1852

Příběh jako z pohádky by mohli vyprávět manželé Arya. Když se před lety spojily cesty Vlaďky, duší cestovatelky a majitelky Bohemia Adventures, a jejího manžela Ashe, softwarového inženýra hledajícího po letech práce a studií volnost a klid, čekalo je spoustu překážek. Rozdílné životní vize, odlišné kultury, stěhování na jiný kontinent nebo pandemie a zmražení příjmů. Každá pohádka má ale svůj šťastný konec, a tak jejich život neobohatil jen syn Mauri s pejskem Benjim, ale i místo jako ze snů. Kde se nachází a čím je tak zvláštní?

Když se Vlaďka vracela po šesti letech života v Austrálii zpět do České republiky založit Bohemia Adventures, ani netušila, jak těžkou, ale zároveň krásnou životní etapu tím odstartuje. Původní cíl agentury byl ukazovat krásy a adrenalinové zážitky, které nabízí Vlaďkou tolik milované rodné České Švýcarsko. S každou náročnou činností, které člověk věnuje spoustu času a peněz, se ale při nedostatku odpočinku váže i syndrom vyhoření. Ten potkal i Vlaďku, která se rozhodla řešit jej cestou meditací a jógy. Měla štěstí, že její práci si mohla vzít s sebou a dělat ji odkudkoliv na světě. A tak už stačilo jen sbalit si batoh a vyrazit…třeba do Indie.

Na první pohled se může zdát, že budete od rána do večera jen ležet a meditovat a vlastně přijedete zpět úplně klidní a vyrovnaní. Pokud se ale přihlásíte na měsíční intenzivní kurz jógy a meditace, na konci kterého se z vás stane jejich instruktor, lehká cesta to vážně nebude. O program od čtvrté hodiny ranní do desáté večerní budete mít postaráno.

Kouzlo indického ,,táboráku“

Vnitřní klid ale nemusíte hledat jen na jógamatce. ,,Já prostě nedokážu jen sedět a koukat hodinu na kytku a u toho vypnout hlavu. Jde mi to spíše formou pohybu, takže když jsme naběhli se třídou na jednu pláž, o které se vědělo, že je plná muzikantů a cestovatelů z celého světa, bylo to něco pro mě.“ vzpomíná Vlaďka. Parta lidí se sejde na západ slunce, bubnuje, zpívá, tančí a užívá si přítomný okamžik. Součástí oné party byl i bubnující Ash, zírající na Češku, která si ale nedokázala představit, že by někdy mohla mít vztah s cizincem.

S úspěšným dokončením kurzu, krátícími se dny v Indii a hlavou plnou cizince, který se později ukázal být tak trochu i Evropan, se Vlaďka pár dní na to vydala zpět na pláž s první otázkou, která ji napadla: ,,Nechceš být můj učitel na buben?“. Během amatérského plácání, jak to sama nazvala, a následných společně strávených chvil, se stihla dozvědět, že Ash, jemuž zemřel tatínek, musel jako jediný syn převzít zodpovědnost za svou rodinu. To znamenalo postavit v Indii dům, postarat se o své tři sestry a zaplatit jim svatby, přičemž cena jedné takové veselky se pohybuje okolo půl milionu, do toho také vystudovat univerzitu v Cambridge a pracovat ve Skotsku.

Foto: archiv Vlaďky Arya

Rozdílné sny

Zatímco Ash přijel zpět do Indie s vidinou zaslouženého volna plného hudby a klidu, Vlaďka chtěla ještě cestovat, tentokrát po Střední Americe. A tak se cesty, co se sotva spojily, zase rozdělily. Netrvalo to ale dlouho a sever Indie s ašrámy nalákal Vlaďku s krosnou na zádech zpět. Svět sociálních sítí ji umožnil celou cestu sdílet a zůstat tak s Ashem v kontaktu. ,,Najednou se mi ozval, že bydlí asi 10 hodin autobusem od místa, kde jsem zrovna byla. A to pro ně není žádný velký časový úsek, tak za mnou prostě během týdne přijel. Bylo to takové nezávazné setkání, protože už měl domluvenou práci v Číně jako softwarový inženýr, čekal akorát na víza a překlad certifikátů. Ale asi to bylo nějaké kouzlo toho ašrámu, všechno si sedlo v ten správný moment a my zjistili, že je nám spolu dobře. Sblížili jsme se a chtěli jsme spolu cestovat a chodit po Himalájích, což jsem si stejně tak jako tak plánovala. Nakonec z toho všeho byl obrovský zážitek.“ říká Vlaďka, která se ale tou dobou už chtěla vrátit do Čech, kde začínala hlavní turistická sezona důležitá pro její agenturu.

Je to tak, ale vlastně ne tak úplně

Ve snaze vyhnout se dalšímu odloučení vytáhla Vlaďka ty nejhezčí fotografie Českého Švýcarska. Ash, který žil v domnění, že se tady určitě domluví anglicky a že vegetariánská jídla nejsou problém, nenastoupil do práce v Číně a vyrazil poznat novou krajinu. I přesto, že nakonec zjistil, že mezi vegetariánská jídla se počítá i náš „smažák“ a že ne každý u německých hranic mluví anglicky, dokázal, že láska k Vlaďce je silnější než jakékoliv menší či větší životní překážky a seznámil se s její rodinou.

,,Já jsem byla děsně nervózní, co tady budeme dělat, protože on mi přišel takový spirituální a já jsem nevěděla, jestli to dokážu v kombinaci se svým životním stylem nějak vybalancovat. Tak jsem se snažila brát ho na výlety do zahraničí, ukázat mu sporty, na které se v Indii vůbec neklade důraz, prostě jsem se snažila udělat to vždycky tak, aby se mu tady líbilo. Nakonec díky tomu zjistil, že život nemusí být jen práce a povinnosti, ale dá se to udělat i jinak.“ říká Vlaďka o časech, kdy Ash začínal více mluvit o myšlence, kterou už měl delší dobu v hlavě.

Foto: se souhlasem Bohemian Homes

Z rozdílných snů jeden společný

Myšlenkou bylo vybudovat místo, kde lidé budou jezdit relaxovat, meditovat nebo cvičit jógu. K tomu se přidal nápad Vlaďky, která chtěla turistům více ukázat okolí Českého Švýcarska ve spojení s vícedenními aktivitami. Třešničku všemu nasadil nabízený pozemek ke koupi s výhledem na Lužické hory, díky kterému se sny začaly měnit v realitu.

Problém nenastal ani při vyřizování hypotéky, jelikož se agentuře Bohemia Adventures dařilo. Vlaďka měla jasnou vizi projektu, jelikož jí roky cestování a práce v turismu formovaly, jakou kvalitu ubytování chce poskytovat. A tak se mohly ve spolupráci s ústeckou firmou DublDom začít stavět dřevěné domky, které nejen v Českém Švýcarsku, ale i v jeho širším okolí chyběly.

Zdálo by se, že po vyřízení celkem 6 stavebních povolení na 3 menší a 3 větší domky už nebude stát odhodlanému páru nic v cestě. I přesto, že neměli žádné zkušenosti, měli jednoduše cíl, kterého chtěli dosáhnout.

(Ne)končící štěstí

V mezičase se stihli s Vlaďčinou maminkou a sestrou vypravit ještě do Indie na svatbu poslední z Ashových sester. Výlet pak zakončili třídenní cestou po Himalájích. Motorka v kombinaci s mínus 10 stupni na romantičnosti moc nepřidávala, každopádně Ash se nevzdal a požádal vytočenou a promrzlou, ale o to víc zamilovanou, Vlaďku o ruku. S ano a domluvou, že proběhnou dvě svatby (jedna v Indii, druhá v Čechách) odletěli zpět do České republiky, kde bohužel, jak už všichni víme, vypukla pandemie. Ta mimo další obory podstatně zasáhla také turismus. Zavřené hranice způsobily, že se Vlaďka ze dne na den stala pro banku rizikovou. Dokončení projektu (stejně jako konec pandemie) v nedohlednu, vyřízená hypotéka, žádní turisti a zmražené příjmy.

V nouzi poznáš přítele

Jelikož se pár odmítal vzdát svého snu, rozhodl se pro stavbu svépomocí. „Byli jsme hrozně vytížení, neustále jsme pracovali, budovali jsme i přesto, že jsme neměli žádné peníze. Měli jsme moje rodiče, kamarády, tak nějak jsme to plácali dohromady. Bylo to těžké, prostě fakt náročné. Ash neuměl ani slovo, musela jsem všechno překládat. Navíc se mě každý ptal, jak co chci a já prostě nevěděla, neměla jsem zkušenosti ani kontakty. Do toho nám DublDom přivezl první dům týden před naší svatbou, která kvůli Covidu musela (i přes neustálé odsouvání) proběhnout bez rodiny Ashe. Taky jsem byla skoro v 7. měsíci těhotenství.“ popisuje náročné období Vlaďka.

Foto: se souhlasem Bohemian Homes

Nová naděje

Onen první dům se stal na čas i domovem rodiny už o čtyřech členech. Se synem Maurim a Border kolií Benjim si vyzkoušeli, jak se žije v modulárním domě. Strach a nejistota, která byla na začátku pandemie obrovská, začala opadat, a na pozemku přibyly další dva domy. I když práce bylo pořád hodně, situaci zlepšoval fakt, že Vlaďka už věděla, na koho se obrátit. Softwarový inženýr Ash trávil dny s lopatou, Vlaďka byla pasována na roli dovozce materiálu.

Jakmile byly všechny 3 domy ve stavu k pronájmu, mohla se začít splácet i hypotéka. Zavřené hranice se nakonec ukázaly jako výhoda, jelikož proud českých turistů umožnil postupně zdokonalit místo o koupací sud, saunu, oplocení jednotlivých domů, dětské hřiště a vířivku. Domky o kapacitě 2-6 osob začaly mít skvělé ohlasy. Mimo to, že se v nich nachází krb, plně vybavená kuchyň nebo vyhřívané podlahy, je na první pohled cítit i vidět, že majitelé do každého domečku vložili i kus sebe. S výhledem na hory nebo západ slunce se budete třeba při odpočinku na houpací síti cítit jako doma.

Může to být ještě lepší?

Kromě 3 dalších domů, které jsou prozatím v plánu, bude zahrada již brzy obohacena o stromy a keře. ,,Do budoucna bychom si také chtěli vzít ještě další kus pozemku, kde bychom měli takovou farmičku. Já vždycky chtěla lamy, tak bychom měli třeba dvě lamy a dvě ovečky. Dalším plánem je ideálně nějaký prostor, kde by se pořádaly třeba kurzy jógy a meditace.“ sní Vlaďka. Jedním dechem ale dodává, že období pandemie v kombinaci s mateřstvím pro ni nebylo jednoduché, a tak plánuje v zimním období uspokojit svou cestovatelskou duši a Ashův deficit kvalitního indického jídla a kultury a vydat se zase na pár měsíců do světa.

Mezi další cíle patří i zlepšení marketingu a reklamy, s čímž ji také pomáhá manžel. „Ze začátku to bylo takové nevinné, pomohl mi zlepšit webovky nebo rezervační systém. Byla jsem moc ráda, protože pro mě je to španělská vesnice. Ale pak se to nabalovalo a já viděla, že všechny jeho zkušenosti a vzdělání do sebe zapadají s tím, co jsem uměla já. Člověk si řekne, že to tak mělo být. Jsem vděčná, že jsem si na něj počkala. Byla jsem šťastná sama se sebou a do ničeho jsem se nehrnula, on to po dvou neúspěšných vztazích taky s holkama vzdal. Chtěli jsme prostě vedle sebe někoho, kdo nám život udělá lepší a ne horší. Ale musím říct, že ho obrovsky obdivuju, že to tady se mnou zvládá. Má to těžké, ještě když se skoro česky nedomluví.“

 

Je jisté, že tenhle sen o přeměně vizí a myšlenek v realitu bude ještě dlouho pokračovat a pozemek v Českém Švýcarsku bude rok od roku dokonalejší. Manželé Arya navíc uvítají každého návštěvníka bez ohledu na to, zda si k nim přijel odpočinout, vyzkoušet adrenalinové zážitky nebo třeba obhlédnout své budoucí ubytování v modulárním domě (což je, jak jsem se dozvěděla od Vlaďky, také cíl mnoha turistů). Tak si včas zarezervujte svůj termín, ať poznáte pravý význam slov Bohemian Homes.

Odkaz pro ubytování: https://www.bohemianhomes.cz/cs/ , odkaz pro agenturu: www.bohemiadventures.com

Autorka: Barbora Štarhová

Foto: se souhlasem Bohemian Homes, archiv Vlaďky Arya

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 3 měsíci ago

    Neuvěřitelný příběh, přeji mnoho šťastných chvil

  2. Kristýna Štírová 3 měsíci ago

    Moc si nedovedu představit, jak tohle udělali se zmraženými příjmy. Jasně, je to sice v článku. Ale… Sami jsme teď předělávali zahradu a chtělo jsme to dělat nízkonákladově. Nakonec jsme ale byli rádi, že nám pomohla půjčka na cokoliv od https://epujcka.cz/pujcka-na-cokoliv/ Tyhle věci prostě stojí peníze, obzvlášť v dnešní době. Každou cihlu, každý krám, každý překlad nebo jekl najdete na faktuře.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account