Vyznat se v záplavě nejrůznějších tkanin může být někdy dost složité. Nejedná se přitom pouze o látky používané na oblečení, ale například i ty, jež nás obklopují v interiéru. Jak ale vlastně poznat opravdu kvalitní materiál a liší se nějak péče o různá vlákna? Několik odpovědí vám poskytne tento článek a zároveň objasní mýty, jež o některých materiálech kolují. Kdo by se však chtěl ponořit do tématu hlouběji, má tuto možnost na obsáhlém workshopu, který vede odbornice na slovo vzatá Veronika Balson.

Během života se častokrát setkáte s následujícími tvrzením spojenými s nejrůznějšími materiály. Jenže pravda bývá zpravidla někde úplně jinde.

Bavlna jakožto přírodní materiál je ekologická a snadno se udržuje

Málokdo si dnes dovede představit svůj šatních bez bavlněných kousků, konec konců na pěstování bavlny jsou značně závislé mnohé ekonomiky. Ačkoliv je bavlna 100% přírodním materiálem, k ekologii má docela daleko. Důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik. Pěstování bavlny se dnes již neobejde bez geneticky modifikovaných (GMO) semen a zpravidla i používání nejrůznějších pesticidů a herbicidů, které otravují půdu. Velmi zásadním problémem je rovněž narušená biodiverzita a půdní ekosystém, o vykořisťování pěstitelů nemluvě.

Péče o bavlněné oděvy také není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ano, bavlna dobře saje pot, avšak oblečení zůstane mokré a pot jej nepříjemně zbarvuje. I proto jej musíme častěji prát, což ale způsobuje, že se bavlna sepírá a zapírá. V konečné fázi tak z krásně černých jeansů máte spíš temně šedé a ze sytě červeného trička cosi v odstínu růžové.

Len se hodí jen na léto a sráží se

Je pravdou, že len patří mezi látky a vlákna, které mají přirozeně chladivé vlastnosti. V letních měsících tedy ideální materiál, navíc oblečení z něj bývá velmi pohodlné. Rozhodně však není pravidlem, že jej v chladnějších obdobích nevyužijete. Naopak, noste len klidně celoročně, jen vždy sledujte gramáž konkrétní látky, povrchovou úpravu a způsob jejího tkaní.

Co se srážlivosti týče, pokud kupujete hotový výrobek, len už by měl být vysrážený. Znamená to, že po prvním vyprání či přežehlení se látka nebo oděv srazí asi o 3-7 %, následně už je látka stabilizovaná a srážet se dále nebude. Naopak, následně vydrží i poměrně vysoké teploty praní a sušení. Jedná se tedy o velmi vděčný a odolný materiál často používaný na ubrusy, závěsy, utěrky, ale také lůžkoviny a v nižší gramáži i pyžama, trička či spodní prádlo. Pro naši zeměpisnou šířku je len navíc velmi nativní, proto se k jeho používání dnes mnoho žen a domácností přirozeně vrací.

Vlna kouše a je náročná na údržbu

V prvé řadě si řekněme, že není vlna jako vlna. Značně vždy záleží na podmínkách, v nichž je dané zvíře chováno, dále pak podnebí a druhu ovce, dokonce hraje roli i část těla, ze které je vlna brána.

Světově nejznámější druh vlny pochází z ovce merino a vyznačuje se neskutečnou jemností. Možná vás překvapí, že tento druh ovce nepochází z Nového Zélandu, nýbrž prapůvodně ze Španělska. V případě této vlny je k dispozici škála jemnosti vláken, a ta nejvyšší, tzv. super fine merino je opravdu krásný materiál, který kromě toho, že minimálně kouše, tak také saje pot, hřeje vás i za mokra a pohlcuje pach. Často tak stačí nechat výrobek z této vlny jen vyvětrat v průvanu. Pokud již pereme, rozhodně nejlepší variantu představuje ruční praní nebo opravu ten nejšetrnější program pračky bez otáček a na nejnižší teplotu. Důležité je, aby prášek obsahoval lanolin, který vlně navrací její elasticitu a odolnost. Merino vlna ale není jediným živočišným materiálem, jež patří do skupiny jemných vláken. Kašmír, mohér nebo angora jsou ještě mnohem luxusnější a jemnější typy vláken, ovšem odpovídá tomu i cena a péče, kterou jim musíte věnovat.

Foto: se souhlasem Purply
Foto: se souhlasem Purply

Hedvábí se vyznačuje velkou choulostivostí, proto jej raději nosíme jen svátečně

Konečně se vám podařilo našetřit a dopřát si krásnou hedvábnou košilku, halenku nebo alespoň šátek, ale teď kolem nich chodíte po špičkách a čekáte na vhodnou příležitost, kdy je vynést? Zapomeňte na obavy, hedvábí patří mezi velmi funkční materiály a dá se říci, že je přímo určen pro časté nošení. Jen si to představte, saje pot, má termoregulační vlastnosti, takže vás v létě ochladí a v zimě zahřeje, neboť pracuje v kontaktu s naší kůží. Rozhodně by tedy byla velká škoda nechat váš hedvábný kousek viset ladem ve skříni. Zásadní je ovšem péče o hedvábí, což se krok za krokem naučíte na praktickém workshopu v Praze či Brně (nejbližší termín je již 25. listopadu).

Moderní materiály jako ekovero, tencel či viskóza jsou nenáročné na údržbu

Opak je pravdou! U těchto materiálů velmi záleží na tom, do jaké podoby byla vlákna zpracována. Pokud se jedná o pleteniny, žebrovaná trika nebo úplety, často se stává, že při běžné teplotě praní, což je 40 stupňů se vlákna sráží, tvrdnou a udělají na oděvu nehezké “ažury”, kterých už se nezbavíte. V případě tkaných látek se to až tak často neděje, ale zase u nich nezřídka hrozní rychlé zmačkání při nošení, po čemž nikdo z nás netouží. Tyto materiály podobně jako bavlna sají pot a následně zůstávají mokré, tedy nic příjemného na celodenní nošení. Opět se tím zvyšuje i četnost praní, oproti například vlně či hedvábí mnohonásobně.

Jaká látka si získá vaše srdce, to je zcela na vás, vždy však pamatujte na správnou péči o ni. A pokud vás svět vláken, látek a módy zaujal, určitě si nenechte ujít zmíněný obsáhlý workshop nebo kontaktujte přímo Veroniku z Purply.

 

Zdroj: Veronika Balson, Purply

Foto: se souhlasem Purply

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    zajímavé, já nosím hlavně a především bavlnu, moc na těle nesnesu jiný materiál, žádné umělotiny a pod.

  2. Tamara Schovancova 10 měsíců ago

    Cenné rady

  3. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

    Zajímavý článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account