Většinou se v souvislosti se snahami o otěhotnění zmiňují nejrůznější zásady patřící do kategorie zdravého životního stylu, které by měly zvýšit šance na početí u ženy. Ovšem i budoucí tatínkové mohou několika jednoduchými změnami šance na založení rodiny zvýšit!
Jako ženy toho – v rámci pokusů založit rodinu – slýcháme spoustu. Od rad typu „nejdřív pořádně zhubni“ přes „kofeinu se ani nedotýkej“ až po „hlavně nemysli na to, že chceš otěhotnět“. Ovšem málokdo si uvědomuje, že i muž může svým životním stylem výrazně promluvit do toho, zda se snahy o miminko promění v úspěch v podobě šťastné a zdravé rodinky.
Jak tedy mohou naši partneři zvýšit svoji plodnost?
Ve zdravém těle zdravé spermie
S trochou nadsázky je to pravda – pokud je muž zdravý, má normální tělesnou hmotnost a slovní spojení jako „zdravá výživa“ nebo „dostatek pohybu“ mu také nejsou cizí, je to z hlediska plodnosti dobrá zpráva.
Na spermie, respektive jejich kvalitu a počet v ejakulátu, může mít negativní vliv například kouření. Ano, cigarety se neslučují s plodností ani u mužů, dokonce je prokázáno, že u partnerek kuřáků hrozí vyšší riziko potratu. Také holdování alkoholu rozhodně nepomáhá. Příjem alkoholu by měl muž omezit na osm sklenic týdně. A s kouřením by měl přestat úplně. Samozřejmostí je pak úplné vyhýbání se drogám.
Základem by měla být také vyvážená strava, která poskytne tělu všechny podstatné vitaminy a minerály. Mimo jiné k nim patří vitaminy C, E a skupiny B, dále pak „déčko“, zinek, hořčík nebo selen. V jídelníčku budoucího tatínka by neměla chybět zelenina (například rajčata, česnek, papriky, kapusta atd.), ovoce (banány, goji, citrusy, kivi…) nebo kvalitní bílkoviny (vejce, ryby apod.). A dobrá zpráva pro mlsné jazýčky – doporučovány jsou rovněž nejrůznější ořechy a kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa (alespoň 75 %). Naopak by se měl muž vyhýbat nezdravým potravinám, jako jsou polotovary, smažené pokrmy, příliš tučná či sladká jídla… Některé studie naznačují, že spermiím neprospívá ani nadměrná konzumace sóji.
Pozor na moderní technologie i oblečení
Kromě nezdravého životního stylu mohou mužskou plodnost snížit i další aspekty. Varlata, kde se spermie tvoří, potřebují být oproti zbytku těla chladnější. To se ovšem příliš neslučuje s některými zlozvyky, jako je nošení mobilního telefonu v kapse u kalhot nebo sezení s notebookem na klíně. Obdobně je tomu i s nošením příliš těsného oblečení. Ze skříně nastávajícího tatínka by tak měly zmizet těsné slipy nebo třeba příliš úzké džíny.
Navíc by měl muž vyměnit dlouhé koupele ve vaně plné horké vody za rychlou sprchu a na nějaký čas vynechat pobyty v sauně nebo jiné lázeňské procedury, které mohou způsobit ‚přehřátí‘ varlat a tím narušit jejich schopnost tvořit spermie.
Podceňované maličkosti, které mohou rozhodovat
S mužskou plodností pak mohou souviset i zdánlivé maličkosti, které bychom si nemuseli se snahami o početí miminka spojovat. Patří k nim například některé typy léčiv (pokud berete léky pravidelně, raději se o jejich vlivu na spermie poraďte s lékařem). Snahám o založení rodiny nemusí nahrávat ani chronický stres – nejen ten související s marnými pokusy o dítě, ale také ten každodenní, který zažíváme v práci. Vyplatí se tedy naučit stres zvládat a najít si aktivity vhodné k relaxaci a odpočinku. A také si dopřávat dostatek spánku!
Řada párů také řeší, jak často se vlastně v rámci snah o početí milovat. Zatímco dříve se věřilo, že muž se musí alespoň týden před ženinou ovulací a sexem „šetřit“, dnes je jasné, že takový postup je spíše na škodu. Pravidelná ejakulace naopak pomáhá kvalitu spermií zvyšovat. Páry by proto měly mít sex dvakrát až třikrát týdně.
Když nastane problém
Může se samozřejmě stát, že navzdory dodržování všech výše zmíněných doporučení se páru nebude dařit miminko počít. V takovém případě přichází na řadu lékařská pomoc. Pokud se dvojice snaží neúspěšně o dítě 12 měsíců, respektive 6 měsíců, pokud je žena starší 35 let, pak je vhodné vyhledat specialisty na plodnost. Testem by měli projít oba partneři, u mužů se provádí spermiogram a test fragmentace DNA spermií.
Řada mužů se často zdráhá lékařskou pomoc vyhledat, nicméně díky odhalení případného problému je možné začít s léčbou, která u většiny párů končí šťastným okamžikem, kdy si z porodnice odnáší zdravé miminko.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková
