82

Jana Martincová vám poradí, jak omládnout, zhubnout, cítit se lépe. Tady je recept.

Jana Martincová dlouho slýchala, že vypadá o deset let mladší. Jenže pak přišla čtyřicítka a okolí zmlklo, začala totiž vypadat na svůj věk. A taky mít zdravotní problémy. Rozhodla se to řešit a společně s odborníky, kteří ji pomohli omládnout, zhubnout a nejen to, napsala úspěšnou knihu. Kromě toho se do ní nechala nafotit, abyste jim všechno, co sepsali, věřili.

Jana Martincová před knihou a po knize, to je rozdíl osm let, čtyři kila, deset centimetrů v pase, vypracovaná postava, duševní pohoda, krásné zuby a spousta dalších.  Lékařka věnující se zdravotnímu vzdělávání je žena činu. Když jí před lety chyběl dostatek kvalitních informací o péči o dítě, spustila odborně garantovaný webový portál babyonline.cz a pustila se do vydávání knih. K dětské literatuře teď přidala i publikaci „Žena po čtyřicítce.“  „Čtyřicítka je pro ženu zlomový věk. Co dřív vypadalo a fungovalo víc než dobře s minimem péče nebo i bez, už najednou dál nešlo. Když mi jednou v mírné nadsázce moje kožní lékařka řekla, že mám vyděšený výraz strhané matky od dvou dětí, rozhodla jsem se s tím něco udělat,“ vypráví. Chtěla si pomoct sama, jenže k tomu potřebovala informace. Oslovila kolegyně a kolegy, lékaře z různých oborů (fyzioterapeutku, nutriční terapeutku, vizážistku, módní návrhářku a další) a pustila se odvážně do experimentu vyzkoušet jejich rady na vlastním těle. Když po čtyřech měsících zjistila, že vypadá mladší, její váha ukazuje méně a v pase jí ubylo 10 centimetrů, rozhodla se, že si dobré rady nenechá jenom pro sebe. Tím spíš když fungují neustále. „Během čtyř měsíců jsem si vytvořila kvalitní základ, který teď pouze opečovávám. Ženy jsou většinou překvapené, když jim řeknu, že mě péče o vzhled stojí polovinu financí i času oproti dřívějšku, a to s lepším efektem. Je to logické: cvičím doma, kvalitní kosmetiku a další péči o pleť mám přímo od dermatoložky, líčidla si chodím koupit jednou za půl roku k vizážistce. Základem je krém s UV filtrem, kterým zabráním pigmentaci pokožky a nutnosti zákroků k jejich odstranění,“ dává příklad.

Je krása dřina?

Opakují to pořád dokola ve všech ženských časopisech: že dobře vypadají jenom ty ženy, které se mají rády, a tudíž si na sebe dokáží udělat čas. Snadno se to čte, obtížně dělá, zvlášť když máte náročné povolání a doma dvě děti. „Základem všeho je motivace. Pro mě, abych přestala situaci podceňovat a začala se sebou něco dělat, byla dostatečně varovným znamením triáda: skok ve vzhledu, váhový přírůstek a únava s psychickou nepohodou. Moje motivace tak nebyla primárně estetická, ale zdravotní,“ hledá Jana důvody, proč na své cestě za krásou uspěla. Nepopírá, že na tom „dobře vypadat“ je třeba pracovat, dá se to ale zvládnout s podstatně menším úsilím a také za méně peněz, když máte správné informace jak na to. „Kromě skupiny žen, které na sebe rezignovaly, je velká část těch, která toho se sebou dělá hodně, až neúměrně, což se ve vzhledu nakonec projeví spíš negativně. Navzdory tomu, že do něj investují kupu času, energie i peněz,“ upozorňuje. Souvisí to podle ní jak s neinformovaností, tak s lehkomyslným přejímáním doporučení takzvaných odborníků, kteří ale ve skutečnosti žádnými odborníky nejsou. Z celé řady tipů alespoň jeden příklad: plánujete-li navštívit odborníka na omlazení obličeje, měl by jím být dermatolog, korektivní dermatolog nebo plastický chirurg, který se tímto oborem zabývá v registrovaném zdravotnickém zařízení. To můžete zjistit, pokud si zavoláte na odbor zdravotnictví každého krajského úřadu.

Jak vydržet?

Jana Martincová začala svou cestu za mladším vzhledem vylepšením v obličeji. Nevydala se na plastiku, ostatně anestezie se bojí jako čert kříže, všechno zvládla s korektivní dermatoložkou. „Změna ve vzhledu pro mě byla obrovským nakopnutím, po kterém jsem se mnohem důrazněji vrhla na všechno ostatní: cvičení, vaření, doplnění potřebných očkování, první konzultace u stomatologa,“ popisuje. Pár dnů poté se objednala také na komplexní interní vyšetření a ke gynekologovi. „Najednou jsem si uvědomila, že nemohu zůstat jen na povrchu, ale musím opravit celé tělo do hloubky,“ dodává. Čím lépe vypadala, tím větší byla i její motivace. Najednou zjistila, že vstávat v 5.30 a dvacet minut cvičit zase tolik nebolí. Krásná podle ní může být každá žena, která si nechá poradit, zároveň se ale umí řídit vlastním rozumem a reakcemi vlastního těla, nejen tupě plnit návody. „Dělat vše pro radost, svůj dobrý pocit, to mládnete nejvíc a nejrychleji,“ říká. U ní se k tomu navíc přidala vášeň pro medicínu. Byla ohromená, co všechno dnes zvládnou její kolegové. „Přitom omlazení je v knize postaveno na přirozených látkách a procesech tělu vlastních,“ dodává. Ve své snaze nepolevila ani poté, co se její kniha objevila na pultech knihkupectví, byť úsilí je teď o něco menší, protože změny pouze udržuje. „Zjistila jsem, že pro to stačí minimum: 20 minut ranního cvičení, pět minut nalíčení, večer minuta odlíčení. Nejvíc se věnuji péči o zuby, zhruba pět minut ráno a dvacet minut večer. Nekouřím, nepiji alkohol a snažím se dodržovat pitný režim, jíst hodně ovoce a zeleniny, kterými vyvažuji svou závislost na sladkostech. Co se pleti týká, každé tři měsíce chodím střídavě na peeling nebo čištění v kombinaci s červeným světlem stimulujícím tvorbu kolagenu,“ uzavírá.

Více o knize Jany Martincové se dozvíte na www.zenapo40.cz

Knihu jste u nás mohli také otestovat. A co si o ní myslíte? Podívejte se!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account