Existuje jen málo okamžiků, kdy je rodič tak emocionální jako první školní den vašeho dítěte. Zvlášť pokud je to jeho vůbec první školní den. Některé děti proběhnou branami školy, aniž by se za rodičemi ohlédly, a nechávají za sebou maminky s chvějícími se bradami. Jiní nesměle svírají ruku rodičů a jsou nervózní z něčeho neznámého. Ať už je vaše ratolest jakákoliv, zde je šest tipů, které vám pomohou připravit se na první školní den v předstihu.

Jak zpříjemnit dětem (i rodičům) první den školy?

1. Projděte si školu několik dní před jejím začátkem

Pokud je to možné (a některé školy to běžně umožňují) vezměte svou dceru nebo syna do školy na prohlídku. Projděte si, jak vypadají jednotlivé třídy, toalety a místo, kde bude jíst. Nezapomeňte omrknout školní hřiště. Vaší ratolesti to pomůže cítit se první školní den jistější, protože nebude mít strach, že jde do neznáma. 

2. Označte dětem jejich školní vybavení

Během prvních školních dnů zažívají malé děti mnoho dojmů a péče o své věci, je většinou to poslední, co je zajímá. Usnadněte jim i paním učitelkám práci a jako přípravu před prvním školním dnem, označte všechny školní pomůcky jako je batoh, penál nebo desky jménem vašeho syna nebo dcery. Můžete si z toho udělat zábavné a kreativní rodinné odpoledne! Existuje mnoho způsobů, jak na to. Použít můžete samolepky, razítka nebo nevyptatelné fixy. Fantazii se meze nekladou!

3. Připravte jim box s obědem nebo svačinou a vyrazte na piknik

Pokud to počasí dovolí, připravte před začátkem školního roku jeden ukázkový obědový box pro vaše dítě a jeden pro sebe a vyrazte na piknik do parku. V uvolněném prostředí seznámíte svého syna nebo dceru s tím, jak budou vypadat jako svačiny, ale promluvit si můžete i o školní rutině.


4. Seznamte se s třídním učitelem nebo učitelkou

Pokud je vaše ratolest se začátku roku nervózní, seznamte je s paní učitelkou nebo panem učitelem. Klidně můžete zkusit iniciovat setkání i o pár dní dřív před začátkem školy. Většina učitelů je v té době již v budově a jsou rádi, že vás mohou potkat osobně a popovídat si. Vaše dítě se bude první školní den cítit mnohem uvolněněji. 

5. Buďte pozitivní

Zaměřte se na všechny zábavné věci, které bude vaše dítě ve škole dělat. Uvědomte si, že je normální cítit se trochu nervózní z toho, že jde do neznámého prostředí. Připomeňte jim, že všechno „poprvé“, ale jakmile uvidí spolužáky a seznámí se s paní učitelkou, bude se jim ve třídě líbit. 

6. Zůstaňte v klidu

Je zcela normální, že některé děti pociťují v prvních dnech školy separační úzkost nebo počáteční ostych. Zkuste být v klidu a ujistěte je, že je milujete, během dne na ně budete myslet a brzy se zase uvidíte. Pamatujte, že učitelé jsou vyškolení, aby pomohly dětem přizpůsobit se a jsou velmi zkušení, takže znají mnoho technik, jak dítě uklidnit a ulehčit mu novou situaci.

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account