57

Kdo by nechtěl vychovat potomky tak, aby vyrostly v dospělé bez finančních starostí? Prozradím vám, jak toho docílit. Protože jsem sama maminkou sedmileté holčičky, je pro mě odpověď na tuto otázku shrnutím toho, jak to dělám já. Sama jsem dostala od rodičů tento vzor, přestože v době, kdy jsem byla dítětem, nebylo tolik možností a na spoustu věcí a rad jsem si musela počkat až do praxe a přijít si na ně sama. Nezáleží na tom, jakou práci dnes děláte ani jaké vzdělání máte, těchto několik tipů může být inspirací pro vás i pro vaše dítě.
VĚNUJTE SE SVÝM DĚTEM
Učte je, rozvíjejte je, objevujte s nimi svět. Staré známé rčení “co se v mládí naučíš, jako když ve stáří najdeš” je pro bohatý život vašeho dítěte tím nejlepším vyjádřením. Sama u sebe budete při hraní s dětmi překvapena, co všechno umíte a znáte, ale co už jste nepoužíváním dávno zapomněla. NE peníze, ale lidský um a znalosti jsou tím největším bohatstvím člověka, i když máme často tendenci na to zapomínat. Vždyť přece “bez práce nejsou koláče”, což znamená nejdřív práce, potom výplata. To je základ.
UČTE DĚTI S PENĚZI HOSPODAŘIT 
Zasvěťte své děti do reality všedního dne. Hrajte si s nimi na domácnost a její výdaje, na obchod a nakupování, na banku a půjčování. Ukažte jim sebe jako hospodyňku, spořílka i boháče. Děti si vzor do svého budoucího života berou hlavně z rodiny, a jak budou o penězích a vztahu k nim mluvit nebo jaké návyky si ponesou, záleží dnes hlavně na vás.
UKAŽTE DĚTEM SVĚT FINANCÍ – “JAK SE TVOŘÍ BOHATSTVÍ” 
Kde se berou peníze? Jak se dají vydělávat? Jak se dají rozmnožovat? Nebojte se o penězích mluvit. Představte dětem svou práci/profesi. Řekněte jim, jak je vaše práce na trhu ceněna, co pro to musíte dělat, znát a umět. Ukažte jim cestu k finanční nezávislosti, aby až budou jednou dospělé, dělaly svou práci pro radost a ne pouze pro peníze. Dejte svým dětem to nejlepší finanční vzdělání, aby bohatství svého života neměly spojeno pouze s výší svého konta.
Chcete-li své děti vzdělávat spolu s námi, sledujte stránku Kuřátko Pípo, které učí děti finanční gramotnosti.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account