722

Eva Šedivá, známá také pod přezdívkou Flabgee, je česká influencerka, kterou má mnoho lidí spojenou s líčením nebo módou. Ne každý ale ví, že i Eva si musela projít velmi těžkým obdobím, kdy ji byla diagnostikována nemoc, která ovlivnila její život i pohled na ženskou energii. S jakými výzvami se musela vypořádat nebo kdo jí byl na cestě oporou se dozvíte v dnešním rozhovoru. Na konci vás čeká bonus, a to vzkaz, který Eva posílá všem ženám.

Když ti byla diagnostikovaná endometrióza, rozhodla ses pro léčbu bez hormonů. Co tě k tomu vlastně vedlo a jaký byl průběh léčby?

Alternativní léčba nenapadla mě. Já už jsem před tím vyšetřením, na kterém mi byla zjištěná endometrióza, spolupracovala s naturopatkou. Právě ona mi pak domluvila kontrolu u pana doktora, protože měla podezření na tuhle nemoc. Také měla už předpřipravený plán alternativní léčby.

Když mi pan doktor navrhl hormonální léčbu, řekla jsem mu, že si to potřebuji ještě promyslet. Po poradě s naturopatkou jsem si řekla, že mi cesta bez hormonů stojí alespoň za vyzkoušení. I když jsem tomu úplně slepě nevěřila, domluva s panem doktorem zněla, že alternativní léčbě dáme třeba tři měsíce šanci a pak bychom případně nastoupili na tu hormonální.

Jelikož jsi díky nemoci začala na sobě pracovat po všech stránkách, začali ti tví sledující na Youtube psát, že záříš. Všimla sis toho i sama, té vnitřní změny?

Určitě ano. Nevšimla jsem si sice vzhledově, že zářím, ale zpětně, když vidím nějaké své staré fotky, tak tam ten rozdíl je. Spíše jsem se cítila spokojenější, protože v mém případě nešlo jen o léčení endometriózy. Řešilo se spoustu různých věcí, například prostřednictvím terapie, a tak jsem byla celkově šťastnější, což se pak promítlo i do vzhledu.

Do jaké míry vnímáš, že má právě endometrióza souvislost s ženskou energií?

Neřekla bych „zabývejte se ženskou energií a vyléčíte si endometriózu“. Endometrióza je mnohem komplikovanější a komplexnější problém, je potřeba jí přizpůsobit stravu a životní styl celkově. Ženská energie ale do jisté míry právě s životním stylem souvisí, protože je i o tom, abychom na sebe byly hodné, poslouchaly svou intuici a svoje tělo.

Foto se souhlasem Evy Šedivé

A jak ji vlastně vnímáš ty – ženskou energii, ale i cykličnost obecně?

Pro mě jsou tyto dva pojmy hodně propojené. Jsou fáze v měsíci, kdy máme odpočívat, například při menstruaci. A tak je potřeba tělo poslechnout a lehnout si. Naopak jsou i fáze, kdy se naladíme na to, že můžeme být více aktivní a výkonnější.

Já se třeba až ve svých 30 letech dozvěděla, že menstruační bolesti nejsou v pořádku, nejsou normální a tělo tím něco říká. Prostě bychom neměly fungovat na mužském principu. Myslím, že hlavní záměr je uvědomění si, že jsme ženy a fungujeme jinak. Není to o tom, že musíme chodit v šatech a na podpatcích, ale spíše bychom se měly navnímat na své tělo.

Ve svém videu o endometrióze jsi zmínila, že tomu tak nebylo vždy. Nevnímala jsi své tělo a jela spíše na výkon. Jak je tomu dnes?

Přesně tak. Vůbec mě nenapadlo, že menstruační bolesti jsou špatně a že bych měla odpočívat. Nemyslela jsem si, že mi škodí, když si vezmu Ibalgin a dál funguji. Brala jsem to tak, že potřebuji jet podle plánu a menstruace pro mě byla negativní věcí, nějakou mojí slabostí. Poté jsem si uvědomila, že to je úplně naopak – právě v menstruaci je síla. Když menstruujeme, jsme zdravé a plodné. Bolestivá menstruace prostě není v pořádku a je třeba s tím něco dělat.

Bylo pro tebe těžké přejít z toho nastavení spíše mužské energie na tu ženskou?

Vůbec ne. Mně se vlastně strašně ulevilo, když mi někdo řekl „odpočívej, udělá ti to dobře“. Byla jsem totiž vychovaná tak (a celý život jsem měla pocit), že musím pořád podávat výkony a být nejlepší. Takže když jsem se zaměřila spíše na ženskou energii, všechno mi do sebe zapadlo a začalo dávat logiku.

Takže dnes už je pro tebe jednoduché poznávat signály vlastního těla a naslouchat jim?

Ano. Neříkám, že na 100 %, protože i když se snažím plánovat na základě cykličnosti a myslím na to, občas prostě mám nějaké závazky, kdy se musím přizpůsobit kolektivu. Vše jednoduše naplánovat nejde. Ale pokud mám třeba jeden měsíc, kdy jsem v menstruační fázi více aktivní a nemám tolik prostoru na odpočinek, snažím se více odpočívat buďto v jiné fázi nebo v dalším měsíci, aby se to nenabalovalo.

Jaké hlavní výhody vidíš v tom, když se žena rozhodne zaměřit se na rozvoj ženské energie?

U mě byla určitě největší výhoda ta, že jsem si spravila cyklus. Najednou mi přestaly menstruační bolesti, celkově se mi fyzicky udělalo lépe, měla jsem více energie. Dalším přínosem byla změna dynamiky v partnerském vztahu. Cítila jsem, že se u nás něco mění. Najednou jsme spolu s manželem jinak komunikovali a celkově tím, že u mě došlo k větší změně směrem do ženské energie, tak se vztah proměnil a byl takový lepší, klidnější.

Když se ohlédneš zpět na svou cestu, kterou sis ušla, je něco, co bys změnila nebo udělala jinak?

Asi nemám úplně věc, které bych vyloženě litovala. Není to ale úplně tak, že bych všechno udělala 100 % dobře a všechno byl tah na bránu. Určitě můžu říct, že jsem se na cestě částečně hledala, protože jsem hodně přemýšlivá a pořád myslím na to, jestli dělám věci správně. Takže je pravda, že při neurčitých pokynech jako ,,soustřeď se na svou ženskou energii“ jsem přemýšlela, jestli to dělám dobře. Nedokázala jsem totiž nechat věci plynout a občas moc tlačila na pilu. Ale to je součástí každé cesty.

Foto: se souhlasem Evy Šedivé

A co vidíš zpětně jako nejtěžší věc na své cestě?

Z hlediska ženské energie nejspíše najít to své. Všichni máme v sobě mužskou i ženskou energii a bylo těžké najít ten balanc. Například že žena je ta, která je pečující a stará se, ale zároveň ze sebe nemůže dělat služku.

Z hlediska léčby samotné endometriózy byla pro mě nejtěžší určitě strava, protože já ráda jím. Tehdy bych v ideálním případě měla projít úplnou očistou, to znamená nepít alkohol a kávu, nejíst cukr, a ještě velmi omezit lepek a laktózu. Já jsem byla zvyklá na čtyři kávy denně, víno po večerech (ne třeba každý večer), ale i tak to pro mě bylo těžké. Věděla jsem, že to nemusím držet na 100 %, naturopatka mi říkala 80 % / 20 %, ale stejně mi to nedalo. Buď jsem vše dodržovala a byla naštvaná, že si nemůžu dát co chci anebo jsem to úplně nedodržovala a měla výčitky. A tak jsem se v tom motala.

Byl ti Honza (manžel) na tvé cestě oporou nebo říkal, že jsi se změnila a vyčítal ti to?

Vůbec ne, naopak, viděl ty pozitivní změny a hodně mě podporoval. Například jsem absolvovala webinář pro ženy a on se přihlásil na ten pro muže, aby do problému více viděl a celkově jej více pochopil. Nebrzdil mou cestu seberozvoje, naopak do toho nastoupil a vyvíjel se společně se mnou.

To je krásné! Mou poslední otázkou je vzkaz všem ženám v ČR. Kdybys jim mohla něco říci, co by to bylo?

Já bych jim chtěla vzkázat, aby se nebály ženské energie a ženskosti. Ženskost totiž neznamená slabost. Já jsem osobně feministka a věřím v rovnoprávnost, ale není to tak, že rovná práva s muži znamenají, že se musíme muži stát a fungovat úplně stejně. Jsme prostě rozdílní a fungujeme jinak. To ale neznamená, že se musíme nechat potlačit nebo že jsme méněcenné a slabé…naopak. V ženskosti je velká síla.

Foto: se souhlasem Evy Šedivé

Autorka: Barbora Štarhová

Tagy:
3 Komentářů

Komentáře jsou uzavřeny.

 1. Romana Mlynářová 4 měsíci ago

  🙂

 2. Kristýna Štírová 3 měsíci ago

  Já si osobně myslím, že přesně podobné rozhovory opět rozevírají ty nůžky mezi “ženským” a “mužským” vnímáním světa. Jak kdysi řekl Morgan Freeman o rasismu: Rasismus zmizí, až se o něm přestane mluvit. A já si myslím to samé. Jako jasně, někteří chlapi na mě dívají zvláštně, když jim přijde na měření akustika sálů od https://avtg.cz/mereni-akustiky-mistnosti/ žena jako já, ale co by ne? Já taky nemám předsudek proti chlapíkovi, který u nás dělá práci “běžné” pošťačky.

  • Author

   Kristý, děkuji za názor, ovšem tenhle článek neměl za cíl rozevírat nůžky mezi ženským a mužským vnímáním světa, nýbrž ukázat ženám, jak se dá přistupovat k léčbě endometriózy a co vše může takový postoj ovlivnit (vztah, vnímání sama sebe, vnitřní i vnější krásu).

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account