Říkalo se o něm, že byl tak skvělý, že stačilo aby tiše stál na pódiu, a to přesto vybrovalo do rytmu. S tím se zkrátka musí člověk narodit! Zpěvák Freddie Mercury by dnešní den oslavil své 75. narozeniny. Legenda hudební scény měla tak neuvěřitelný hlasový rozsah, nad nímž našli i největší operní zpěváci, a ještě větší charisma. Nejen kvůli svému hlasu si ale také mnoho vytrpěl. Jen čtěte dál… 

10 zajímavostí o Freddiem Mercurym, které vás možná překvapí:

1. Navrhl logo kapely Queen

Byl to právě Freddie, který navrhl legendární logo skupiny Queen a přebal prvního alba. Málokdo o něm ví, že absolvoval prestižní Ealing Art College v Londýně, kde získal diplom v grafickém a výtvarném designu. Přebal obsahoval znamení zvěrokruhu členů kapely: dvě víly představovaly Pannu, která patřila Freddiemu, krab symbolizoval znamení Raka, ve kterém se narodil Brian May, a dva lvi pro patřili Johnovi Deaconovi a Rogerovi Taylorovi. 

2. Na divokém večírku si zlomil nohu

Videoklip k písni „It’s A Hard Life“ (třetí singl skupiny Queen z alba „The Works“) režíroval Tim Pope. Celý koncept představoval operní styl a kapela musela nosit kostýmy, které nebyli ani trochu pohodlné. Kdy jim bylo video poprvé představeno, Roger Taylor řekl, že to bylo „nejhloupější video, jaké kdy viděl“ a dále dodal, že „píseň samotnou miloval, ale tento videoklip nesnášel“. Pusťte si jeho závěrečnou scénu, kdy si Mercury sedne na schody a sami uvidíte, jak opatrně to dělá. Důvodem je, že krátce před natáčením si zlomil nohu jako „vzpomínku“ na divokou noc v Mnichově. Sádru mu sundali jen pár dní před natáčením videoklipu.

3. Miloval kočky

Kdo jiný by si take oblékl vestu s motivem koček, že? V jednu chvíli se v jeho domě procházelo rovných deset kočkovitých šelem. Ale to zdaleka nebylo všechno… Měl jejich portréty, a pokud byl na turné vždy jim telefonoval a dožadoval se odpovědi, jak se mají. Jako dlouholetá přítelkyně Mary Austin jim vždy musela podat sluchátko, aby slyšeli Freddieho hlas. Většinu koček adoptoval z útulků a jedno své sólové album dokonce věnoval panu Bad Guyovi, což byla jedna z jeho koček.  

4. Většinu svého majetku odkázal své bývalé přítelkyni

Často o ní mluvil jako o „lásce svého života“. Mary Austin byla jeho životní přítelkyní. Nikdy nebyli manželé, ale měli spolu dlouholetý milenecký vztah. Poté, co se rozešli, si stále zůstávali na blízku. Byla to také ona, kdo byl velkou inspirací pro jeho píseň „Love Of My Life“. Proto není žádným překvapením, že většinu svého majetku (včetně svého palácového síla, většiny svého obrovského jmění a dokonce i tantiémů z desek) zanechal jí, když zemřel. Navíc jen ona zná přesné umístění Freddieho popela. 

5. Náhodně začal používat utržený mikrofon

Jeho utržený mikrofon byl jeho ochrannou známkou. To, že při vystoupení používal mikrofon jen s tyčí bez stojanu, vzniklo velkou náhodou. Jednou uprostřed koncertu skupiny Queen popadl mikrofon takovou silou, že se zlomil a uvolnil se základny stojanu. V ruce mu tak zůstala jen horní polovina. Ale jak sám říkal „show musí pokračovat“, takže odzpíval celý večer s touto tyčí v ruce. A nakonec se mu to tak zalíbilo, že v tom pokračoval i při dalších koncertech. Ten utržený mikrofon mu totiž najednou dal volnost pohybu, kterou při svých vystoupeních potřeboval. 

6. Jako dítě sbíral známky

Kromě své záliby v kočkách byl Freddie vášnivý filatelista a sběratel známek. Svou sbírku začal budovat, když mu bylo něco mezi 9 a 12 lety. Některé jeho nejcennější kousky znázorňují motivy britského impéria i jeho milovanou rodnou zem, Zanzibar. Největší zásluhu na dochování celé jeho sbírky má jeho otec, který se o ně později pečlivě staral a skladoval je. V jeho albu najdete velice umělecké uspořádání známek: například podle typů razítek nebo podle barev či velikostí. 

7. Je po něm pojmenovaná žlutá růže a asteroid

Lidé po něm všeobecně velice rádi pojmenovávali různé věci. Možná je to proto, že je jedním z nejmilovanějších a nejcharismatičtějších frontmanů v historii rocku. Nebo je to možná proto, že byl zkrátka fascinující osobností. Ať tak či onak, než po něm v jeho nedožitých 70 letech, pojmenovali asteroid, jeho jméno dostala slavná žlutá růže. Odrůdu objevil Eric Stainthorpe a představil ji po Freddiho smrti v roce 1991. 

8. Byl introvert

Na jevišti překypoval kouzlem osobnosti a charismatem, ale mimo záři reflektorů byl extrémně plachý. Byl to velký paradox. Ve skutečnosti, i když byl výjimečným hráčem na klavír (příkladem je nesmrtelná píseň „Bohemian Rhapsody“), nebyl si dostatečně jistý, že hrát umí. Myslel si, že je přinejmenším průměrný, a proto ve své kariéře hrál na klavír stále méně a méně. Jednou sám o sobě řekl: „Jsem jakýsi chameleon. Myslím si, že jsem kombinací více postav. Na jednou stranu milovník extrémů a na druhou stranu, někdo, kdo má nutkání zavřít se doma a nevycházet.“ 

9. Mohl tvořit kdekoliv a kdykoliv

S někým tak kreativním a talentovaným jako Freddie mohla inspirace udeřit kdykoliv a kdekoliv, proto jeho asistenti neustále nosili papír a pero. Například písničku „Life is Real“ (věnovanou Johnu Lennonovi) napsal, když cestoval z New Yorku a letěl nad Atlantikem. Nebo píseň „Crazy Little Thing Called Love“ spatřila světlo světa v bublinkové lázni v Mnichově v hotelu Bayerisher Hof. V roce 1981 v jednom rozhovoru prozradil: „Crazy Little Thing Called Love“ mi zabrala vytvořit pět nebo deset minut. Měl jsem v ruce kytaru, na kterou neumím hrát, a tak jsem měl velmi omezené možnosti, protože jsem znal jen pár akordů. Myslím, že jsem ale napsal velice dobrou píseň.“ 

10. Byl velký fanoušek Hvězdných válek

Ve své slavné písni „Bicycle Race“ zpívá větu „A nemám rád Hvězdné války“. Za prvé: je to jen píseň. Za druhé: bylo to právě naopak! Podle jeho kolegy z kapely Briana Maye se mu filmová série Hvězdné války víc než líbila. Dokonce měl doma velkou sochu legendární postavy tohoto slavného filmu Darth Vadera.  

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account