99

Nejdřív tu byly bochánkovité muffiny, bílé papírové košíčky a pár základních receptů… Dnes jsou tu uhlazené cupcaky, ozdobné košíčky a polevy všech barev a chutí. Ač by se mohlo zdát, že je cupcake pouze vývojově vyšším stádiem muffinu, není to tak. Obě tyto cukrovinky šly vlastní cestou. Zatímco muffin byl vždy považován spíše za snídaňové pečivo, cupcake patří od samého začátku mezi slavnostnější dezerty!   

Kde se vzaly cupcaky?
Tyto dortíky se začaly objevovat v amerických kuchařkách již na přelomu 18. a 19. století a patřily mezi ty lehčí na přípravu. Nejen, že se ingredience na těsto odměřovaly pomocí hrnečků, hrnečky rovnou posloužily i jako pečící forma. Z toho pak vyplynul trefný název složený ze dvou slov: cup – hrnek, cake – dort.
Tento typ dortíku má však i jiné názvy, i když málo používané. Mezi nejužitečnější by mohl patřit název „1 2 3 4 cake“, který rovnou obsahuje počty potřebné k přípravě základního těsta (1 hrnek másla, 2 hr. cukru, 3 hr. mouky, 4 vejce). Nejkrásněji cupcake nazývají Britové a Francouzi, kteří mu v překladu říkají „vílí dort“ (fairy cake, gâteau de fée) – snad proto, že je tak malý, neboť krásné víly se z nás díky němu nestanou, spíš naopak.*smile*
Cupcaky byly na vrcholu své slávy v  50. letech, kdy je ženy v Americe pekly dennodenně. V poslední době se objevují znovu, ale tentokrát celosvětově. Prý za to může seriál Sex ve městě, ve kterém si hlavní hrdinky dopřávají cupcaky z vyhlášené newyorské cukrárny The Magnolia Bakery. Tato cukrárna se nyní stala jedním z těch míst, kde se každý turista musí vyfotit, a to jak jinak než s cupcakem v ruce!

Jedna příchuť nestačí!
Jelikož tento dortík netvoří jen buchtička, ale i bohatá poleva se zdobením, variace příchutí může být snad nekonečná. Mezi základní recepty však patří vanilkový cupcake s  máslovým krémem.  Podle jednoho amerického časopisu patří mezi nejpoužívanější příchutě tyto: vanilka, dýně, banán, káva, čokoláda, citrón, mrkev a Red Velvet. Když se však přidá poleva, vznikají o něco komplikovanější, zato ještě lákavější kombinace: čokoládový cupcake se slaným karamelem či burákovým máslem, jahodový s vanilkou, banánový s nutellou, mrkvový se smetanovým sýrem či třeba pivní s javorovým sirupem. Představivosti se meze rozhodně nekladou!

Nejdražší cupcake na světě
Nejdražší cupcake na světě si minulý rok objednal jeden muž v Torontu jakožto dárek pro svoji ženu k jejím 40. narozeninám. Vyšel ho asi na 20 000 korun! Tento cupcake je vyrobený z prvotřídní italské čokolády a dochucovaný organickým třtinovým cukrem, mořskou solí z francouzského Camargue, tahitskou vanilkou a havajskou kávou Kona. Aby to nebylo málo, okrasná větev je vyrobena z 24karátového jedlého zlata, skleněná ampulka obsahuje doušek 21letého koňaku Courvoisier a mini kapky „stékající“ po krému jsou z prvotřídního šampaňského.

Líbí se vám?

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account