70

Stockholmský syndrom (anglicky Stockholm syndrome) je paradoxní psychologický jev, který obecně popisuje sympatie zajatců ke svým věznitelům. Z nedávné doby si možná vzpomínáte na případ rakouské školačky Nataschy Kampuschové, kterou její únosce věznil celých osm let ve sklepě svého domu. Pojem Stockholmský syndrom se používá od roku 1973, kdy byla přepadena jedna ze stockholmských bank.
Tehdy odborníci poprvé identifikovali a popsali tento syndrom u několika rukojmích, kteří byli zadržováni loupežnými pachateli.
Ke Stockholmskému syndromu dochází zejména u jedinců dlouhodobě týraných, jak je již zmíněno výše. Nejčastěji však u obětí, které jsou izolovány od okolního světa. Dlouhodobý styk se stále stejným člověkem (lidmi), v naprosté izolaci od dění mimo „vězení“, vede k vytvoření iluzorní reality, kterou mozek po nějakém čase přijme za skutečnou. Jakoby před uvěznění, izolací, jiný život ani neexistoval.
Oběť dokonce po nějaké době podlehne sebeklamu, že týrání, kterého se na ní trýznitel dopouští, je v její prospěch. Že si své mučení (ať již fyzické nebo psychické) zaslouží. Trýznitel oběti v jejích očích potrestáním pomáhá.
Léčba:
komplexní psychiatrická péče včetně psychoterapie, vyhledat pomoc psychologa, v případech domácího násilí pomoc v manželské či rodinné poradně
Jak se projevuje Stockholmský syndrom – příznaky, projevy, symptomy
specifická pozitivní emoční i afektivní vazba oběti (např. rukojmí) na pachateli trestného činu (např. únosci)

    závislost oběti na pachateli
    solidarizující chování oběti s pachatelem, až zapírání uskutečněných trestných činů
    často také vzplanutí milostného vztahu mezi obětí a pachatelem
    vyskytuje se též ve vztazích některých vězňů a jejich vyšetřovatelů

 
Běžné i v situacích domácího násilí – bývá to právě stockholmský syndrom, co váže týrané ženy k jejich manželům, týrané manžely k jejich manželkám, či týrané děti k jejich rodičům.
Odborný zdroj: priznaky-lecba.cz
Související články:
Mlčení bolí. Zkusme prolomit tabu kolem domácího násilí.
Domácí násilí: Jak se chránit?
Domácí násilí: Jeho formy a jak ho rozpoznat včas?

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account