65

Sexuoložka Laura Janáčková tentokrát na téma mužského orgasmu. Co o něm nevíte?

Otázka:

O ženském orgasmu se toho všude píše spousta, ale co mužský orgasmus? Je pravda, že mít ejakulaci nutně neznamená prožívat vyvrcholení? Jak tedy poznám, že můj muž zažívá absolutní slast? A mohou muži orgasmus předstírat? 

Odpověď Laury Janáčkové:

Z čistě technického pohledu orgasmus zdravého muže představuje pocitové i tělesné vyvrcholení, které je doprovázeno sérií rytmických svalových kontrakcí, v jejichž důsledku dochází k vypuzení spermatu močovou trubicí. Jistě jste milé dámy někdy zažily, že muž prožíval svůj orgasmus tak intezivně, že na chvíli úplně přestal vnímat okolí. V rámci neverbální komunikace dochází ke změně výrazu obličeje, zčervenání, výraznému napětí a následnému prudkému ochabnutí obyčejně s více či méně slyšitelným hlasovým projevem. Po ejakulaci dochází ke svalovému uvolnění a většinou i k ospalosti. Na rozdíl od ženy, která může dosáhnout více orgasmů za sebou, muži potřebují před dalším orgasmem jistý čas na regeneraci.

Nemožnost dospět orgasmu při pohlavním styku se nazývá anorgasmie a patří mezi sexuální dysfunkce. Mužské poruchy ejakulace jsou však nejčastěji spojeny s pohlavním stykem. V praxi se často setkávám s muži, u nichž se dysfunkce projeví pouze při vaginální souloži, nikoliv při masturbaci nebo jiné stimulaci. Chybějící orgasmus nemotivuje muže k milování, ba naopak mění pohlavní styk v činnost povinnou a obtěžující, namáhavou a nepříjemnou. Může způsobit zklamání, zatrpklost, trápení i depresi a v konečném důsledku i vztahové problémy. Je tedy třeba co nejrychleji vyhledat pomoc odborníka  (sexuologa, androloga, urologa, psychologa zaměřeného na sexuální chování a partnerské vztahy). Orgasmus muže obyčejně ztotožňujeme s ejakulací, i když se můžeme setkat s ejakulací bez orgasmu i s orgasmem bez ejakulace. Ejakulaci bez orgasmu nelze vysvětlit žádným lékařským nálezem, za hlavní důvod se považuje fakt, že mozek chybně interpretuje ejakulaci. Orgasmus bez ejakulace se nazývá suchý orgasmus a nejčastější příčinou je stav po úrazech, operacích prostaty, vliv léků a podobně. 

Muži mohou stejně jako ženy orgasmus předstírat. Nicméně podle statistik lze konstatovat, že to nedělají tak často jako my. Zhruba 16% českých mužů někdy v životě předstíralo orgasmus. Důvodem je nejčastěji nedostatek fyzických sil, vyčerpání, stres a nebo dokonce předcházení vztahovým problémům. V ordinaci jsem měla muže, který řešil manželský trojúhelník. Měl rád obě ženy a nemohl se rozhodnout, se kterou bude dále setrvávat. Jedna z žen tedy vzala iniciativu do svých rukou a rozhodla se, že situaci vyřeší otěhotněním. Vehementně plánovala rodinu, kterou si chtěla potvrdit rozhodnutí muže s ní zůstat. Chtěla též získat důkaz o jeho lásce. Muž však stále nebyl rozhodnutý mezi oběma partnerkami, ale bál se, a nechtěl ztratit ani jednu. Akutně tedy řešil situaci tím, že partnerku ujistil o svém zájmu o dítě a pravidelně téměř tři měsíce předstíral orgasmus. Do ordinace ho přivedla upřímná snaha vzniklou situaci partnerského trojúhelníku zdárně vyřešit. Je tedy zřejmé, že díky orgasmu, a to i předstíranému, může muž někdy prostě ztratit hlavu. 

Psycholožku a sexuoložku Lauru Janáčkovou najdete v Institutu partnerských vztahů.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account