Den matek je tady! Užijte si ho se vším všudy a oslavte to nejdůležitější ve svém životě – to, že se vám dostalo štěstí být maminkou. Všichni můžeme jen souhlasit s citátem Lance Conrada, který řekl: „Není většího hrdinství než mateřství.“ Proto využijte dnešní den jako oslavu sama sebe. Vaší lásky, energie a něhy, kterou každý den projevujete svým dětem. Vy si to zasloužíte! 

Mnoho maminkám se může stát, že v procesu odevzdávání výchově svých dětí, mohou ztratit sama sebe. Mateřství je svým způsobem nesobecký čin, ale věřím, že tam kde je láska a péče o druhé, musí být také sebeláska. Je to možné? Já myslím, že ano! Pocity stresu, vyhoření, životní nespokojenosti a touha uniknout k mateřství samozřejmě také patří. Přiznejme si, že čas od času podobné pocity cítí každá maminka. Proto péče o sebe samou může mít pro maminky ohromující efekt. Sebeláska je klíčem! Začněte jednoduchými kroky vlastní péče, které vám dodají v životě potřebnou harmonii.  

Toto jsou moje tipy, jak se rozmazlit, nejen během oslav dnešního Dne matek:

Kupte si květinu

Nic nerozzáří den tak, jako když vejdete do místnosti, ve které voní čerstvé květiny. Kupujete si je občas sama? Mnoho žen totiž trpí tím, že koupě květiny pro sebe samou je svým způsobem hanbou a potupou. Opak je ale pravdou! Odměnit se krásným pugétem, protože jste měla dlouhý den v práci, nepodařilo se vám cvičit tolik, kolik jste chtěla a nebo prostě jen tak, je skvělou terapií, která vám zvedne náladu a odvede vás od negativních myšlenek. Nebudeme si nic nalhávat žonglování mezi rodinou a kariérou, může být mnohdy extra stresující a odměna v podobě čerstvé květiny ve váze je prostě skvělým nápadem. 

Nebojte se svěřit

Od brzkého rána se na všechny maminky valí desítky povinností. Snídaně, distanční výuka, nákup nových tenisek do školky, úklid, práce… Je toho hodně, na co denně musíte myslet a mnohdy se stane, že jediné rozhovory vedete se svými dětmi. Mluvení s dospělými jako jsou kamarádky, manžel, přítel nebo rodina jsou přitom nejlepším způsobem, jak zmírnit frustraci z toho, že každý den je naplněný mnoha úkoly. Najděte si svého stálého důvěrníka a pořádejte spolu pravidelné rozhovory. Co si naplánovat jednou měsíčně večer s kamarádkou, během kterého proberete vše, co vás trápí? Bez výčitek, bez dětí… jen vy a vaše problémy. Nebojte se o nich mluvit! Skvělou alternativou může být například i deník nebo návštěva odborníka. 

Vezměte sama sebe na rande

Přestaňte čekat na vašeho muže, abyste se mohla cítit speciálně. Naplánujte hlídání, oblečte si oblíbené šaty, namalujte si rty oblíbenou rtěnkou a vydejte se na rande sama se sebou. Zajít můžete pro svou oblíbenou kávu, dort nebo třeba s knihou do parku. Nemusíte si rezervovat přímo celý den, ale i hodina či dvě klidu a soustředění se sama na sebe má své benefity. 

Vyspěte se do růžova

Spánková deprivace může být někdy zlým dvojčetem života každé maminky. Zvláště na začátku! Matka, která neustále trpí nedostatkem spánku není přinejmenším zdravá nebo šťastná maminka. Udělejte si ze spánku svou prioritu. Požádejte manžela nebo babičku a jeden den nevstávejte spolu se svými ratolestmi. Povlečte postel do nových lůžkovin, oblečte si oblíbené pyžamo (nebo si klidně kupte nové) a spěte. Spěte, tak dlouho, jak budete potřebovat. 

Věnujte se svým koníčkům

Mateřství vás může zpomalit, ale nikdy by to neměl být důvod, abyste upozadila svoje sny a koníčky. Baví vás malování? Toužíte pokračovat ve studiu? Chcete začít cvičit? Nemusíte zvládnout všechno najednou, ale najděte si čas alespoň jednou týdně na nějakou svou oblíbenou aktivitu, u které vypnete a mentálně si odpočinete. Nepospíchejte. Stačí udělat pár drobných „dětských“ krůčků a uvidíte, kam vás zavedou. 

Mějte krásný Den matek *heart*

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account