474

Všichni je čas od času máme. Bláznivé sny, které nás nutí hned po probuzení otevřít internet a hledat jejich význam. Někdy jsou živé, jindy si je pamatujeme jen mlhavě. Tak jako tak nás přivádějí na mnoho otázek. Tentokrát jsme se proto zeptali na jejich záznam lékařských odborníků, kteří nám lépe vysvětlí, co se děje v naší hlavě poté co usneme.

Jen čtěte dál a dozvíte se, co jsou vlastně sny a proč je máme.

Sen: Jste v práci

Výklad: 

Připadají vám sny, ve kterých se vám zdá o běžných denních záležitostech jako práce, vyzvednutí dětí ze školky nebo večeře s manželem nudné? Naopak! Náš mozek pracuje prostřednictvím stresová a z větší části je během snění odkazován na to, co zažíváme v průběhu dne. Možná jste šli spát a při usínání přemýšleli o všem, co musíte zítra udělat. Odborníci doporučují přezkoumat spíše než děj snu, emoce, jež ve vás vyvolává. Jste ve snu ve stresu, cítíte vinu nebo se cítíte šťastně? To je oč v těchto „obyčejných“ snech běží.

Sen: Jste ve škole a píšete test

Výklad:

Odborníci říkají, že tento druh snů většinou souvisí s prací a zdají se nám před nějakou pracovní nebo životní výzvou. Náš mozek je ve stresu a podle toho také vypadají naše sny. Zeptejte se sami sebe, jak jste se ve snu cítili? Byli jste připraveni? Nebo jste měli strach ze selhání. To je zrcadlo, které vám pomůže rozšifrovat tento vzkaz. 

Sen: Setkali jste se se známou osobností

Výklad:

Pamatujete si, kdo to byl? Ať už se jednalo o celebritu jejíž totožnost znáte nebo byla spíš v mlze, existuje důvod proč visí ve vašem podvědomí. Může to souviset s filmem, který jste nedávno viděli nebo s písničkou, kterou jste slyšeli a máte ji rádi. Pokud jste ve snu se známou osobností přátelé a cítíte se privilegovaní jejich přítomností, může být podle odborníků výkladem to, že chcete aby vás lidé uznávali.

Sen: Váš partner vás podvádí

Výklad:

Pokud vás a váš vztah v minulosti postihla nevěra, může být důvodem proč se nejistota stále objevuje ve vašich snech. Sny však nejsou proroctví. Existují-li ve vašem vztahu problémy s důvěrou, ještě to neznamená, že vás partner podvádí, říkají odborníci. Důvod, proč se ve vašem životě objevuje tento pocit může vycházet třeba z vašeho zaměstnání, oblíbeného koníčku, přátel, rodiny… zkrátka něčeho, co způsobuje pocit, že se cítíte podvedený. Nakonec tento sen může být i pozitivního charakteru… Odborníci říkají, že vám vaše podvědomí dává vědět, že je třeba něco opravit.

Sen: Podvádíte svého partnera

Výklad:

Tento sen může být alarmující a přesto symbolický. Zkušenosti odborníků a expertů na spánek říkají, že ve vašem životě existují určité pochybnosti o loajalitě druhé osoby nebo bezpečného vztahu, nejčastěji emocionální. Sny jsou prostorem, kde můžete čelit tabu nebo svým problémům, který nejsme ochotni čelit, když jsme vzhůru.

Sen: Běžíte pozdě na super důležitou událost

Výklad:

Pokud pracuje v oblasti, která je zaměřená na termíny, je to docela vysvětlující. Pokud ne, je pravděpodobné, že ve své hlavě oddaluje událost, která by se měla stát, ale vy na ni nemáte odvahu. Může se to týkat rozhodnutí hubnout, pořídit si nové bydlení nebo změnit práci.  

Sen: Jste těhotná

Výklad:

I přesto, že se vůbec o děti nesnažíte, může to být podle spánkových odborníků pozitivní sen. Odráží totiž to, že ve vás něco roste a rozvíjí se. Může to být cokoliv od nápadů na povýšení, rozhodnutí chodit do školy nebo začít nový vztah. Sen odráží vaše odhodlání, které byste měla následovat. 

Sen: Padáte do neznáma

Výklad:

Odborníci říkají, že sny o pádu jsou většinou spojeny s pocitem vymknutí kontroly. Mohou zároveň souviset s pocitem nejistoty a absencí podpory. Pokud se váš pád však týká například uklouznutí po podlaze, může existovat i obecnější interpretace pádu a jejich asociace se může vázat k detailům snu. „U některých pacientů může pád vyvolávat vzpomínky třeba na 11. září a teroristický útok, jiný si může myslet, že spadl do minulosti. Stručně řečeno, i když sen o pádů může být velmi běžný, podrobnosti se v každém případě liší. 

Sen: Ztratili jste se, ale nejste schopní volat o pomoc

Výklad:

Toto nemusí být jen sen, ale výsledek spánkové deprivace. Během spánku a její REM fáze (Rapid Eye Movement), zažívají naše těla přirozenou paralýzu. Fyziologicky jsme tak během spánku paralyzováni, abychom zabránili tomu, aby naše těla jednala nebo se pohybovala, zatímco sníme. Lidé, které trpí spánkovou paralýzou, se obvykle probouzí před dokončením cyklu REM. Tento prostor mezi spánkem a bděním lze prožít jako sen. Lze jej tedy zažít ve stavu bdění jako neschopnost se hýbat, mluvit a v některých případech i dýchat.

Sen: Jste nahá na veřejnosti

Výklad:

Tyto sny většinou doprovázejí pocity rozpaků a hamby, říkají odborníci. Mohou také souviset s pocitem zranitelnosti a citového odhalení. Pokud však během snu necítíte pocit zostuzení, může být výklad úplně opačný. Třeba to, že se chcete cítit viděna, uznávaná a obdivovaná.

Sen: Někdo vás pronásleduje

Výklad:

Vše záleží na tom, kdo vás honí. Lidé jsou podle odborníků často pronásledováni monstrem. To může být projevem nerozvážnosti, závislosti nebo třeba pocitu viny. Pokud však máte neblahý sen (nebo noční můru) o tom, že vás pronásleduje někdo koho znáte, může se výklad lišit. Vaše asociace ohledně toho, kdo vás pronásleduje a jak se při tom cítíte, jsou však často mnohem důležitější.

Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account