70

Známe to všechny. Mít tak více času a pravidelně dětem tvořit album a psát deníček, abychom uchovaly krásné vzpomínky! Vždy mě ničily výčitky, že já tohle nezvládám. Až jsem objevila metodu nepsaného deníku u večeře, která je přínosem pro celou rodinu. A deník, ten se pak píše sám…
Znám jen málo maminek, které píší deník. Jsou to většinou ty, které (zatím) nepracují a nekoordinují tisíce kroužků přes týden. Mají můj obdiv. Nikdy jsem to, stejně jako většina maminek, nezvládla, a to ještě každý den. Až jednou…
Řešení u večeře
Dětí se denně vyptáváme, co měly k jídlu ve školce, ve školce, co dělaly. Na některé otázky odpovídají více, na jiné méně. Ale co pocity? Ty se z dětí dolují už hůř. A než je zodpovězena smršť otázek, není na víc čas nebo jsou už unavené. A narovinu, kolikrát člověk ani neví, že dítě něco trápí či mu něco způsobilo obrovskou radost, protože to prostě nepozná a tak se ani neptá. Stačí 2 otázky denně a budete ohromené, co se dozvíte o dětech i o sobě.  Co bylo pro tebe tím největším zážitkem? Je něco, co tě dnes nepříjemně překvapilo?
Jak na to?
Naučte se společně večeřet. Během večeře se zeptejte dokola na dané otázky. Zapojte se i vy. Mějte blízko u stolu sešit a tužku a do něj si zapište zajímavé postřehy. Nemusíte hned, někdy to ani není vhodné.
Síť zážitků právě vzniká
Naslouchání Celá rodina si zvykne na to, že kromě běžných řečí, se budete vzájemně ptát i na tyto otázky. Ptát a naslouchat si a podporovat zájem jeden o druhého.
Pocity Děti se většinou neptají rodičů na jejich pocity. Zde je dostanou. Do budoucna to přinese otevřený, důvěrný a samozřejmý pocit potřeby konverzace s rodičem.
Odhalení Druhá otázka je náročnější. Poté, co se děti uvolní vyprávěním největším zážitkem, dostanou těžší otázku. Z mých zkušeností o ni nepřemýšlí a vystřelí hned to, co jim opravdu vrtá v hlavě. A pro vás je to zpětná vazba. Občas i zásadní. Když vám dítě v pěti letech řekne, že bylo překvapené z toho, že učitelka zavřela plačící kamarádku za dveře, máte téma k diskuzi nejen s dítětem, ale následně i s učitelkou. Nebo se vám prvňáček svěří, když mu vyřídíte pozdrav od táty z Číny, že má obavu, že táta není fér, protože pořád lítá po světě, a přitom říkal, že letenky jsou drahé a letos k moři nepojedeme. Pochopíte, že dítě logicky není schopné samo od sebe pochopit, co je služební cesta a soukromá.
Sdílená radost První otázka přináší veselé a vtipné odpovědi. Uvolnění u večeře. Smích. Pochopení pohledu na svět očima druhého.
Touha po názoru jiného Druhá otázka automaticky vyvolá touhu po názoru druhého a chtít se poučit, porozumět.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account