64

Lenku jsem obdivovala již na střední škole za její samostatnost a sebevědomí. Tím, jak si šla svou cestou a nikdy neslevila ze svého cíle a snu. Ovšem nic pro ni nebylo jednoduché. Spousta odříkání, práce, šetření, a slz. Jejím největším snem bylo odjet do Austrálie. Místo, aby se přihlásila na vysokou, dřela u pásu jak mourovatá jen, aby si našetřila na letenku a nějaké úspory, které bude v zahraničí potřebovat. Neskutečně se dokázala ve všem omezit, šetřila každou korunu a potom přišel den D… Den jejího odletu za svým snem…
Leni, odletěla jsi do Austrálie a tím se splnil tvůj životní sen. Dokážeš si po letech vybavit pocity, kdy jsi vstoupila do letadla a ocitla se doslova v nebi?
Na odlet do Austrálie si ještě vzpomínám. Byl to můj první let v životě a přímo do Austrálie. Byla jsem z toho tak trochu nervózní. Pamatuji se, že jsem měla přestupovat v Hong Kongu. V Česku mi někdo řekl, že Hong Kong je velké letiště, ať se na to připravím. A když člověk letí poprvé, měla jsem z toho obavu, jak se budu orientovat. Dnes mi ta vzpomínka přijde dost úsměvná.
 Jak to bylo u tebe, když jsi reálně a fyzicky cítila, že sis dokázala splnit jeden svůj veliký sen?
Abych byla upřímná, nepřipadá mi, že jsem dosáhla svého cíle. Můj prvotní motiv odletět do Austrálie bylo, abych se výborně naučila anglicky a poznala novou zemi a kulturu z pohledu mezinárodního studenta. Je pravda, že některé cíle, které jsem si vytyčila, se mi splnily, ale nepřipadá mi, že by to byl vrchol, konec něčeho. Ono je stále na čem pracovat a zdokonalovat se. Během pobytu v Austrálii stále objevuji a nacházím nové věci, které bych chtěla zrealizovat. Mám spoustu plánů, které bych v životě chtěla uskutečnit. Pokud člověk dělá, co ho baví, tak si myslím, že vždycky přijde pocit naplnění a určitého štěstí. Důležité je to nevzdat.
 Možná ses bála, přesto jsi se na tuto dlouhou a náročnou cestu pustila. Co tě motivovalo, hnalo vpřed?
Nevím, po kom jsem tuto vlastnost zdědila, ale já jsem opravdu typ člověka, který se dokáže něčím nadchnout a sám sebe motivovat. Já když si něco umíním, tak to musím vždycky dotáhnout do konce. Řekla bych, že mě nikdy nezajímaly názory druhých lidí. Abych byla upřímná, já jsem v životě byla tolikrát kritizována a podceňována lidmi, dokonce i přáteli, rodinou, kteří přesně věděli, jak bych měla žít svůj život, ale přitom oni sami si neví rady, jak by ten svůj život měli žít, aby se cítili naplnění. Pokud někteří lidé mají potřebu vyjádřit svůj názor, tak je nechám, vyslechnu je. Rozhodně nemá smysl s nimi nějak polemizovat a přesvědčovat je, který názor nebo pohled na život je lepší. Nejdůležitější je poslouchat sám sebe a věřit pocitům a intuici. Jenom naše vnitřní JÁ přesně ví, co je pro nás nejlepší. 
Nadechla ses poprvé australského vzduchu, ocitla se úplně sama v cizí zemi. Bez jistoty, bez podpory. Řekni mi ty prvotní pocity po vdechnutí nového vzduchu.
Já jsem opravdu měla upřímnou radost z toho, že jsem v Austrálii. Že se mi to konečně povedlo zrealizovat. Jako mladá jsem tolik nepřemýšlela o jistotách a podpoře. Já jsem si totiž naivně myslela, že všechno bude procházka růžovým sadem. Ale skutečnost byla naprosto jiná. Když se na to dívám zpětně, tak jsem nesmírně vděčná za to, že to procházka růžovým sadem nebyla. Takové to „poznání“ si člověk uvědomí až postupem času. 
Kdybys zpětně měla říct, co ti tahle veliká lekce a odvaha přinesla, co bys prozradila? 
Byla to skvělá lekce do života. Jsem sama sobě vděčná za to, že jsem to nevzdala při prvních neúspěších a překážkách, kterých bylo opravdu hodně. A tím doslova myslím hodně! Všechny ty překážky, které jsem dostala od života, byly skvělé lekce, za které jsem teď nesmírně vděčná, protože mě to neskutečně posunulo kupředu a k poznání.
 Nastal u tebe den, kdy bys litovala své odvahy a chtěla se vrátit zpět do svých jistot, bezpečí?
Jenom teoreticky – pokud bys přiletěla do Austrálie a zjistila bys, že po nějaké době to nezvládáš, protože se dostavily pocity strachu a nejistoty, tak v ten moment by sis měla uvědomit, že tahle část tvého JÁ, je tvé slabé místo, na kterém by se mělo pracovat. Jako člověk máš dvě možnosti: buď se té krizi postavíš čelem a budeš se ji snažit překonat, anebo můžeš odletět zpátky domů, ale tím pádem nedochází k žádnému rozvoji tvé osobnosti – tvého JÁ. Tudíž v životě začneš stagnovat a možná k tobě budou přicházet další pocity nenaplnění. Abych byla upřímná, já bych se nechtěla vrátit zpátky do svých jistot a bezpečí, které jsem měla v Česku. Tyto pocity jistoty a bezpečí mě vůbec nenaplňovaly. Díky mým bohatým zkušenostem z Austrálie, jsem se naučila důvěřovat sobě samé a svým pocitům.
Vím, že v Austrálii jsi velice duchovně a osobnostně vyrostla. Jak samu sebe vnímáš dnes, jaký je rozdíl mezi tou dvacetiletou holčičkou, která odlétala s jedním kufrem, a tou třicetiletou ženou, která si vytvořila své jistoty v cizí zemi?
To je pravda, osobnostně jsem hodně vyrostla. Je ze mě úplně jiný člověk, než byl. Ale tato zkušenost změní opravdu každého. Setkala jsem se se spoustou lidí a vidím to na nich. Ti, kteří to nevzdali a bojují o získání trvalého pobytu, se opravdu chovají úplně jinak, než jak se chovali na začátku. Stávají se více pokornými, váží si svých malých úspěchů, protože ví, že získat trvalý pobyt tady v Austrálii, není vůbec jednoduchá záležitost. Stojí to roky úsilí a v mnoha případech i odříkání. Když bych to měla na závěr shrnout, tak bych chtěla říct, že si vážím svých osobních poznatků a uvědomění, o kterých jsem do té doby četla pouze v knihách. 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account