Po evropském létě jsme zpět v New Yorku a tady je letos další “perla”: Metropolitní muzeum umění dalo dohromady jedinečnou výstavu, která přibližuje letité přátelství dvou uměleckých velikánů, Édouarda Maneta a Edgara Degase. Výstava s názvem Manet/Degas není jen výstavou více než 160 krásných uměleckých děl, ale zaujme i tím, že vypráví příběh přátelství, rivalství a vzájemné inspirace mezi těmito dvěma umělci.

Pojďme se tedy vydat cestou života a doby těchto umělců. Umožní nám to témata, do kterých je show rozdělena- Portréty a postavy, Moderní život, Otázky rasy a pohlaví a Ateliér umělce. Každé z témat vypráví jinou kapitolu společného příběhu dvou přátel.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové
Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

V sekci Portréty a postavy se dozvíme, jak Manet rád zachycoval běžnou pařížskou společnost té doby, zatímco Degas byl fascinován pohybem lidského těla. Sekce Moderní život nás zavede do rušných scén Paříže 19. století, brilantně zachycených oběma umělci jejich jedinečným stylem. Sekce zabývající se otázkami rasy a pohlaví je vážnější a ukazuje, jak oba umělci zkoumali tato témata ve svém díle. Na závěr výstavy se pak dostaneme do sekce Ateliér umělce, kde poznáme, jak Manet a Degas viděli svět umění a umělců samých. Manet často zahrnoval sám sebe do maleb svého ateliéru, zatímco Degas raději soustředil pozornost na modelky a tanečnice, které pro něj pózovaly.

Výstava má pozitivní ohlas – New York Times o ni mluví jako o “oslnivé výstavě”, zatímco The Wall Street Journal ji považuje za “nezbytnou pro každého, kdo se zajímá o moderní umění”.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Co mne zaujalo na výstavě, je to, že se neomezuje na umění, ale přináší nám i osobní příběhy obou umělců a jejich profesní vzestupy a pády. Od prvního setkání v Louvru na počátku 60. let 19. století, přes společné zážitky během války, až po okamžik roztržky symbolizovaný roztrhaným plátnem. Vidíme tak tyto velikány v “lidském” měřítku.

Pro americké publikum pak má výstava ještě třešničku na dortu – Manetovu Olympii, která do Ameriky přicestovala poprvé právě účely této výstavy.

Výstava potrvá do 7. ledna 2024, takže pokud budete tou dobou v New Yorku a máte rádi umění (nebo prostě jen potřebujete přestávku v prohlídce města), zajděte do muzea, vraťte se zpět v čase a podívejte se, jak se moderní umění rozvíjelo očima pana Maneta a Degase. Stojí to za to.

 

Zdroj a autor: Jana Zedníčková

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 1 měsíc ago

    Pěkný článek.

  2. NelaVávrová 1 měsíc ago

    Já na tohle taky nejsem. Obrazy jdou mimo mě.

  3. Lenka Hudečková 1 měsíc ago

    taková díla mi nic neříkají… doma bych to nechtěla 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account