92

Olga Pospíšilová pracovala jako manažerka v zahraniční společnosti, když se rozhodla, že se v životě vydá úplně jiným směrem. Z Prahy se vrátila do rodného města a s velkým odhodláním a podporou rodiny nakoupila prvních 1200 sazenic. Podnikání dále rozvíjela a dnes je na 4000 sazenic levandule, rostliny s úžasnými účinky. Olga věří, že v životě se všechno děje tak, jak má a do práce, která ji baví, se vrhá s neuvěřitelným nábojem. 
Tři otázky pro Olgu Pospíšilovou
Co bylo prvním impulzem k podnikání?
Vždy jsem obdivovala lidi, kteří podnikají, prakticky v jakémkoliv oboru. Založili firmu, postavili se na vlastní nohy, začali se obklopovat svým týmem a posouvají se dál s výbornými výsledky. Já jsem se rozhodla v době, kdy jsem potřebovala najít v sobě sílu a trochu zahojit vnitřní ránu. Zemřel mi tatínek, ke kterému jsem velmi tíhla. V tom momentě jsem se rozhodla vyměnit velké město se zajímavou pracovní pozicí za město malé a za méně atraktivní zaměstnání. Věděla jsem, že život se mi kompletně změní.  Jsem velmi aktivní a proto jsem věděla, že s posunem pracovní doby zbude ještě spousty času na něco svého. Přemýšlela jsem o produktu, který mě bude bavit, naplňovat a v čem budu vynikat. Cesta byla jasně daná. Polnosti po dědečkovi, po tatínkovi pracovitost a ničeho se nebát po mamince. A taky zkušenosti, které jsem ve světě načerpala. Byla jsem přesvědčena, že to je něco, co dokážu využít, toho, co v sobě mám. Zaměřila jsem se na produkt, který by za mnou byl vidět. Propojení vůně levandule nebo výrobku z levandule, kdy si lidé na mě vzpomenou, byl hlavní motor, proč se pustit právě tímto směrem.
 
Jakou největší překážku jste musela v podnikání překonat?
Překážek bylo mnoho. Začnu tím, co jsem vůbec neřešila. Dřina na poli, ranní vstávání kvůli kvalitě sklizně, bolavá záda, puchýře. Zprvu moje vnitřní překážka byla zodpovědnost. Řešila jsem v sobě,  co když se mi nebude dařit atd. I když mi na začátku celá rodina pomáhala, stále jsem slyšela rozmlouvání, abych si uvědomila, co to obnáší. Vyrůstala jsem na vesnici, kde byla práce na poli denní rutinou, ale přesto jsem to rozmlouvání nechtěla vyslyšet. Začátky byly opravdu divoké. Holka z města se pustí do podnikání v oboru, v kterém sice žila, ale už neměla pomoc aspoň radu, najednou mě chyběl dědeček, tatínek…. ale poradila jsem si. V momentě, kdy jsem se pustila do úpravy pole, do sázení a měla první výsledky, začala jsem narážet na nepřející lidé. Další asi moje naivní iluze byla, že můžete uvádět na trh vše, co si „umanete“. Veškerá administrativa a především vše podloženo razítky a různými kontrolami. Pokud si člověk dělá vše od samého začátku tedy od kytičky až po kompletní marketing a prodej, musí se potýkat s novými věcmi, tím jsou spojeny i překážky. Jsem si vědoma, že stále nejsem u konce a s každým novým produktem narazím na další nové překážky. Ale tím mě práce s levandulí posouvá dál nejen se svojí vůní a kvalitou produktů.
 
Co byste udělala s grantem ve výši 10 000Kč? 
Myšlenka částky, která by mi pomohla je velmi zajímavá. Jsem ekonom, takže se snažím využívat finance co nejefektivněji. Mým snem je, jet se podívat do Francie do Provence a to přímo do kurzu výroby a zpracování levandule. Pokud by se cesta nekonala, určitě v blízké době budu muset pořídit šicí profi stroj. Mé začátky a současná výroba je na stroji, který má hodně „zaslouženo“. Nepopírám, že je velmi kvalitní, protože je to stará výroba, ale vím, že se dají tvořit díla daleko rychleji.
 
Více se dozvíte na Olgy webových stránkách
 
Hlasovat pro Olgu můžete ve dnech 15. – 25. 10. ve formuláři níže pod pořadovým číslem X. Z jednoho emailu se započítává jeden platný hlas. Z dvaceti žen bude vybráno TOP 10 nejúspěšnějších PODNIKAVÝCH ŽEN ROKU s nejvyšším počtem hlasů. Peněžní prostředky jsou poskytnuty z Grantového programu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci se ŽENAMI s.r.o. a Raiffesenbank. Slavnostní předání proběhne 3. 11. 2015 v rámci Dne podnikatelů AMSP ČR. 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account