57

Ptáte se stejně? Odpověď se nabízí tady a teď. Ne, nebojte se, nebude vám radit jít si koupit los. Ale zkusíme to jinak. Lépe a efektivně.
Co určitě vědět!
Jednou ze základních dovedností finančního vzdělávání, kterou učím, je tzv. VŘSR. Je to zkratka pro V=peníze vydělat, Ř=peníze řídit, S=peníze spravovat, R=peníze rozmnožovat. Už Robert Kiyosaki se snažil ve svých knihách seznámit čtenáře se základním rozdělením, jak je možné dosáhnout příjmů:

    Zaměstnanec
    Podnikatel (OSVČ)
    Majitel
    Investor

Jsou dva základní způsoby, jak dosahovat příjmů. První je aktivní příjem, například ze zaměstnání (musíte být stále aktivní), druhý pasivní, který mám já osobně raději :-), a který k člověku přichází bez ohledu na to, zda vykonává nějakou činnost – příjem vám přichází například z dividend, pronájmů, licencí, autorských práv a dalších.
Jak to funguje u nás
V naší zemi a našich podmínkách se jednotlivým příjmových kategoriím teprve učíme. Vlivem socialistického hospodářství jsme byli převážně zaměstnanci, kteří často nemuseli nic moc umět (vyjma odborných a řemeslných oborů) a plat dostávali v podstatě za “účast” na pracovišti, protože jinak byli vnímáni jako příživníci. Po roce 1990 se však situace změnila a od té doby máme povoleno podnikat, bez ohledu na vzdělání či zkušenosti s touto oblastí. Do podnikání se začaly vrhat tisíce lidí, a to jakoukoliv formou či způsobem, často pod heslem “co není zakázáno, je dovoleno”. Po 25 letech jsme se už spoustu věcí naučili. Velká většina populace však nadále zůstává v roli zaměstnanců a nová vlna nastupujících začinajících podnikatelů ženského pohlaví, tj. žen podnikatelek, které nenachází své uplatnění, poté co se vrací z rodičovské dovolené, rozšiřuje řady podnikatelů (OSVČ). Aby však zaměstnanci i OSVČ byli finančně zabezpečení a za svou práci dostali skutečně dobře zaplaceno, musí svou prací ukázat dostatečný užitek pro společnost.
Ukažte, co ve vás je
Dnes už nestačí jen chodit do zaměstnání, ale je nutné denně ze sebe vydat to nejlepší, co umíme, a na svou práci vytvořit maximální poptávku. Dobře zaplaceno za svou práci dostane jen ten, kdo nabízí kvalitu, a kde se výsledek práce promítá do výsledku společnosti. Ať se jedná o malou živnost nebo podnik, ve kterém pracujete.
Zkuste si odpovědět na tyto otázky:
V čem jsem nejlepší?
Co umím ze všeho nejlépe?
Jaký užitek moje práce přináší lidem?
Například: Bude-li vedle sebe stát 10 cukrářek, vy budete jedna z nich a všechny upečou stejný dort. Proč bych si ho měla koupit právě od vás?
Nebo.
Když na pohovoru v korporátní firmě do mého úseku budu přijímat nového zaměstnance a přijde mi 10 kandidátů, mezi nimiž budete i vy. Proč bych si měla vybrat právě vás?
Odpověď na tuto otázku je prvním krokem na cestě ke zvýšení vašeho příjmu. 
Tak prosím směle do toho!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account