150

Shazování kilogramů je i za těch nejlepších okolností těžká a tvrdá práce. Může být ale ještě daleko obtížnější, pokud dostanete špatnou radu. A ve chvíli, kdy brouzdáte po internetu nebo mluvíte se svými přáteli, může být pro vás velmi obtížné oddělit fakta od fikce. Zejména proto, že hubnutí je opravdu individuální a závislé na mnoha vlastních potřebách a cílech.

Abych vám vaši cestu k dokonalé postavě usnadnila, požádala jsem odborníky, aby nám odhalili strach kolem tuku, touhu zbavit se lepku nebo jestli je snídaně opravdu nejdůležitějším jídlem dne.  

Pokud toužíte shodit přebytečná kila, těmto mýtům je potřeba přestat okamžitě věřit:

„Když budu jíst tuky, budu tlustá.“

Tento mýtus pochází z faktu, že tuk má více kalorií na gram než sacharidy a bílkoviny. Pravdou ale je, že tuk vám ve skutečnosti pomůže zůstat plnější delší dobu. Pokud konzumujete tuky v souvislosti s vyváženým jídlem, které bude odpovídat vašim kalorickým potřebám, vaše hubnutí to naopak podpoří. Mezi zdravé tuky patří například avokádo, olivový olej nebo třeba ořechy.  

„Kalorie jako kalorie.“

Vědět, kolik kalorií jíte, je bezesporu důležité, zvlášť ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout. Ale nejsou kalorie jako kalorie. Makroživiny jako bílkoviny, tuky a sacharidy mají v těle různé funkce. Potřebujeme proto jejich kombinaci, aby tělo optimálně fungovalo. Dvě stě kalorií bílého chleba se proto na vaší postavě projeví velmi odlišně než 200 kalorií celovaného toustu s mandlovým máslem 

„Sacharidy jsou při shazování hmotnosti to nejhorší.“

Stejně jako tuky jsou i sacharidy důležitou součástí zdravé výživy. S mírou poskytují tělu hlavní zdroj energie a regulují trávící trakt. Je důležité si uvědomit, že existují různé typy sacharidů: jednoduché a složité. Jednoduché sacharidy zahrnují věci jako zpracované potraviny a mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a vést k přírůstku hmotnosti, pokud jich do těla dostáváte příliš mnoho. Komplexní sacharidy se naopak nacházejí v potravinách s vysokým obsahem živin jako je celozrnný chléb, fazole a luštěniny, oves a některé druhy zeleniny. Ty mohou skutečnosti pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Není to proto tak, že všechny sacharidy jsou pro vás při shazování váhy špatné, jen musíte vyladit, jaké množství a jaké sacharidy jsou pro vás vhodné.

„Když budu jíst večer, tak přiberu.“

Toto je podle odborníků jeden z nejrozšířenějších mýtů o hubnutí. I dnes existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že je v pořádku, když několik hodin před spaním přestanou jíst a svádí psychický i fyzický boj sami se sebou, protože mají přirozeně hlad. Stravovací návyky v pozdních nočních hodinách byly spojeny s nadměrným příjmem kalorií a se špatným výběrem potravin. Pokud však večer jíte zdravá a vyvážená jídla, žádné přibírání na hmotnosti vám nehrozí.

„Moje cvičení nefunguje.“

Cvičení je velmi důležitou součástí každého hubnutí. A většina lidí si myslí, že cvičí špatně po prvním týdnu tréninku a místo chuti pokračovat tak snadno sklouznou do své běžné rutiny sledování televize z pohodlí gauče. Druhá skupina lidí si pak myslí, že vzhledem k tomu, že strávila 20 minut na rotopedu, může si snadno dát ke svačině větrník nebo oběd zapít sladkou limonádou. Cvičení se vždy projeví až díky své pravidelnosti. Možná ze začátku neuvidíte hned výsledky, ale z dlouhodobého hlediska přijde moment, kdy se ráno vzbudíte, podíváte se do zrcadla a uznáte, že rozdíl je vidět.

„Doplňky stravy mi pomohou zhubnout.“ 

Navzdory tvrzení mnoha společností, že některé doplňky a prášky vám pomohou zhubnout, neexistuje žádná studie, která by naznačovala, že tyto věci trvale fungují. Ano, možná při jejich používání uvidíte chvilkový úbytek hmotnosti, který je ale většinou zapříčinění ztrátou vody ve vašem těle, ale dlouhodobě mohou vašemu zdraví spíše uškodit.

„Snídaně je nezbytným jídlem pro hubnutí.“

Snídaně nemusí automaticky vést při snižování váhy k úspěchu. Jíst ráno může pomoci omezit vaši chuť k jídlu, abyste se později dopoledne nepřejedli, ale stále vše závisí na počtu a typu konzumovaných kalorií ve vztahu k celkovému počtu spálených kalorií za stejnou dobu. Proto pokud patříte mezi ty lidi, kteří ráno prostě nemají chuť na omeletu ze třech vajec, nepřemáhejte se. Naplánujte si jídlo tak, aby vyhovovalo vašemu biorytmu a bylo kaloricky vyvážené. 

„Přechod na bezlepkovou stravu mi pomůže zhubnout.“

Jen malá rekapitulace: lepek je druh proteinu, který se nachází v určitých zrnech, jako je pšenice nebo žito. S výjimkou malého počtu lidí, kteří mají celiakii samotný lepek není nebezpečný a nachází se v mnoha zdravých potravinách, které obsahují vysoké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Na bezlepkové dietě tak můžete dokonce přibrat v závislosti na tom, co skutečně jíte. Mnoho zpracovaných bezlepkových produktů ve skutečnosti obsahuje vyšší hladiny tuků a cukrů než jejich protějšky obsahující lepek. Důvodem je vylepšení chutě a konzistence výrobků.

„Aerobní cvičení je jediný způsob, jak spalovat tuky.“

Ano, můžete vyrazit na hodinovou projížďku na kole nebo si jít zaběhat do parku, ale pokud nepatříte mezi milovníky těchto aktivit, rozhodně existuje více způsobů, jak snížit svou váhu. Výzkum odborníků navíc ukázal, že silový trénink je pro úbytek hmotnosti velice důležitý. Například studie v časopise Obesity sledovala 249 dospělých s nadváhou a obezitou, kteří po dobu 18 měsíců omezovali své kalorii a cvičili se zátěží. Výsledkem bylo, že ztratili značné množství tuku a zaznamenali přírůstek svalové hmoty. Díky budování svalů totiž nejenom dobře vypadáte, ale také spalujete nejen při cvičení, ale i když jste v klidovém režimu. 

„Jídlo, které dobře chutná, je většinou špatné pro hubnutí.“

Ani náhodou! Zdravé jídlo není jen jídlo, které nemá žádnou chuť. Naopak! Čerstvá ryba, kvalitní maso, sezónní zelenina nebo ovoce či třeba těstoviny z cizrny jsou chutnou záležitostí, kterou si zamilujete. Stačí jen být v jejich přípravě stejně kreativní, jako když nakládáte svíčkovou. A koneckonců i tu si můžete jednou za čas rozhodně uvařit! 

Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account