2031

Akademie Rodičovství je projektem dvou svérázných žen, které mají léta zkušeností. Zkušeností z práce s dětmi v dětských domovech i předškolních zařízeních. Co se snaží změnit? Proč do toho šly a v čem je jejich služba unikátní? A co si představit pod pojmem Akademie Rodičovství?

„Moje dcera tomu říká škola pro rodiče a má pravdu. Šíříme myšlenku možnosti změny přístupu k dětem. Pomáháme uvědomit si převzaté modely výchovy, a pokud klientům nevyhovují, nabízíme příležitost vytvářet nové funkční, které obstojí v dnešním světě.” říká o projektu jedna z jeho zakladatelek Kateřina Novotná. Její parťačka Iva Kyselá k tomu dodává: „To, co děti vidí, si do sebe ukládají. Žijí pak jednoduše takový život, který viděly u svých rodičů a nebo se naopak snaží o úplný opak zažité výchovy.“

Cílem celé Akademie přitom je, aby byli všichni v rodině spokojení a hlavně aby věděli proč. Svých cílů AR dosahuje za pomoci kurzů, které probíhají v dopolední i odpolední variantě. „V životě i ve výchově fungujeme automaticky, děláme věci opakovaně dle naučených postupů. Ve chvíli, kdy jsme zajetí ve svých kolejích, již často ani nepřemýšlíme nad tím, že bychom mohli udělat něco jinak nebo i lépe. A právě u nás se snažíme dát klientům příležitost něco změnit, ukázat jim, že to jde a není to nic nedosažitelného,“ vypráví Novotná a Kyselá ji doplňuje: „Je to jako žít celý život ve své vlastní bublině, kdy vám dá najednou někdo příležitost podívat se na ní zvenku.”

Obě dámy mají bohaté zkušenosti z prostředí dětských domovů a zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kde pracovaly s téměř “dospěláky” a pomáhaly jim najít jejich uplatnění v životě. Dále je spojuje další vzdělávání psychologického směru a sebezkušenostní výcviky.

Základní myšlenka potřeby vzniku AR přišla s mateřskou dovolenou. „Začala jsem přemýšlet o tom, jak vlastně chci vychovávat svoji dceru. Nechtěla jsem kopírovat své rodiče ani jít cestou úplného opaku, ale chtěla jsem najít vlastní cestu. Najít takové modely a přístupy, které budou vyhovovat mě, moji dceři i manželovi. Ale jak, když se to nikde neučí?“ vypráví Kateřina.  Někde tam se zrodila myšlenka na propojení životních i pracovních zkušeností. „Na trhu nebyl podobný produkt a my začaly vymýšlet, jak by naše zkušenosti mohly pomoci ostatním rodičům. Naše Akademie je unikátní v tom, že reaguje na konkrétní potřeby rodičů,“ vypráví Kateřina. „Lidé žijí v očekáváních, a bohužel hlavně v těch nevyjasněných. U nás si to mohou objasnit, vyřešit,“ dodává Iva.

„Ve škole se učíme matematiku, češtinu, přírodopis. Nikdo nás ale neučí, jak komunikovat, řešit pocity, nastavovat si vztahy –  všechno to tu chybí. Přitom se jedná o věci naprosto klíčové pro budoucí práci nebo partnerské soužití. Nabízí se rodinná výchova, ale ta příliš nefunguje,“ popisuje Kateřina a Iva dodává: „Tohle je škola, která vás a vaše děti naučí to klíčové pro život a jak se k tomu dostat.“

V AR se mimo jiné můžete dozvědět, jak se změny ve výchově mohou promítnout  i do pracovního života. “Pokud se v životě rozhodneme podnikat, znamená to pro mne cestu od poslušnosti k odpovědnosti, tedy stejnou cestu, jakou se snažíme nabízet našim klienty při výchově jejich dětí,” říká Iva Kyselá o podnikání. Kateřina Novotná k tomu dodává: „Podnikání je odpovědnost, zároveň mi ale umožňuje trávit chvíle s dětmi a řídit vlastní čas. A to je potenciál, kterého se dá dobře využít.“ Obě se přitom shodují na tom, že zvládat správně organizaci času, pokud podnikáte a jste tedy odkázána sama na sebe a do toho se ještě staráte o rodinu, není zcela jednoduchá. “V Akademii věříme, že pokud si ve svém podnikání uvědomíte nejen veškeré povinnosti, které s vaší prací souvisí, ale zároveň výhody, které vám tato možnost poskytuje, můžete všechny role zvládat perfektně. A pokud to jde ve vašem podnikání, proč by to nemohlo jít i ve výchově dětí?” uzavírá trefně Kateřina Novotná.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account