Muži nepláčou, ženy neumí číst v mapách, řídit, růžová je pro holky a autíčka pro kluky… Nebudeme si nic nalhávat, ale během vašeho života, jste se určitě jedním z těchto stereotypů setkali. Lidé mají odjakživa tendenci věci a lidi škatulkovat. Jenže jakmile to takto zjednodušíme, hodíme všechny do jednoho pytle, kde už není prostor pro fakta a rozdíly. Jenže stereotypy nám škodí a jsou odrazovým můstkem k diskriminaci. Jakmile totiž vybočíte z daného stereotypu, může se vám (nebo vašim dětem) snadno stát, že se na vás bude společnost dívat skrz prsty. Navíc stereotypy brání jakémukoliv rozvoji, protože když vám společnost od malička vtlouká do hlavy, že ženy nejsou dobré v matematice a kluci zase naopak musí mít talent na fotbal, budete se cítit svázaní a omezení oproti osobním talentovým schopnostem.

Genderová rovnost začíná doma a rodiny jsou v této osvětě v první linii. Pro příští generaci utvářejí příklady, které doma dávají rodiče, přátelé a širší známý, a způsob, jakým naše děti uvažují o pohlaví a rovnosti.

Zde je proto několik způsobů, jak můžete inspirovat vaše ratolesti od bourání genderových stereotypů i vy:

1. Mluvte o tom!

Začněte mluvit se svými dětmi o rovnosti pohlaví a právech žen. Tím, že toto téma s nimi budete pravidelně otvírat, připravujete je na lepší budoucnost pro všechny. Ukrajinský zpěvák a člen poroty ukrajinské televizní show X-Factor Dmytro Shurov k tomu dodává: „Podle mého názoru je nejlepším způsobem, jak vychovávat dítě, jít mu příkladem. Často mluvím se svým synem o genderových rolích, protože toto téma je relevantní. Lidé se rodí, aby byli šťastní, a všichni máme stejná práva. Proto svému synovi často říkám, že i otec někdy může být slabý a matka se nemusí bát být silná.“ 

2. Zapojte se všichni do domácích prací

Jedním z největších zaběhnutých stereotypů v našich domácnostech je určitě to, že žena patří do kuchyně a otec do garáže. Přitom v dnešní době je mnoho mužů, kteří mají chuť i schopnosti se perfektně postarat o celou domácnost včetně vaření, a žen, kteří milují řízení, péči o svůj vůz a nebo domácí kutilské práce. Jděte příkladem svým dětem a rovnoměrně si rozdělte všechny domácí práce podle toho, co koho baví. Doplňujte se v tom, v čem jste dobří, a to rozhodně neřídí mužský a ženský princip. 

Foto: Shutterstock

3. Přijměte různé vzory

Modely společnosti dnes mohou mít všechny tvary, velikosti, odstíny pleti a kultury. Povzbuďte své děti, aby přijaly rozmanitost, ukažte jim vzory různých pohlaví, etnických skupin a barev. Každý den jim tak můžete připomínat, že mohou být čímkoliv, čím chtějí, bez ohledu na pohlaví! 

4. Bojujte se stereotypy, včetně svých vlastních

Genderové stereotypy nejsou jen o biologických rozdílech mezi pohlavími, spíše jde o sociální konstrukt – lidé předem definují, co to znamená být chlapcem nebo dívkou, a často očekávají, že děti budou odpovídat specifickým a omezujícím genderovým rolím. Odborné výzkumy ukazují, že děti začnou vstřebávat stereotypy už od věku 3 let. Proto čím dřív začnete s konverzací na toto téma, tím lépe. Neváhejte ukázat svým dětem v běžném každodenním životě, že to jde i jinak. Dejte jim vědět, že vaše rodina je pro ně bezpečným prostorem, aby se vyjádřily takové, jaké jsou a ujistěte je, že je v pořádku být jiný než to společnost očekává.

5. Nastavte si vlastní standarty

Náš svět je konstruován způsobem, který nás nutí porovnávat se se standarty krásy stanovenými médii, kulturou i společností. Neustále se poměřujeme s ostatními lidmi a cítíme se souzeni podle svého fyzického vzhledu. To vše lze označit za „body shaming“. Buďte opatrní, abyste nebyli kritičtí ke vzhledu kohokoliv, včetně toho vlastního, a naučte vaše děti, že každé z nich je krásné navzdory nerealistickým tělesným standardům doby. 

Více na toto téma najdete na našem TikTok kanálu:

Foto: Shutterstock

Zdroj: UN Woman

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account