Pokud jste v poslední době zažili ve vašem vztahu pár „horkých“ chvilek (nebo měsíců), věnujte chvilku přečtení tohoto článku a položte si následující otázky: Přemýšlíte, že potřebujete zažívat „něco více“? Začínáte si v poslední době lézt s partnerem na nervy? Máte oba pocit, že byste mohli vzájemně zapracovat na svém sebezdokonalování? Byly chvíle, kdy váš partner mluvil a vy jste si v duchu říkali: „Prostě už raději mlč!“ Pokud alespoň na jednu z těchto otázek odpovíte kladně, mohli byste vy i váš partner nebo partnerka být horkými adepty na takzvanou vztahovou přestávku. 

Než se vyděsíte, nebojte – rozhodnout se na chvilku pozastavit váš vztah nemusí být plnohodnotným ekvivalentem vztahového drama Rosse a Rachel z kultovního seriálu Přátelé. Ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska může mít přestávka ve vztahu z spoustu výhod a plusů. Jedním z nich je podle párových koučů například to, že když si dáte pauzu od partnera, snadno si budete moci představit, jak by vypadal váš život bez něj. Někdy vám to může pomoci přesněji posoudit, zda je lepší nebo naopak horší žít ve vztahu. A o to tu vlastně jde!

Jaká jsou pravidla pro přestávku ve vztahu podle párových terapeutů?

1. Ujistěte se, že je přestávka skutečně nejlepší volbou

Před stanovením hranic a pravidel pro přerušení vztahu byste měli být vy i váš partner k sobě navzájem naprosto upřímní v tom, zda oba souhlasíte s tím, že pauza je pro váš vztah tím nejlepším a nejzdravějším řešením. Opravdu potřebujete nějaký prostor a čas navíc pro vlastní sebereflexi nebo vás jen nebaví poslouchat, jak si váš partner nebo partnerka neustále stěžuje každý den na svého šéfa? Vztahový experti v této chvíli většinou povzbuzují partnery, aby se ponořili do hloubky a ujistili se, že skutečně chtějí v partnerství pokračovat a nepoužívají přestávku jen k maskování rozchodu.

Foto: Shutterstock

2. Stanovte si jasné hranice

Shodnout se na tom, jaká jsou vaše očekávání a co vám vyhovuje během přestávky ve vztahu, je stejně důležité jako souhlasit s nezbytností pauzy. Pokud během této doby oba souhlasíte s randěním s jinými lidmi, vztahový kouči a terapeuti doporučují být konkrétní ohledně úrovně vašeho pohodlí a potřeb.

Rozhodněte se, zda budete mít vzájemně dovoleno randit s ostatními a kolik (pokud vůbec něco) spolu budete z těchto zkušeností sdílet. Může to znít příliš technicky, ale věřte, že stanovení superkonkrétních očekávání může zabránit mnoho bolesti na obou stranách.

3. Zvažte, zda to bude či nebude soukromé

I když jste zvyklí sdělovat svým přátelům nebo rodině každý detail o vašem partnerství, vy a váš partner možná budete chtít, aby byla vaše pauza ve vztahu soukromou záležitostí. Tak či onak je důležité dohodnout se, co přesně budete sdílet s ostatními.

Foto: Shutterstock

Nastavte hranice tomu, co o této pauze říkáte svým přátelům a rodině, aby byli všichni na stejné vlně a nevznikaly žádné negativní pomluvy a fámy. To může také zabránit ostatním v zasahování do vašeho milostného života a potenciálně způsobit další napětí. Zatímco spoléhání se na důvěryhodné přátele může být v dobách vztahových sporů přirozené, pamatujte, že tato přestávka je o vás a vašem partnerovi, o nikom jiném. 

4. Využijte pauzu ve vztahu k tomu, abyste se soustředili na sebe

Ačkoli je snadné – a naprosto přirozené – pociťovat určitou úzkost z toho, co se může během vaší přestávky stát, toto období vám může poskytnout tolik potřebný prostor k návratu k sobě samým. I když existuje něco jako zdravá míra vzájemné závislosti, přestávka může pomoci příliš závislým partnerům znovu získat pocit svobody a individuality.

Zatímco trávíte čas odděleně, využijte této příležitosti k podpoře dalších důležitých spojení ve vašem životě. Trávit čas s rodinou a přáteli může být osvěžujícím způsobem, jak oživit váš vztah, a dokonce uvolnit část tlaku na partnera, aby naplnil všechny vaše emocionální potřeby. Přátelství je pro lidi nesmírně důležité, ale některé páry, když začnou budovat společný vztah a život, se stanou samotářskými a ztratí kontakt se svými dlouholetými známými. Teď přišel čas ozvat se kamarádce ze školy nebo kolegovi z vašeho prvního zaměstnání a obnovit vaše neromantické vztahy. 

I když vás partner může být stále tou nejvýznamnější osobou ve vašem životě, je důležité, aby váš milostný život nezastínil vaše osobní vztahy – včetně toho, který máte sami se sebou. Přestávka ve vztahu vám může nabídnout velmi cenný čas a prostor pro růst své osobnosti. Nemluvě o tom, že vám může přinést jasnost, kterou potřebujete, abyste se rozhodli, zda je tento vztah to, co skutečně očekáváte od své budoucnosti. Vaše potřeby jsou stejně důležité jako potřeby vašeho partnera, takže neulpívejte na vztahu na úkor svého vlastního naplnění a štěstí. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Sarah Schewitz, Laura J. Brito, Luvbites by Dr.Tara podcast, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    vztahy jsou někdy hodně složité, ale za své prožité roky mohu říci, že když to nejde, je lepší vše ukončit…a netrápit se v nefunkčním vztahu 🙁

  2. Nevím, asi jsem stará škola, ale v okamžiku, kdy bych měla pocit, že si potřebuji dát ve vztahu pauzu, tak bych ho rovnou ukončila.

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný článek děkuji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account