166

Lenka Bukačová pochází z Dubí u Teplic, kde spokojeně žije s manželem a dvěma dětmi. Právě na mateřské se pustila do podnikání, otevřela si Pracovnu ŽENY s.r.o. v Teplicích, kam můžete zavítat i vy!  Kromě Pracovny dělá i neziskový projekt VIVAjump zaměřený na tanec.
Životní motto: S úsměvem jde všechno líp.
Životní změna: Mateřská dovolená a touha po osobním rozvoji. “Nejprve jsem si dodělala diplomovaného specialistu v oboru personální práce a poté ještě Bc. ve vzdělávání. Vzdělávání a celkově osobní rozvoj mě natolik pohltily, že jsem začala vyhledávat i akce typu mentoringů – tedy inspirace od zkušených a úspěšných. Na jedné takové akci od BPW jsem se setkala s Evou Čejkovou Vaškovou a její zápal a vášeň pro nově rozvíjející se projekt mě natolik oslovil, že za pár měsíců jsme v Teplicích otevírali Pracovnu ŽENY s.r.o.,“ popisuje dnes s úsměvem Lenka.
4 otázky pro zakladatelka Pracovny ŽENY s.r.o. Teplice Lenku Bukačovou
Co byste jako žena, která je částečně zaháčkovaná v obou činnostech, řekla o zaměstnání a podnikání? Jak byste obě činnosti porovnala?
Zaměstnanec jsem už více než 18 let a myslím si, že podnikání není úplně pro každého. Pro řadu lidí je pozice zaměstnance určitě tím nejlepším řešením. Obojí má své plusy, ale i mínusy. Když jste zaměstnaní, je spousta věcí, které vás štvou, ale nemáte tu moc je změnit. Je spousta věcí, které byste chtěli změnit a dělat jinak, ale není vám to dovoleno nebo ani umožněno to zkusit. Musíte poslouchat šéfa, musíte chodit do práce tak, jak se od vás očekává a snažit se vykonávat práci dle parametrů firmy. Na druhou stranu – samozřejmě se to netýká všech pozic – vynecháme-li tedy korporáty – často můžete ve své práci s koncem pracovní doby vypnout počítač a jít domů, rizika za svá pracovní rozhodnutí nesete jen omezeně, osobní odpovědnost není tak vysoká, příjem stálý.
Podnikání – no, není to úplně jednoduché. Pokud něco rozjíždíte, necháte na tom téměř vše, času neomezeně, prostě jak je potřeba. Své dny máte rozkouskované a v podstatě “z té práce” nevyklouznete téměř nikdy. Odpovědnost, zvláště pokud zaměstnáváte lidi, je obrovská. To si člověk jako zaměstnanec často vůbec neuvědomuje, jak velkou zodpovědnost nosí zaměstnavatel na bedrech. Rizika spojená s vaším rozhodnutím jsou čistě na vás – kladně i záporně. Na druhou stranu si  můžete vyhradit čas na kávičku v době, kdy ostatní ještě pracují v kancelářích pro své zaměstnavatele (to jsou ty droboulinké radosti, kdy zavřu oči a říkám si jupíííí ). Ty největší plusy jsou ale i přesto v něčem jiném – můžete si plnit své sny a vize, budovat něco, v co věříte, dělat si to po svém, spojovat, inspirovat – a měli byste také poslouchat! Sice ne svého šéfa, ale své zákazníky, klienty i zaměstnance.
Jakou radu byste dala ženě, která se rozhoduje, zda začít podnikat?
Asi bych jí řekla, aby se zkusila přijít poradit – třeba do některé z našich Pracoven. V podstatě žádný nápad není hloupý! Jen je důležité ho správně uchopit, udělat z toho něco osobitého s otiskem vašeho srdce a mysli. Pak si myslím, že jakýkoliv nápad nebo produkt má šanci na úspěch. Co se týká žen jako takových, určitě nejlepším časem k začátku podnikání je období právě na rodičovské dovolené. Ženě se v této době často změní priority a začíná přemýšlet, zda ji práce, kterou doposud vykonávala, naplňuje nebo co by ji naplňovalo více. Zároveň má určitou jistotu v podobě rodičovského příspěvku.
Kdy je ideální čas na začátek podnikání?
Pokud jste opravdu přesvědčení, že vaše myšlenka je to, co chcete realizovat a jste ochotní na tom tvrdě pracovat, tak do toho jděte kdykoliv. Snažte se co nejvíce omezit rizika. Pokud je možné začít s podnikáním ještě při zaměstnání, je to také skvělé – a až když se příjem z podnikání začne rovnat příjmu ze zaměstnání, je určitě čas jít do toho naplno. Idea je skvělá, ale udělat si k tomu podnikatelský plán, sednout si nad tím několik týdnů a vše ucelit také není od věci.
Proč by měly ženy přijít k vám do Pracovny? Co všechno tam mohou najít?
Naše Pracovna pořádá opravdu různorodé akce. Ať už se jedná o různé kurzy, semináře, přednášky, ale také testování – kterému se ŽENY s.r.o. poslední dobou intenzivně věnují. Pořádáme i networkingové akce, shopping day, mentoringy ve spolupráci s organizací Business anf Professional Women, klubová setkání s Minervou 21, kreativní tvoření… Je toho hodně a další zajímavé věci plánujeme. 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account