Více než 90 % běžných onemocnění má orální příznaky. Záněty dásní, časté kazy nebo zápach z úst mohou mít negativní vliv na vaše zdraví, pokud je nebudete řešit včas. Začněte se správně starat o své zuby a předejděte tak nepříjemným problémům!

Pravda o zubních kazech

Koho z nás to v dětství neštvalo? Neustálé připomínání, ať si nezapomeneme vyčistit zuby. Návštěvy u zubaře plné slz. Zubní kazy, při kterých nám maminky vyčítaly balíčky sladkostí a čokolád. Jak je to ale s těmi zkaženými zuby doopravdy?

V ústech každého z nás žije až 6 milionů mikroorganismů, kterým obecně říkáme orální mikrobiom. Jeho složení se v průběhu života několikrát změní, zejména vlivem stravovacích návyků, léků i způsobem dýchání. Svou roli hraje samozřejmě i genetika, složení mikrobiomu vaší maminky v období těhotenství nebo to, jak jste pečliví při své ústní hygieně.

Právě pečlivost, kterou nám jako malým tak moc kladli na srdce, je klíčem ke zdraví. Pouhým omytím a opláchnutím zubů skvělého výsledku sice nedosáhnete, pokud ale použijete správný kartáček (i ten mezizubní) a zubní nit, dokážete lehce narušit problémový biofilm.

Bio…co? Hustě osídlené bakteriální sídliště, jehož obyvatelé se zapouzdřili a přebývání v biofilmu jim pomáhá přizpůsobit se a přežít i ty nejtěžší podmínky (například antibiotika). Tvoří se hlavně na zubní sklovině, která pro něj (stejně jako zubní výplň, protéza nebo náhrada) představuje dokonalou plochu.

Pokud ho pravidelně nenarušujete, vytvoří se na vašich zubech hustý povlak. Snadno se tak může stát, že se některé z přítomných bakterií stanou patogenní, budou se podílet na tvorbě zubního kazu, a zároveň jejich působení vyvolá nerovnováhu.

Někteří z obyvatel orálního mikrobiomu také uvolňují kyselinu. Pokud ji necháte na zubech příliš dlouho, přispíváte k odvápňování neboli vyplavování minerálů ze zubů. Díra nebo zubní kaz jsou pak už jen otázkou času. Ostatní látky, které bakterie vylučují, jsou zase receptem na zánět dásní.

Čištěním zubů proti rakovině

Ústa jsou jednoduše takovou vstupní branou pro bakterie, které se jimi mohou snadno dostat do krevního oběhu a následně se rozšířit do celého těla. Jak je to možné? Každý den je polykáte. Některé jsou přátelské, jiné naopak (například plísně a viry). Tyto bakterie mají namířeno i do střevního mikrobiomu, jehož zdraví je pro naše tělo také velmi důležité. Odhaduje se, že denně takto putuje až 1011 bakteriálních buněk. Jedna studie také objevila až 45% překrytí mezi bakteriemi z orálního a střevního mikrobiomu.

Druhou otevřenou bránou jsou dásně. Ty chrání část vašeho těla před mikrobiálními rebely. Pokud ale krvácí, slouží jako dveře do celého těla pro bakterie, včetně těch patogenních. A že se mikroby spojené s ústní dutinou dlouhého putování rozhodně nebojí. Jejich přítomnost byla objevena i v tak vzdálených orgánech jako je tenké střevo, plíce, srdce, mozek, dokonce i v placentě.

„Šíření orálních bakterií po celém těle může vést k chronickému zánětu. To je proces úzce spojený s mnoha problémy týkající se celého těla. Patří mezi ně kardiovaskulární onemocnění, diabetes a dokonce některé formy rakoviny. Špatné zdraví ústní dutiny je spojováno také s Alzheimerovou chorobou, demencí, revmatoidní artritidou, dokonce i těhotenskými komplikacemi.“

Co negativně ovlivňuje zdraví vašeho mikrobiomu?

  • Antibiotika
  • Infekce
  • Oslabený imunitní systém
  • Strava (například nízký obsah vlákniny)
  • Léky
  • Cukr
  • Složení a tok slin

V příštím článku se zaměříme na seznam potravin, kterým se rozhodně vyhnout a také těch, které zdraví vašeho orálního mikrobiomu naopak podpoří.

Co si z článku odnést?

  • Zdraví orálního mikrobiomu ovlivňují vaše stravovací návyky, způsob dýchání, léky, ústní hygiena i genetika.
  • Jeho obyvatelé jsou schopni cestovat celým tělem a mohou tak přispívat k řadě nemocí.
  • Šíření orálních bakterií po celém těle může vést k chronickému zánětu.
  • Zdraví orálního mikrobiomu má významný vliv na zdraví střevního mikrobiomu.
  • Nepodceňujte krvácející dásně.
  • Dbejte na pravidelné narušování biofilmu pomocí ústní hygieny. Výrazně tak zamezíte tvorbě zubního kazu.

 

Zdroj odborných informací: Tereza Celbová

Původní zdroj informací: Systers.bio

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Hodně zajímavý článek.

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Překvapivé informace

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account