Datum / čas
Date(s) - 17. 11. 2023 - 21. 1. 2024
Celý den

Místo konání
Zámek Loučeň

Kategorie Žádná kategorie


Odkud přišel do Čech zvyk zdobení vánočního stromečku? Kdo roznáší vánoční dárky v Itálii, Řecku a kdo například v Grónsku? Čím zdobí stromečky v Africe? Jak vypadá stromeček ve virtuální realitě? Možná jsme ještě před deseti lety na řadu podobných otázek neznali odpovědi. Od té doby co, ale na zámku Loučeň pořádají pravidelně v době adventu prohlídky Příběh vánočního stromečku, nalezli návštěvníci na řadu z nich odpovědi. Každý rok ozdobí loučenští všechny komnaty zámku vánočními stromečky, a to různě laděnými ozdobami. Každým rokem mají prohlídky Příběh vánočního stromečku jiný nádech. V rámci nich je zodpovězena řada otázek. A tak se dnes již nikdo nediví, od kdy a proč visely první stromky nad stoly příbytků špičkou dolů, nebo že v každé zemi roznáší dárky někdo jiný, a v jedné evropské zemi je to dokonce ženská bytost. Na Loučeň se vrací návštěvníci v době adventu pravidelně, a to jak pro nové informace, tak pro kouzelnou atmosféru, která na ně dýchne již od zámecké brány. Přijeďte se pobavit, popít vánoční punč nebo svařené víno a zahájit předvánoční těšení se do Loučeně ve středních Čechách. Kostýmovaní průvodci na Vás čekají každý den v týdnu včetně sobot a nedělí od 17. listopadu do 21. ledna roku následujícího. Letošní ročník je šestý v pořadí, a tradici nepřerušily ani covidové roky.

„Letošní prohlídka má podtitul Abeceda Vánoc. Připravili jsme tematické stromečky doslova „Od A do Z“. Začneme tedy na zámeckém nádvoří od Adama, neboť biblický příběh o vyhnání z ráje stojí za fenoménem jménem vánoční stromeček. V každé zámecké komnatě je další písmenko a vyprávění o těch tématech, které jsou s Vánoci spojené. K výstavě budeme vydávat i malého tištěného průvodce, kterého návštěvníci dostanou na závěr, jako pomyslný tahák, aby si abecedu Vánoc mohli doma zopakovat“, uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku, která stojí za dramaturgií Příběhu vánočního stromečku již od roku 2018. „Celkem 20 stromečků a tisíce vánočních ozdob rozzáří oči dospělých i dětských návštěvníků. Je mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Při prohlídce se návštěvníci dozví, jak stromečky dříve zdobili lidé na zámku či v podzámčí, nebo v jiných zemích. Všechny stromečky budou usilovat o srdce návštěvníků v rámci návštěvnické soutěže o nejpopulárnější stromek. Letos podruhé budou moct návštěvníci vyzkoušet tvořivé dílničky, kdy si zájemci budu moci omalovat podle vlastního vkusu foukané ozdoby sklárny Koulier. A pokud se zapojí celá rodina, může si každý odvést na Vánoce svoji vlastní kolekci ozdob,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Zakládáme si na tom, že každým rokem chystáme stromečky úplně nové, s jiným tématem a novými ozdobami. Tradicí, která se nemění, je vyprávění o tom, jak se nadělují dárky v jiných zemích. Návštěvníkům na unikátní mapě dárkonošů zámečtí průvodci ukáží, kdo naděluje dárky v cizině,“ doplňuje kastelán zámku Mgr. Vratislav Zákoutský.

Kastelán zámku Loučeň je také jedním z průvodců, kteří vánočně vyzdobené zámecké komnaty návštěvníkům ukazují. Prohlídkami provedou návštěvníky kostýmovaní zámečtí průvodci, představující členy knížecí domácnosti, kníže či kněžna, pan nadlesní, komorník, zámecká kuchařka Aninka nebo také Bílá paní.

Návštěvníci si prohlídku užijí všemi smysly. Budou se nejen dívat a poslouchat, ale také vnímat chutě a vůně Vánoc. Ti, kteří v adventu chodí na Loučeň pravidelně, vědí že mohou ochutnat něco z utajovaných dobrot zámecké kuchyně, které se zde pečou ve vánočním čase.

Maminky budou moci navštívit vánoční obchůdek a tatínkové ochutnat vánoční punč. Ten zdejší již po několik let před Vánoci vaří sama zámecká paní Kateřina Šrámková, v době adventu jako Bílá paní.

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account