326

Hana Hořáková začala podnikat před 17 lety a totálně si překopala život. Dnes má dva fungující e-shopy a kamennou prodejnu s uměleckými potřebami, publikuje a tvoří a její podnikání je naprosto soběstačné. „Šla jsem cestou pokus omyl a stálo mě to spoustu času i peněz, ale nelituji,“ říká dnes podnikatelka. Proč se do toho pustila? A jak dosáhla úspěchu?
Před mateřskou dovolenou pracovala Hanka v ČKD jako elektromechanička. Práce ji ale nenaplňovala. „Odcházela jsem na mateřskou s tím, že už se nikdy nechci vracet,“ vypráví Hanka. Kvůli jejím pozdějším zdravotním problémům to stejně ani nebylo možné. Než rozjela vlastní podnikání, chodila osm let uklízet, aby se uživila.
Jakmile se ale pro podnikání rozhodla, už ji nic nezastavilo. „Řekla jsem si, že si nechám rozdrtit ledvinový kámen, který mne zlobil a pak si udělám živnostenský list. A tak se taky stalo. V podnikání jsem navázala na to, čemu jsem se začala věnovat na mateřské a co mě nesmírně baví – ruční práce. Z koníčka se tak stala práce a zdroj obživy,“ vypráví.
Práce zaměstnance a podnikatele podle ní absolutně nejde porovnat. „Je to černá a bílá, tak velký je to rozdíl. Nechci mluvit o výhodách a nevýhodách, protože každý to může vnímat jinak, ale pro mě je podnikání ideál. Jsem totiž člověk, který nevydrží na jednom místě a je rád v pohybu a mezi lidmi. Monotónní práce by mě asi zabila,“ popisuje Hanka svůj přístup.
Jaký je podle ní recept na úspěšné podnikání? „Na žádný jsem zatím nepřišla,“ směje se Hanka a poněkud vážněji dodává: „Mám vyzkoušeno, co nefunguje. Co funguje na 100% nevím ani po letech podnikání. Co ale můžu říct je to, že se mi vždycky vyplatilo být slušná. I proto mě mrzí když to ostatní nedodržují, jsou nespolehliví, neumí poděkovat ani pozdravit. Naštěstí se ale najdou i dobří lidé, díky kterým má smysl pokračovat.“
 „Začínala jsem paspartováním, pak jsem učila lidová řemesla, navázala moderními technikami a předváděla na veletrzích. Postupně jsem rozjela e-shopy i kamenný obchod s výtvarnými potřebami. Těžko říct, co je pro mě největší úspěch. Asi všechno dohromady spolu s tím, že dokážu mít čas na rodinu a být šťastná,“ popisuje Hana Hořáková.
Nejdůležitější pro ní je dělat to, co miluje. A dělat to naplno. „Těžko říct, proč mi to vyšlo. Částečně určitě proto, že jsem příliš nedomýšlela důsledky svých skutků a šla jsem do toho po hlavě – šla jsem totiž za snem. Ničeho jsem se nebála. A když to kolo jednou rozjedete, nezbývá vám nic jiného než řídit,“ uzavírá podnikatelka.
Hanku můžete až do 30. září podpořit v anketě Český Goodwill tady

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account