zkuste si vzpomenout, jak jste se vy sami učili a co na to vaši rodiče.

Tak pevné nervy při učení a zase příště se těší

Miška optimistka

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account