89

Kolegyně Eva Kubáňová vás zve do Obecního domu na výstavu návrhářky Blanky Matragi. S Češkou žijící řadu let v Libanonu se tady můžete potkat i osobně.
Výstava nazvaná TIMELESS měla svou premiéru na podzim roku 2011, kdy ji česká módní návrhářka, designérka a akademická malířka žijící v Bejrútu, oslavila třicáté výročí založení svého bejrútského salonu Blanka Haute Couture. O výstavu však byl tak obrovský zájem, že byla už dvakrát o rok prodloužena. Tentokrát potrvá do 31. prosince letošního roku a stejně jako v minulých letech, v určitých dnech vás výstavou provede a všechny exponáty okomentuje sama její autorka. S Blankou Matragi osobně se v Praze můžete potkat 20. listopadu, 26., 27. a 30. prosince.
Kolekce překrásných šatů se nachází v prostorách Kulečníkových a karetních heren Obecního domu. “Nebylo to vůbec jednoduché instalovat celou výstavu, neboť Obecní dům je organizací UNESCO velmi starostlivě chráněná památka. Proto se nesmí ani přibít hřebík do stěny, nesmí se dělat téměř žádné změny. Ale zvládli jsme instalaci naší výstavy i s tolika omezeními, a s mým mužem, Makramem, do ní i hodně zainvestovali. Po roce a půl se nám to začalo vyplácet, protože ji kvůli obrovskému zájmu veřejností dvakrát o rok prodloužili,” komentuje svůj počin Blanka Matragi. V rámci komentované prohlídky vás provede svou tvorbou z různých období života. Uvidíte i uslyšíte také o zcela unikátních svatebních šatech pro arabskou princeznu, které jsou na výstavě největším unikátem. “Na této zakázce jsme já a můj tým pracovali intenzivně tři týdny. Poté jsem odcestovala do královského paláce se třemi velkými kufry návrhů a ukázek materiálů. Princezna a její matka mě mile přijaly, obě mi ale řekly, že návrhy v kufrech nepotřebují, protože chtějí tyto konkrétní šaty – a nevěsta mi ukázala konkrétní návrh šatů. Až později mi prozradily, že když jsem kdysi dělala pro princeznu její zásnubní šaty, jednu moji skicu šatů schovala s tím, že mě pozvou, když budou připravovat její svatbu. Po pompézní svatbě jsem se pak zeptala matky princezny, jestli by mi tyto šaty propůjčily na moji pražskou výstavu. Odpověděla, že si to rozmyslí a zeptá se samozřejmě i dcery. Hned druhý den mi ale volala a řekla: ´Blanko, my vám ty šaty na vaši výstavu darujeme, pro český národ…´ Měla jsem slzy v očích …”
Svoji výstavu letos v druhé polovině února obohatila Blanka Matragi o další nádherné modely ze své kolekce Znovuzrození Fénixe. Tu představila veřejnosti 13. února letošního roku v rámci unikátní charitativní módní show právě ve Smetanově síni Obecného domu v Praze. “Abych naději a energii, kterou mi Fénix nabídl, mohla zprostředkovat i ostatním, vytvořila jsem dvě kolekce: Ready to Wear a Couture šatů.  Dohromady je to zhruba osmdesát modelů. Motivy ochranářských křídel, ostrého zobáku, prozíravého oka a lehkého peří se promítly například do krátkých a dlouhých večerních šatů, tunik, šátků a kabelek,” říká. Na expozici TIMELESS uvidíte ale mnohem víc než krásné šaty. Vystaveny jsou také skleněné plastiky, grafiky a sochy, obdivovat můžete i více než třicet ukázek z výšivek.
Takže nezapomeňte – čas máte do 31. prosince letošního roku.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account