51

Jaké oblečení a za kolik má smysl kupovat a jaké je lepší nechat v obchodě? Ptaly jsme se za vás módní návrhářky.
Taky jste si na začátku září všimly záplavy fotografií nádherných a mladých modelů a modelek v krásném, ale drahém oblečení? To se Prahou prohnal Mercedes Benz Prague Week. V souvislosti s ním blogerku tetu Evu zajímalo, jestli má smysl obětovat alespoň jednou v životě výplatu na svetr, kabelku nebo NĚCO jiného luxusního a originální. Na toto téma vypozvídala módní návrhářku Lucii Markovou.
Investuje se do zlata, drahého kamení, někdo ukládá peníze do fondů a státních dluhopisů. Má smysl investovat do oblečení světoznámých značek, například Louis Vuitton, Stella McCartney, Gucci, Versace? Pozná se to na výrobku, že do něj bylo tolik investováno a řekněte mi jako módní návrhářka, skutečně má svetr hodnotu deseti tisíců korun, nebo už je to spíš jakási póza firmy i těch, co jsou ochotni za něj tolik zaplatit? Koupila byste si ho vy sama?

Milá Evo, móda je odrazem doby a duše. To, jestli svetr, který si koupíme, stojí 10 Kč nebo 10 000 Kč, není to důležité. Důležité je, zda tento svetr odráží to, čím jsme a jak se v něm cítíme. Otázka nestojí, zda má smysl investovat do oblečení světoznámých značek, ale zda má smysl investovat do sebe. Pokud se budete cítit dobře v modelu za 10 Kč, je všechno v pořádku a noste ho. Ale pokud víte, že budete krásná v tom svetru za desetitisíce korun, toužíte po něm a máte na něj, pak si ho kupte, protože investujete do sebe. Do toho, jaká budete pro ostatní. A také, jaká budete pro sebe, až se na sebe podíváte do zrcadla. K ceně samotné: samozřejmě jsou takové výrobky, které jsou předražené. Jsou ale i takové, které jsou kvalitní a tu hodnotu skutečně mají. Jsou výsledkem práce řady lidí, návrhářů, krejčích, nájmu za ateliéry, dílny, stroje, obchody, reklamu. Ten svetr se sám nevyrobí.
Je jasné, že takové oblečení nebudeme nakupovat na tržnici, ale ve značkové prodejně. Ale přesto, je něco, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, co si ohlídat, případně kdy si koupi úplně rozmyslet a raději peníze investovat jinam?
Určitě. Pokud kupujete drahou věc, dívejte se především na kvalitu materiálu. Zvažte, zda je to věc, kterou skutečně budete nosit. Pokud je to nákup, který bude ve skříni jen zabírat místo, nemá to smysl. Dobré je se zamyslet, zda je konkrétní model kompatibilní s vaším stylem. Pokud bude příliš vybočovat z vašeho šatníku, nebudete se v něm cítit dobře. A samozřejmě: padne vám velikost? Pokud máte jakékoli pochybnosti, nekupujte ho. Pokud vám tyhle rady přijdou příliš složité, existuje ještě druhý způsob. Móda je věc instinktu. Když je to ono, víte to hned. Nepřemýšlíte o tom. Jakmile o tom přemýšlíte a zvažujete, nekupujte to. Takhle to dělám já, když nakupuji.
Na spoustě značkového oblečení z butiků dnes vidíme “Made in China, India, Bulgaria”. Opravdu to má potom smysl dávat za něj peníze? Kde je garance, že se šaty z Pařížské liší od těch, co koupíme v Zaře za desetinu ceny? Nedávno se na veřejnosti objevila manželka jednoho předního českého politika v botkách, ke kterým přibalují auto i se šoférem (nejen kvůli ceně, ale hlavně kvůli jejich “praktičnosti”). I tak spatřujete smysl v takovém “sebemrskačství”?

Upřímně, záleží na tom, kde byl konkrétní výrobek vytvořen? To, jestli je výrobek kvalitní, poznáte. Pokud vám záleží na ceně, běžte do nejlevnějšího obchodu a kupte ho tam. U módních značek si kupujete unikátní design. Něco neotřelého, nového, často svěžího. Ne všem značkám se to daří, ale řadě z nich ano. Nedívejte se na to, zda je značka předražená nebo ne. Její hodnota je v tom, co přináší vám jako klientovi. Zvažte, jaká jste vy, jaká byste chtěla být a podle toho si kupte oblečení. Pokud víte, že to bez kabelky za 30 000 nepůjde, pak byste si ji měla koupit. A pokud je vám to jedno, kupte si nějakou levnější. Cílem je, abyste byla spokojená se svojí volbou. Hodně pomáhá najít si jednu, dvě, tři, pět značek, od kterých kupujete oblečení stabilně a víte, co jsou zač, kde vyrábí, líbí se vám jejich kolekce. Pak zdaleka tolik neriskujete. Můžete se spolehnout na kvalitu materiálu, cenu i design. A k tomu sebemrskačství – móda je o vyjádření se. A také o svobodě. Dáváte tím najevo, jaká jste uvnitř, kdo opravdu jste. Myslím, že je krásné, že máme možnost si vybrat.
Lucii Markovou najdete na www.luciemarkova.com

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account