117

To, že cukr do svého těla přijímáme, když si dáme dort, sušenky nebo zmrzlinu, je celkem logické. Mnohem více je ale překvapující, když zjistíme, že se cukr vyskytuje v potravinách, které ani chuťově nic sladkého nepřipomínají a přesto dokážou převýšit DDD (doporučená denní dávka) hned několikrát.
Obzvlášť pro lidi, kteří ukončili Keto dietu a chtějí se pomalu vrátit do běžného režimu je důležité, aby si i nadále drželi nízký sacharidový profil. To stejné platí pro diabetiky. Vysoký podíl cukru navíc není vhodný ani pro zdravého člověka. Dnes víme, že jeho přemíra zhoršuje pleť, přispívá k plísňovým onemocněním a má negativní vliv na naši psychiku.
CUKR JE CUKR
Ano, je tomu tak. Můžeme si nalhávat, že konzumace 100% šťávy z pomeranče je zdravá, ale v konečném čísle zkonzumujeme mnohem vyšší procento cukru, než kdybychom si jednoduše oloupali opravdový pomeranč.
Cukr je opravdu jen cukr (i když nepopíráme, že některé formy cukru s sebou nesou i pozitiva – minerály, vlákninu a vitaminy) a je důležité mít tento fakt stále na paměti – obzvlášť v případě, že jsme v procesu Keto hubnutí.
JINÁ JMÉNA PRO CUKR:

 • Glukózový sirup
 • Fruktózový sirup
 • Agávovy cirup
 • Melasa
 • Med
 • Kukuřičný sirup
 • Koncentrovaná ovocná šťáva

NA ZADNÍM OBALU POTRAVIN TAKÉ JAKO:

  Sacharóza
  Glukóza
  Dextróza
  Laktóza
  Maltóza
  Fruktóza

7 ZÁSTUPCŮ SKRYTÝCH CUKRŮ
OVOCNÉ ŠŤÁVY
Ať už vypijete 100% džus nebo jeho levnější variantu, budete se potýkat s vysokým příjmem cukru. Vyhněte se proto konzumaci šťáv a raději si dejte opravdový kus ovoce, který navíc obsahuje vlákninu, která je pro tělo důležitá v procesu trávení.
GRANOLA
Přejete si do svého těla dostat něco zdravého? Pak mnoho z vás sáhne po granole. Bohužel její složení není tak okouzlující, jak by se mohlo na první pohled zdát –  granola obsahuje až 16 % cukru!
BRAMBŮRKY
Máte chuť na něco slaného k filmu? Patrně dost lidí sáhne po brambůrkách. Jaké překvapení pak nastane, když zjistíte, že i do takových produktů se přidává cukr. Proč? Cukr zvýrazní chuť a v kombinaci se solí vyvolává touhu po dalším soustu.
NÍZKOTUČNÉ VÝROBKY
O nízkotučných výrobcích jsme se již několikrát zmiňovali.  V rámci proteinové nebo Keto diety jsou velmi nevhodné. Kromě toho, že mají velmi nízké procento tuků, obsahují také poměrně dost sacharidů. Nízkotučné výrobky jsou totiž v jádru mdlé a nezajímavé, výrobci se proto snaží dochutit tuto neatraktivitu přidanými sladidly.
ŠUNKA
Asi nejvíce šokující výrobek s dávkou přidaného cukru jsou šunky/salámy. Zde je velmi důležité, abyste si volili vždy vysokoprocentní výrobky s minimálním množství přidaných látek a to včetně cukru.
OMÁČKY A DRESSINKY
Pokud chcete ve své stravě omezit cukry, budete se muset vyhnout všem omáčkám, dresinkům i kečupu. Všechny výše zmíněné výrobky jsou doslazovány a mohou vám pekelně nabourat dietní plán.
JAK SE VYHNOUT PŘEMÍŘE CUKRU V JÍDELNÍČKU?
1. Vždy si pečlivě prostudujte z čeho je výrobek složen. Čím delší popis, tím víc hrozí, že výrobek obsahuje nezdravá Ečka, přidané cukry a chemické látky, které v potravě přirozeně přijímat nechcete.
2. Vařte si doma. Čas nás tlačí, ale pokud si najdete chvilku, abyste místo kupovaného smootie rozmixovali těch pár druhů ovoce/zeleniny svépomocí, obohatíte tělo o produkt, o kterém víte, co obsahuje. A o to tady jde – vědět, co jíte. Cukr pak budete mít mnohem snadněji pod kontrolou.
3. Najděte si značky, o kterých víte, že jsou kvalitní a bez přidaného cukru. Díky tomu, že se začnete zabývat o to, co jíte, najdete si i časem oblíbené značky, které pracují s minimem cukru. Mějte je na paměti – bude se vám lépe nakupovat a ušetříte si čas.
4. Sestavte svůj jídelníček tak, aby obsahoval ve většinové míře tuky a bílkoviny. Zůstanete tak mnohem déle nasycení a nebude vás honit mlsná. Skvělé jídelničky najdete například na Ketomix.cz, který nabízí mimo jiné i kvalitní proteinové kaše, tyčinky a koktejly.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account