64

Soňa Kolmanová: Znovuzrozená

otevřená zpověď o nesnadné cestě k radostnému, autentickému ženství a mateřství

Zajímáte se o problematiku porodnictví, ženství a mateřství? O tom, jak zásadní může být proměna, která provází přechod ženy do mateřství, ve své osobní výpovědi neobyčejně upřímně zaznamenala Soňa Kolmanová. Její introspektivní kniha Znovuzrozená provází čtenářky a čtenáře obdobím Sonina mimořádného osobního poznávání a zrání v čase těhotenství, porodů a raného mateřství. Publikace poodhaluje i mnohá obtížná rozhodování pro volbu okolností porodu, jimž v České republice čelí mnoho žen, které příchod svých dětí na svět vnímají v širším, také psychologickém a spirituálním kontextu.
Kniha o porodu a navíc o tom svém? Nejintimnější moment v životě ženy veřejně? Proč? 
Kniha byla sepsána ze silné vnitřní potřeby vyrovnat se se vším, co se dělo v průběhu dvou těhotenství a porodů. Jak autorka sama přiznává, bylo v ní tolik rozporuplných pocitů, intenzivních vzpomínek, silných prožitků a nebylo komu vše svěřit. „Začala jsem tedy psát, ale jako bych zvedla stavidla. Byla z toho záplava. Jen tak tak jsem stíhala zapisovat. Jako zázrakem právě otevřeli coworkingové centrum v blízkosti mého bydliště. Okamžitě jsem se tam přihlásila. Asi po šesti týdnech jsem si uvědomila, že už jen čtu zapsané a dělám drobné úpravy. Text byl dost dlouhý. Že by to byla kniha? Postupně jsem se osmělovala a dávala text k přečtení. Zarážely mě reakce čtenářek – byly nadšené. Byla jsem překvapená, netušila jsem, že by můj příběh mohl tolik promlouvat i k jiným ženám.“ Kniha zachycuje komplikovaný niterný vývoj z ženy v matku. Je hodně upřímná i v intimních a citlivých momentech. Mnohé z toho, co je v knize popsáno, nevěděly o autorce ani nejbližší kamarádky. Je to osobní zpověď, která i vám může ukázat další možnosti vnímání.
Co ženu, která první těhotenství a porod pojala hodně racionálně, přivedlo k plánování neasistovaného domácího porodu? Jak to vlastně začalo?
„V době prvního těhotenství jsem pracovala i pro český multilevel. Učili nás jednoduchou věc, když chcete něco umět, musíte napodobovat toho, kdo to umí, kdo už je úspěšný. Proto jsem se kolem sebe rozhlížela a zoufale hledala ženu, která na svůj porod vzpomíná ráda a v dobrém. Nikoho jsem neznala a neviděla. Našla jsem si dulu a vyptala se jí na vše možné. Byly to skvělé rady, které mi ušetřily mnoho trápení. Výborně mě nasměrovala. Neměla jsem veliký cíl nebo plán. Jen jsem potichu věřila, že porod není nic strašného. Dokonce jsem si kladla otázku proč, by nás příroda chtěla trestat za to, že přivádíme na svět nové životy. Nedávalo mi to smysl. A jak už to v životě bývá, když něčemu věříte, život si vaši víru prověří. Druhé těhotenství pro mě bylo období, kdy jsem opakovaně uvažovala o svém psychickém zdraví, protože jsem měla jasné vize, sny a mnoho dalších znamení, která mě nabádala k tomu rodit neasistovaně doma. Jenže můj rozum se s tím nedokázal smířit. Byl to nejlítější boj, který jsem kdy svedla – sama se sebou. Druhý porod považuji za vrchol svého života. Není jiný srovnatelně šťastný moment, který bych dosud prožila.“
Zaujala vás tato tématika? Chcete vědět, jak to bylo dál?
Více informací a možnost podpořit vydání knihy, najdete zde: Znovuzrozená 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account