Únor obvykle bývá zimním měsícem, který je sice kratší než ty ostatní, ale zato je plný velmi chladných dnů bez paprsku slunce. V jeho polovině, tedy 14. února, však přichází svátek zamilovaných. Den svatého Valentýna dokáže alespoň na chvíli trochu zahřát u srdce. Víte odkud k nám tento svátek zamilovaných přišel a jaký má původ? Nepochází sice z našich končin, u lidí si ale přesto místo našel, i když je často (trochu nespravedlivě) vnímán pouze jako komerční záležitost.

S Valentýnem do historie

Když se podíváme do historie, zjistíme, že má svátek svatého Valentýna původ už ve 3. století ve Starověkém Římě. Je opředen spoustou legend. Původně mělo jít o oslavy pohanského svátku Lupercalia, kdy se obětovala zvířata, nejčastěji kozy a psi. To mělo přinést hojnou úrodu. Kůží z těchto zvířat se šlehala půda, aby byla úrodná. A i ženy, aby byly plodné. Také se do speciální schránky dávaly lístečky se jmény dívek, které si pak losovali místní svobodní muži. V následujícím roce pak měla vylosovaná dvojice tvořit pár. A některé z nich v sobě opravdu našli zalíbení. Nynější podobu oslav svátku svatého Valentýna mu ale vtiskly až novodobější dějiny, kdy králové povolávali básníky, nechávali je skládat zamilované verše a mezi lidmi se šířila milostná psaní a přáníčka.

Fanoušci Valentýna existují

V současnosti je svátek svatého Valentýna v České republice vnímán spíše jako komerční záležitost, která k nám doputovala ze západu. Existují mezi námi ale i tací, kteří na něho nedají dopustit a na každoroční oslavu zamilovanosti se těší. V našich končinách ho pravidelně slaví téměř 20 % lidí. 47 % z nich bude tento den trávit se svojí drahou polovičkou, kterou také obdaruje. Vychází to z průzkumu nákupního rádce Heureka.cz, podle něhož si ženy nejčastěji přejí květiny, večeři nebo parfém. A muži navíc něco sladkého, láhev vína nebo večer v ložnici. Pokud tápete, co pro svého milovaného nebo milovanou vybrat nechte si poradit praktickým valentýnským dárkovačem, který naleznete na Heurece. Dýchne na vás nejen inspirace, ale také užitečné recenze, které se můžou hodit pro zvolení toho nejlepšího dárku. Ten si navíc můžete vyhledat za nejlepší dostupné ceny.

Láska k bližnímu svému i k sobě

Podle průzkumu jde ale vidět, že se na Valentýna nemusí těšit pouze lidé, kteří žijí v páru. Pěkný večer si užijí i ti, kteří mají nějakého domácího mazlíčka. Se svojí kočkou totiž plánuje sv. Valentýna slavit 5 % dotazovaných a se svým psem dokonce 8 %. A ani sebeláska letos nepřijde zkrátka. Ta je totiž důležitá úplně stejně, ne-li více než láska k druhému člověku. Proto se nebojte na den svatého Valentýna myslet i na sebe. Obdarujte se dárečkem, dopřejte si nějaký pěkný zážitek. Nebojte se zkrátka tak trochu rozmazlovat. Ostatně nebudete v tom sami. Přesně toto má totiž v plánu 11 % dotazovaných.

Zdroj: Heureka, Wikipedia commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
10 Komentářů
 1. KláraOdehnalová 9 měsíců ago

  S přítelem jsme si zašli na Valentýna na dobrou večeři, snažíme se tak oslavit všechny krásné momenty. Výročí jsme zase slavili ve wellnessu. Myslím si, že společné zážitky jsou to nejlepší, jak může člověk různé životní události oslavit.

 2. MartinaBěhalová 10 měsíců ago

  Je dobře o čas se rozmazlovat. A nesmíme zapomenout i na domácí mazlíčky.

 3. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Dostala jsem růžičky, a pro manžela jsem udělala Panna Cottu, nám stačí malučkosti 🙂

 4. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

  Pěkná inspirace.

 5. NelaVávrová 10 měsíců ago

  kdybych nemela narozeniny na Valentyna, tak ten den prozivam bohuzel uplne stejne… jelikoz mam narozeniny tak mam materialnich darku hodne, kdyz se jedna o pracovni den, tak vetsinou byva stejny, ale kdyz vychazi Valentyn na vikend, ten den si udelame podle sebe, zajdeme si nekam na veceri, do kina, sauny, vylet na zamek, hrad…. to je pro me mnohem hezci zazitek jak materialni veci.

 6. Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

  My jsme si dnes dali Valentýnský výlet do Polabí. Pobyt v přírodě je pro mě nejvíc. Materiální dárky mi nic neříkají. Jsem vděčna za společně strávený čas, to je pro mě největší dárek.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account